ספסל- הבית של הכדורסל הישראלי - אינפורמציה, סטטיסטיקה וחדשות יומיות על כל השחקנים, הקבוצות והליגות


הבלוג של אבנר סמיד

No Picture Selected קיבוצניק מגבים שבדרום, אוהד שרוף של הפועל חולון,
בעל תואר ראשון במחשבים ולומד לתואר שני, במנהל עסקים.
חולון חזרה למקומה הראוי והרצוי
06/11/2007
השד הטוב מביט מעל
מספר חודשים לא כתבתי בבלוג ובין הדברים המרכזיים שקרו בזמן זה היה מותו של גדול שחקני הפועל חולון עפר אשד. במשחק הבית הראשון של הקבוצה בליגת העל לאחר שש שנות היעדרות כיבדה את הקבוצה את זכרו. בתור ילד ששמעתי על שחקן העבר הזה של חולון חשבתי שמשמעות שם המשפחה היא "השד" ומסתבר שהוא באמת היה סוג של שד, אבל שד חיובי וטוב. זכור לי כי במשחק שהיה אמור להיות משחק העליה של חולון מול עפולה ניגש אלי כתב של "וואללה" ושאל אותי: "אבנר איפה יש כאן מישהו מעניין לראיון?" הראיתי לו את עפר אשד ואמרתי לו אתה רואה אותו זה עפר אשד, יותר מזה לא הייתי צריך להרחיב את הדיבור. הפעם הראשונה והאחרונה בה שוחחתי איתו היתה מחוץ לאולם הפחים לפני שהתחיל המשחק אז זכיתי ללחוץ את ידו בהרגשה ממשית של ילד שפוגש את אחת האגדות עליהן גדל. עפר מוטב מאוחר מאף פעם, יהי זכרך ברוך.

גוט ורוט (ועמית תמיר גם)
מה המשותף לדני גוט ולמורן רוט? נכון מאוד, שניהם היו נציגי הפועל חולון באליפות אירופה. מה הקשר של דני גוט לחולון ולאליפות אירופה? אז ככה, דני גוט התחיל את האליפות בתור המנהל המקצועי של חולון וסיים אותה בצוות הנבחרת הרוסית, כאלוף אירופה. ניתן לציין כי במהלך האליפות הובהר כי יעבוד בשנה הקרובה באפס פילזן ולא בחולון, אך זה פרט שולי. מורן רוט זכה להיות שחקן חולון בנבחרת לראשונה מאז עשה זאת... (משה מזרחי?) אמנם מורן כמעט ולא שיחק באליפות ובכל זאת לאחר שנים לא מעטות, לפחות שש, שוב יש לחולון נציג בנבחרת הלאומית. לקראת פתיחת הליגה הצטרף גם עמית תמיר שחקן הנבחרת לחולון, כך שיש לקבוצה יצוג מכובד מאוד בה.

קולג' קיבוצי-חולוני (עכשיו גם טאנוקה שם)
ואם כבר מדברים על חולוניה אז נדמה שזו הולכת להיות אחת הקבוצות שיהיה יותר כיף לראות אותה בליגה, בתחילה נדמה שהיא דומה לקולג' עם אמריקאים וצעירים האמריקאים: מאליק דיקסון, טוני ווישהאם, פי.ג'יי טאקר, אריק קמפבל וטרה סימונס, המתאזרחים: כריס ווטסון, ג'ף הורביץ, ראיין לקסר וג'ורדן קארדוס והצעירים: מורן רוט וגוני יזרעאלי (שהוא גם קיבוצניק) אליהם מתווסף הקיבוצניק אבישי גורדון, שחקן הפנים עמית תמיר וכמובן הסמל והנשמה החולונית ליאור לוי. מעניין אצל כמה קבוצות שחקנים 12-14 טובים מאלו שיש לחולון להציע ובל נשכח שמדברים על סנטר זר שנמצא בדרכו לקבוצה. איך שאני חיכיתי לפתיחתה של העונה. ועכשיו אומרים שגם טאנוקה בירד הצטרף אלינו, מעניין מי יעזבו כשרגע הוזכרו כאן 15 שחקנים, 13 בלבד נרשמים בטופס ובמשחק האחרון שותפו 12 (בירד לא היה, קארדוס לא נרשם ולוי לא שיחק).

שני מחזורי הפתיחה
במחזור הראשון בגליל הייתי במילואים ושמחתי מאוד לדעת שבסופו חולון מוליכה את הטבלה, אמנם רק בהפרש סלים, אך אתם יודעים, אך אחרי שש שנים מחוץ לליגה גם זה נחמד. ביום המשחק נגד ר"ג סיימתי בצהריים את המילואים והגעתי בערב לאולם הפחים, אוי כמה שהליגה התגעגעה לחולון, אוירה מדהימה וזה כשהיריבה היא ר"ג מעוטת הקהל, מה יהיה מול יריבות אטרקטיביות יותר? נוכל רק לנחש. בכל מקרה לאחר שני מחזורים מלבד מכבי ת"א רק לחולון יש מאה אחוזי הצלחה, אז שוב עברנו רק שני מחזורים, אך למי ששש שנים הסתובבה בליגות נמוכות יותר, גם זה בסדר.

העתיד לבוא
במחזור הבא יוצאים החולונים לקרב אמוציונאלי מאוד במלחה נגד הפועל ירושלים ובעוד שבועיים הצהובים-סגולים חוזרים הביתה למפגש נוסטלגי נגד עפולה/גלבוע, מעניין בטוח שיהיה.

אלירן של ספסל
ברצוני לשבח בהזדמנות זו את אלירן כהן, עמיתי ב"ספסל", אשר ממשיך שנה שניה בעריכת הליגה הלאומית ומקפיד לעדכן על הנעשה בקבוצותיה, אפילו בזמן הפגרה. סחתיין אלירן, והלוואי שתרווה נחת מקבוצתך האהודה.

עדכון קבוע לשידורי ספורט
לפני למעלה משבע שנים התחלתי להוציא בקיבוצי את מוסף הספורט הטלויויזיוני ה"מוספורטלויזיוני" ובחודשים האחרונים העליתי ב"תפוז" בלוג ובו אני מעדכן את שידורי הספורט. פעם בשבוע בד"כ בחמישי או שישי יוצאת מהדורה שבועית ולאורך השבוע מגיעים עדכונים שוטפים. ניתן להירשם בחינם ואז בכל עדכון שיוצא תעודכנו למייל שלכם. לצפיה בבלוג והרשמה אליו לחצו כאן

תגובות (0) | הוסף תגובה
ערב שהתחיל סוער הסתיים בשמחה
22/05/2007

לקראת שש בערב
בשעה זו התארגנתי לנסיעה, נכנסתי לאוטו ופתאום אזעקה: "צבע אדום, צבע אדום", רצתי לתפוס מחסה, בום חלש (אולי נפל) ואז בום חזק, תוך שניות עולה עשן בטווח הראיה שלי. חזרתי לאוטו ופתאום לא נמצאו מפתחות הרכב, איזה בלאגן. בסוף נמצאו המפתחות, כשיצאתי לתדלק בתחנה שליד הקיבוץ הסתבר שממש לידה נפל הקסאם, מזל גדול שזה לא היה על מיכלי הדלק.

שופטים באפור בהיר
אחרי משחק ארבע המלצתי: "לקראת המשחק החמישי והמכריע הייתי ממליץ לשבץ את הבכירים שעוד לא שפטו בסדרה: (משה ביטון, גיל עובד) ולצרף אליהם עוד שופט ליגת-על" ,אז אמנם שמית, לא אלו השופטים ששובצו, אך יערי רייניש כמוביל ולצידו איל פוהורילס ויהלום שאול, שפטו טוב מאוד. משמח אותי לדעת שיש הקשבה בצד איגוד / משבץ השופטים. לאחר המשחק הראשון בו היו שני שופטים, המלצתי להעלות את מספרם לשלושה מהמשחק הבא וכך אכן היה (שני שופטי ליגת על ואחד מהלאומית) ולאחר המשחק הרביעי, המלצתי שבמשחק המכריע כל השלישיה תהיה מליגת העל וכך לשמחתי קרה. למי שאחראי לכך ניתן צל"ש!

הצד של באר-שבע
בצד המפסידים ברצוני לציין ארבעה אנשים, כשלפניהם ברצוני לומר לאשר, מנהל הקבוצה, שקיבל טכנית במשחק הראשון בסדרה, דרישותיך שהקהל לא יפריע לקבוצה אורחת בפסק זמן הן לא רציניות, לגיטימי לחלוטין שקהל, ביתי או אורח זה לא משנה, יפריע בשריקות בוז, בצפצפות ובמשרוקיות, כל עוד זה לא עובר את ההפרעות הלגיטימיות, אין עם זה בעיה.
אוהד כהן
במשחק אתמול אוהד היה הערך המוסף שהיה חסר לב"ש במשחקיה הקודמים בחולון, שחקן שהוא לא מהשלישיה הבכירה והמנוסה של הקבוצה, הפציץ אתמול שלשות גדולות שאמנם לא הספיקו, אך הראו כי טמון בו פוטנציאל רב והוא יוכל להצליח במשחקים גם מחוץ למקיף ד'. טיפ קטן לאוהד: במקום לעשות "טראש טוק" אחרי כל שלשה שלך לכיוונו של עדי פרג, לרדת בבכי מהמגרש, ולקבל לקראת סיום המשחק ירידות של עדי עליך תפנים את המשפט: "אל יתהולל חוגר כמפתח" – ולמי שלא מכיר את הפירוש המדוייק: "בן-אדם שחוגר את האפוד בצאתו למלחמה, שלא יתנהג כמי שפותח את האפוד בסופה של המלחמה." אז אמנם כאן לא היה מדובר במלחמה, אך המסר ברור. בכל מקרה אוהד בהחלט מסוגל לממש את הפוטנציאל. אשתקד בסוף המשחק נגד עפולה אמרתי לגוני יזרעאלי שיש לו פוטנציאל אדיר והנסיבות הובילו אותו לליגת העל, יתכן שגם אצל אוהד דברים יתגלגלו כך.
אורן בן-חמו
כל השנה וכל הסדרה מדברים על אילן וטיק, טיק ואילן, אבל לצידם בשקט רב וביעילות רבה נמצא אורן בן-חמו האיש שבעברו זכה לעלות לא רק עם חולון אלא גם עם קרית-אתא, שלשה של אורן שקבעה 81:83 למקומיים הלחיצה מאוד את אוהדי של חולוניה. לאורן היה חשוב מאוד להגיע למשחק הזה, מתחילת העונה דיברנו על הגמר הקלאסי, אורן האמין באמת ובתמים שקבוצתו יכולה לנצח את חולון והבאסה על פניו בסיום המשחק אמרה הכל. אורן, אתה ספורטאי גדול!
ישראל ברוך
מחייה הנגב, בן-גוריון של הכדורסל הישראלי ועוד כינויים רבים וטובים קיבל מאמנה הצבעוני של הפועל באר-שבע. ישראל התמודד בצורה יפה עם סגל שחקנים נחות מהסגל החולוני, הצליח לשמור על הבית במקיף ד' ובשני משחקי חוץ היה במרחק לא גדול מניצחון עם קבוצתו, כיף לשוחח איתו לפני, בזמן ואחרי משחקים, מחייך המון ולתחושותיי עוד יזכה לפגוש בליגה (הראשונה) את חולון.
אילן ברקוביץ'
אמרת באר-שבע בצמרת ושלא מוותרים על אף משחק, גם אם הוא נגד חולון ואפילו שהוא בחולון ובמיוחד כשיש להם שחקנים יותר טובים? אם לאורך הדרך כולה עמדת מאחורי כל הדברים האלה אז כנראה שאתה אילן ברקוביץ'. האיש המוביל את הקבוצה הדרומית, כמה שכל עשו שם כשהחתימו אותו גם לשנה הבאה ואולי אף יותר מכך. אשתקד היה שותף מוביל להובלת חולון לניצחון בפלייאוף ללא יתרון הביתיות והשנה האמין בלב שלם, שיוכל לעשות כן גם עם באר-שבע. אישיות מדהימה יש לאילן והיה מרגש לראותו בסיום מתחבק עם חברו יוסי דדון, העפולאי לשעבר, שהפסיד לו אשתקד עת העליה. אילן שומר על ארשת פנים נעימה וחייכנית לכל אורך הדרך וכדי להגדיל את חיוכו אומר כעת, שלמרות ההפסד של ב"ש, בשבילי האם.וי.פי של הסדרה הוא אילן ברקוביץ', האיש שטען שבחולון השחקנים טובים יותר, אך אנחנו בבאר-שבע "קבוצה" ולאחר שהורחק במשחק הרביעי אמר "אני לא חשוב יותר מאף שחקן, מה שחשוב זו הקבוצה", במשחק האחרון הוכיח זאת כשעשה עבירה על עדי פרג במטרה לעזור לקבוצה למרות שזו היתה עבירתו החמישית. צניעות רבה יש לאילן ובכל זאת את תואר האם.וי.פי בבלוג זה, של סדרת הגמר קוטף: "מספר תשע בלבן-אדום, אייייילן ברקובייייייץ' " מגיע לו!


No one can bit Holonia in the Pakh
אף אחד לא יכול להכות את חולוניה באולם הפחים – גרסה אקטואלית למשפטו של ארל ויליאמס שבנוסף לחולון שיחק גם בקבוצה זוטרה בעיר ת"א והמליץ לא להתעסק איתה ביד (אליהו). יש באולם בחולון דברים מדהימים שמאוד חסרים לליגת העל, כולל במלחה אצל הירושלמים ומבחינת עידוד אין לי כל ספק שנכון מאוד הוא שירם על "הקהל מספר אחד".
שלושת הישראלים החדשים
לפני המשחק ניב שאל אותי לגבי חתונת החבר, עניתי לו שהבטחתי לבוא עם ניצחון מחולון, עם תומר לא יצא לי לדבר וכשאמרתי לדודו לקראת הסוף שזה גמור הוא ענה לי "יש להם תשע נשמות".
יש לחולון זר
הסדרה הזו הראתה לי עד כמה משמעותי שיהיה בקבוצה שחקן זר טוב, עם כל הכבוד לאלכס קרקאמו שחיזק את חולון אשתקד, טוני ווישהאם הוא חתיכת שחקן וגם אם לא היה ענק בכל הסדרה, ברגעים חשובים, כולל אתמול, ידע לעשות את המהלכים שמובילים את חולון לניצחון.
ראיין לקסר
"משוגע, משוגע", נכון שראיין פחות מופרע מהמשוגע הקודם, מייקל קרטר, אך ראיין בעצמו מטריף את הקהל וחופר פנימה בתוך רחבות של הקבוצה היריבה, חופר וחופר ו... שחקן מיוחד במינו. בשלב מסויים ראיין העלה את חולון ל-67:69 ומהעונשין העלה ל-70, מכיוון שהניצחון על עפולה היה 69:70 בנקודה זו הרגשתי היתה מאוד טובה. מישיגינר.
מאיר בר-דוד
המשחק אתמול לא היה מהגדולים של מאיר, היו לו סטים של זריקות עונשין, שבמקום להפוך לקליעות הפכו להחטאות ובאחת הפעמים ירד לספסל ומילמל "למה, למה זה קורה?", אבל גם זריקות מרחוק שמאיר קלע וגם לא לשכוח מאיר הישראלי היחיד שלא היה שותף להפסד הבית של חולון, מאיר פחד שאני מנחס כשאני אומר לו את זה אבל הנה הוא סיים עונה בלי הפסד ביתי. למאיר השנה התחילה קשה עם אבל במשפחתו וכמה מגיע לו לשמוח בסופה. ענק אתה מאיר, ענק.
ליאור לוי
לפני שלוש שנים במשחק של חולון נגד פ"ת ספג ליאור קללות רבות מאוהדי חולון, כעבור עונה עם רמת-גן עדיין לא התקבל בשמחה באולם בחולון והנה בשנתיים האחרונות מוביל הקפטן החולוני את הקבוצה לזכיה בתואר הלאומי ומניף את צלחות האליפות. אין בחולון שחקני בית רבים וחשוב מאוד שהקפטן יהיה שחקן שגדל על המסורת החולונית, קוראים לזה נשמה.
עדי פרג
אמנם לא שלשת ניצחון דרמטית כמו בשנה שעברה ואמנם גם אתמול ובמשחק הקודם היו לעדי שלשות שבמקום להיכנס עשו את דרכן החוצה, אבל בכל זאת עדי היה ממנהיגי הקבוצה בכלל וממטריפי האוהדים בפרט. לאחר שסל אשתקד לא העלה את הקבוצה, קליעות חשובות שלו מהעונשין פתחו פער של ארבע נקודות 81:85 ולמעשה סגרו את המשחק, מקוה בשביל עדי שהפעם יעלה איתה לליגה הבכירה.
ירון להט
אין שחקן שחשבתי שיותר מתאים מירון להט להגיע לחולון בעונה הקודמת, האיש שהיה שותף לחמישיה שדרסה את הלאומית 2003/4 עם מאיר בר-דוד, טיק רוג'רס, ניר גלאון חברו הטוב ועדי רחמים. חולון השלימה עונה שניה ללא הפסד ביתי (הראשונה היתה בארצית) והגיעה מהמקום הראשון אל משחקי הפלייאוף מול מכבי פ"ת של ליאור לוי ועוד אלמוני בשם עדי פרג, האורחים גנבו מחולון את הביתיות ועלו על חשבון חולון אל גמר הפלייאוף. כעת חזר ירון אל חולון למה שהוא מגדיר כ"תיקון", צריך היה לתקן את העובדה שאחד הווינרים הגדולים בתולדות הליגה הזו, דווקא כשהיה בחולון לא הצליח לעלות. והנה ירון חזר ניהל בתבונה רבה את המשחק המכריע בסדרה, קיבל את הזכות הגדולה לקלוע את הנקודות האחרונות במשחק והנה חולון עלתה והכל שב על מקומו בשלום. אתה גדול ירון.
מיקי דורסמן
מיקי הציל את חולון משקיעה בליגה השלישית דאג שתעלה ללאומית וכעת הבטיח שהיא ממשיכה לליגת העל. אחרי קיץ לא נעים מגיע גם למיקי וגם לאוהדים להנות ולראות קבוצה שנבנית לליגה הראשונה (בשאיפה שמחשבות על פיינל פור וגביע לא יהיו מוגזמות). על החזרת האימפריה למקומה הטבעי, מגיע למיקי, כל הכבוד.

החתונה של רמי
ב-22:30 בערך יצאתי מאולם הפחים ובשעה 23:00 הגעתי לאולם "בין הכרמים" ליד מזכרת-בתיה, שם התחתנו פורת ורמי פרשה. רמי כאמור אוהד את חולון, הוא סיפר לי שלאחר החופה הוא אפילו ראה את סיום הרבע השלישי, אהבתו לכדורסל בכלל ולחולון בפרט יכולה להסביר מדוע הוא נתן לי את האישור להגיע באיחור והחגיגות שם דמו לחגיגות העליה של חולון. מזל-טוב לרמי ופורת הזוג הצעיר.

תגובות (3) | הוסף תגובה
לקראת ההכרעה הלאומית
20/05/2007

ההיסטוריה עם חולון
כשמגיעים למשחק מכריע בחולון, בד"כ הקבוצה המקומית מנצחת אותו, כך היה לפחות בכל משחקי הסיום בהם אני הייתי. הראשונים היו בליגה הראשונה כשחולון ניצלה מירידה במשחקי בית נגד רעננה והרצליה (כשעוד היו שתי קבוצות נפרדות). משחק ההכרעה הביתי הבא שבו הייתי הייתי היה במחזור הסיום של הארצית בעונת 2002/3 כשחולון אירחה למשחק על העליה את רחובות וניצחה אותה ללא קושי (כיכבו בחולון: עמית גינצבורג, רן יונגר ואלי בלול).

כשחולון מפסידה בביתה
אמנם עונה לאחר הניצחון על רחובות, הפסידה חולון בבית משחק פלייאוף, מול מכבי פ"ת (בחולון שיחקו מאיר בר-דוד וירון להט שגם היום בקבוצה וטיק רוג'רס שמשחק בבאר-שבע ובפ"ת שיחקו עדי פרג וליאור לוי, שניהם היום בחולון). וגם בעברה, איבדה חולון עוד סדרות בהן היה ברשותה יתרון הביתיות נגד הפועל חיפה, נגד אליצור נתניה ונגד גליל בשנת גמר הגביע המפורסם באלימותו, אך בהן, כמו נגד פתח-תקוה, איבדה חולון את יתרון הביתיות כבר במשחק הראשון. תודה ליניב פכטר על אימות הנתונים.

ובחזרה לאשתקד
בעונה שעברה שוב הגיעה חולון למשחק מכריע בביתה, הפעם נגד עפולה וחולון ניצחה את המשחק. בין שחקני הקבוצות היום, בשורות חולון שיחקו: עדי פרג (קולע סל הניצחון הבלתי-נשכח), מאיר בר-דוד, ראיין לקסר וליאור לוי (ארבעתם עדיין בחולון) וגם אילן ברקוביץ' ואורן בן-חמו שניהם בבאר-שבע. הפסידו במשחק יוסי דדון היום בחולון ולצידו היה גם ברוך, שי ברוך. האם ברוך אחר, ישראל ברוך, יכנס לנעליו או שיקיים את הבטחתו לניצחון?

טור מעניין של פרשן בכיר
ביום שישי קראתי ב-NRG את טורו של עפר שלח בעקבות משחק מספר 4, קחו לכם מספר דקות ותהנו ממנו: כאן קריאה מהנה!

החיים שמחוץ לכדורסל
כאן בגזרתנו היה סופ"ש רגוע יחסית, עשרות קסאמים "בלבד", בוטל כנס במכללת "ספיר" שאמור היה להיות הערב, בית-הספר מושבת כולו ואפילו תלמידי התיכון שהיו אמורים לעשות את מבחני המתכונת והבגרות שלהם כאן, הועברו ל"אשל הנשיא" , מרחק של בערך חצי שעה נסיעה מכאן. חוץ מזה, כמעט הכל בסדר, מקוה לטוב.

תגובות (0) | הוסף תגובה
המבוא למשחק העונה בצל הקסאמים
17/05/2007

פרופורציה
בערבים האחרונים הייתי בבאר-שבע שלוש פעמים, ביום שלישי יצאתי משעור באוניברסיטה ושמעתי בחדשות על הקסאמים שנוחתים ליד ביתי, בזמן שאני בדרך אליו. לאחר לילה לא שקט, חזרה הבשורה הזו גם ברביעי אחרי הלימודים. בשעות הבוקר הזה היתה אזעקת "צבע אדום", אחריה שריקה ובסוף "בום" מחריש אזניים, נחת קסאם בבית הספר בו למדתי, מאות מטרים מדירתי, עשרות מטרים מחדר הכושר בו אני מתאמן ומטרים בודדים מהמקום בו אני דורך בדרכי אל חדר הכושר. בדרכי למשחק בב"ש דיברו בחדשות שוב על נחיתות הקסאמים בנגב.

הגלגלית של "פולג"
במשחק הראשון בחולון ראיתי את אחד מאנשי ב"ש מלפף ניילון סביב הקרח ששם על רגלו של אורן בן-חמו, הניילון היה נראה לי מוכר מאוד, אתמול בגמר הגביע בכדורגל שוב ראיתי שמתמשים בניילון זה כדי להחזיק את הקרח סביב הרגל, במקרה זהו ניילון סטרץ' שמיוצר במפעל "פולג" בקיבוצי גבים. הערב אורן בן-חמו זכה בדיוור ישיר של הגלגלית ה"פולגית".

אטלס והגבוהים
במשחק הקודם כשחולון שיחקה עם שלושה גבוהים לב"ש היה קשה מאוד, הפתיע שהפעם חולון לא עלתה עם שלישיה של נפילים, בראשות אטלס שבמשחק הראשון כיכב.

אין פאולים
את הרבע הראשון באר-שבע סיימה עם ארבע עבירות בלבד (כשהרביעית היתה שתי שניות לסוף הרבע), אם חולון רוצה לנצל את יתרון הסגל היותר איכותי שלה, היא פשוט חייבת לטחון פנימה ולסחוט מבאר-שבע כמה שיותר עבירות.

חפצים במגרש
מספר אוהדים קטן מהקהל המקומי, פגם בהנאה ממכלול הקהל כשזרק חפצים למגרש מספר פעמים.

גבוהים חוסמים?
אחד המהלכים הנפוצים שעושה באר-שבע כשחולון לוחצת על הכדור, קליקוביץ' או זגורי חוסמים את השומר של אילן תוך כדי ריצתם למעלה, לי זה נראה כמו חסימה נעה. איך זה נראה לך?

חזרה לפרופורציה
לקראת המחצית קיבלתי טלפון מאחי גונן, אשר סיפר לי שנפל קסאם על מפעל שבו עובד אחד מחברי שבקיבוץ, ידעתי שבזמן הזה החבר, יאיר ארד שמו, נמצא במשמרת, התקשרתי אליו מהאולם והוא סיפר לי שהקסאם נפל מטרים בודדים ממנו. החיים בצל הקסאמים הם טירוף מוחלט ומי שלא חווה זאת לא יבין במה מדובר.

חלונות של אתמול..
במשחק הקודם בב"ש, ציינתי לשבח שוטר בשם שלומי אשר דאג לפתוח דרכי אויר לאוהדים, במשחק זה כשפגשתי אותו, הוא סיפר לי שהפעם הם דאגו שהחלונות יהיו פתוחים, למען האמת היה שיפור ניכר באיכות האויר באולם, מה גם שבניגוד לשבוע שעבר הפעם לא היה שרב בחוץ.

בכר והשופטים
לדעתי היה שיפוט טוב שלא הכריע את המשחק (כמו בשאר משחקי הסדרה, גם הפעם לא השיפוט קבע את התוצאה), סמי בכר הוכיח לי היום מדוע הוא נחשב לאחד מבכירי השופטים בארצנו, הדברים הקטנים שהוא קולט ואחרים לא, כשכל מיני שחקנים מנסים לסחוט דברים שלא היו ולא נבראו, הוא קורץ להם ואומר להם "אל תעבדו עלי". לקראת המשחק החמישי והמכריע הייתי ממליץ לשבץ את הבכירים שעוד לא שפטו בסדרה: משה ביטון, גיל עובד ולצרף אליהם עוד שופט ליגת-על, כדאי להתייחס בשיבוץ המשחק הקרוב כמו אל גמר גביע, על מנת להמנע מאיזשהו סיכון שהשופטים הם שיכריעו את גורלה של הסדרה הטובה הזו.

השלשות של ברקו
בסופם של שני רבעים, השני והשלישי, הנחית אילן ברקוביץ' שלשות קריטיות על הראש החולוני אשר פגעו קשות במצב רוח האורחים ורוממו עד מאוד את הקהל המקומי. אילן יצא מהמשחק כחמש דקות לסוף ולשמחתו הרבה קבוצתו הצליחה לשמור על ההפרש שנתן לה (ולמרות שהם קבוצה, הוא ללא כל ספק המוביל שלה)

עונש העונשין של חולון
במקום להנות מהעובדה שזריקת עונשין היא זריקה שמתבצעת ללא הפרעה, שחקני חולון החמיצו יותר מדי פעמים מקו העונשין ונכון שאם זריקת השלוש של פרג היתה נכנסת מי יודע מה היה קורה, אבל בכל זאת אם חולון מדייקת יותר מהקו המשחק היה פתוח עד לשניותיו האחרונות.

תקשורת אוהדת
רדיו: בדרכי לביתי שמעתי את חדשות השעה 22:00 בגל"צ, בחדשות אמרו כי במשחק הליגה הלאומית ניצחה באר-שבע את חולון ולא דיברו אפילו חצי מלה על מחזור ליגת העל ששוחק הערב..
טלויזיה: בשבועות האחרונים ערוץ הספורט לא משדר את ליגת העל, אבל עם דרמה כמו שיש לו בסדרה הזו, לא נראה לי שהם מצטערים שם בערוץ.

משחק חמישי
נכון שחולון לא מפסידה בבית מאז המחזור הראשון, נכון גם שבר-דוד וווישהאם בכלל לא הפסידו בחולון, סביר להניח שקהל מקומי רב יגיע למשחק וניתן להניח גם שלא מעט באר-שבעים יגיעו לאולם ה"פחים", אבל ארבעים דקות של כדורסל (בלי ההארכה בבקשה – את הסיבה תקראו בפיסקה הבאה), הן שיכריעו עונה שלמה. כשחולון זכתה במקום הראשון בעונה הסדירה, היא לא חשבה שהיא תגיע למשחק חמישי בסדרת הגמר כדי להבטיח את הכרטיס לליגת העל, אבל הנה זו המציאות וכמו שיצא לי לדבר עם אילן ואורן לפני העונה הגענו למשחק המכריע של הגמר הקלאסי.

מה עם החתונה?
בסוף המשחק קיבלתי אס.אם.אס מרמי שבו הוא מאשר לי לאחר לחתונתו ביום שני.

ושוב פרופורציות
דקות לאחר שסיימתי לכתוב את הטור, נפל קסאם באזורינו, בבוקר היתה השכמה עם קסאמים, כולל אחד שנפל בסמוך לקיבוץ שלי ובנוסף שמעתי כבר על מספר משפחות שברחו מגבים למקומות הרבה יותר בטוחים, גם לי כבר הוצע ע"י משפחה וחברים לבוא ולנוח במקומות פחות רועמים. תאמינו לי שמאוד טובים החיים לאנשים שאצלם הם נטולי הקסאמים.

תגובות (2) | הוסף תגובה
אין מהפך
13/05/2007

תחושה מקדימה
היום מהבוקר היתה לי תחושה שהסדרה הולכת להסתיים ב- 3:1, לא יודע למי אבל מי שינצח בחולון את השלישי, ינצח גם בב"ש את הרביעי. התחושה התחזקה כאשר קראתי שמיקי דורסמן אומר שחולון לא תפסיד יותר בסדרה. אם כן הרגשתי לפני המשחק שיגמר 1:3 לחולון.

מה חושבים המשתתפים?
לפני המשחק שאלתי שלושה אנשים מב"ש האם הם חותמים על כך שהסדרה תסתיים בארבעה משחקים, אחד היה פילוסוף והשניים האחרים ענו שכן, בשל הכבוד הרב שיש לי אל שניהם לא אחשוף אותם בפני כולם. בחולון שאלתי איש אחד, מיקי דורסמן והוא אמר בנחרצות שהוא חותם על סיום הסדרה בחמישי הקרוב.

וושהאם והקופים
בזמן שטוני וושהאם זרק עונשין, מיעוט מאוהדי ב"ש נהמו נהמות קופים, מגעילות, דוחות, רק בננות היה צריך לזרוק אליהם. פשוט בושה וחרפה!

הקהל הטוב
בשתי הקבוצות רוב מוחלט של הקהל התנהג בצורה מופתית וההקנטות בין מחנות האוהדים היו ברובן בגבול הסביר, אוהדי באר-שבע למרות ההקנטות אל ז'ינו מהכדורגל, בעיקר עודדו את קבוצתם וממול שער שלש חזר לעודד את חולון ובגדול.

הצהוב והאדום (ולא של ב"ש וחולון)
שני סמלים גדולים, מיקי ברקוביץ' הצהוב שבא לראות את בנו ניב מחד ומנגד השכן שלי משדרות (העיר הנושקת לגבים), שמעון אמסלם, שמזוהה מאוד עם הפועל ת"א האדומה.

חולוניה בנשמתי
לפני הסדרה ציינתי שהקבוצות המתמודדות בגמר הן השתיים היותר אהודות עלי בליגה כשברור לכל שחולון מובילה על הסימפטיה לבאר-שבע. במשחק הראשון במיוחד ברגעים המכריעים פעלו הרפלקסים שלי לעידוד חולוני מובהק, בשני כשב"ש פתחה הפרש נכנסתי לאדישות קלה, כי בכל זאת יש לי סימפטיה לחבר'ה של אורן ואילן והיום שוב הייתי חד משמעית בעד הצהובים-סגולים. אם לא חולון, אז טוב שבאר-שבע תעלה, אבל אשמח לראות את שתיהן בליגת העל (ודרישת שלום לאיל..)

שופטים
כמעט שכחתי את הנושא הזה ולמה? כי פשוט לא הרגישו אותם, שלושה שופטים החל מהמשחק השני בסדרה משפרים ללא היכר את התחושה.

שחרור קהל
גם במשחק השני בב"ש וגם הערב בחולון, קודם שחררו לביתם את המארחים ורק לאחר מכן את קהל האורחים, דבר זה הינו שגוי מפני שלמארחים, אם הם רוצים להתעמת עם האורחים, אין בעיה לחכות כשהם חמש דקות מהבית. טיפ לשוטרים להמשך הסדרה: שחררו קודם את הקהל האורח.

משחק הערב
לפי דעתי אם יש משחק ששיקף את הפערים האמיתיים בין הקבוצות, הוא היה הערב (בעיקר בשלושת הרבעים הראשונים). להערכתי במשחק ממוצע בין הקבוצות חולון שווה בסביבות 8 נקודות ניצחון לחולון.

חיים על אנרגיית הקהל
אצל שלושה שחקנים בחולון ניכר מאוד הקשר עם הקהל השלושה הם ה"קפטן" ליאור לוי, ראיין לקסר ה"משוגע" ועדי פרג מאהובי שער שלוש. כל השלושה מעלים את רמת משחקם בכמה דרגות כשהם מקבלים את האנרגיות מהקהל החולוני והוא מעלה את רמת עידודו כשהוא מקבל את "סימני ההטרפה" שלהם.

המשך הסדרה
שלומי צרפתי אמור לחזור ולחזק את באר-שבע, אבל לפי מה שנודע לי ממקומון באר-שבעי אם יהיה משחק חמישי, הוא יהיה ביום שני (מישהו יודע למה? נפתלי גושן אמר לי שזה מה שביקשו בערוץ הספורט –למה?) למה זה כל-כך מפריע לי, חבר טוב שלי, רמי פרשה, אף הוא אוהד של חולון מתחתן בערב זה. אז כמו שקיוויתי לפני המשחק בטח עכשיו אני מקוה שזה יגמר ביום חמישי, אלא אם יוזז המשחק המכריע ליום ראשון ואז יהיה מה לדבר על "הסכמתי" לניצחון של ב"ש במשחק הקרוב.

תגובות (2) | הוסף תגובה
הגמר פתוח
10/05/2007

קהל וטלויזיה
את השידור בטלויזיה לא ראיתי, כי הייתי במגרש, אבל אני בטוח שמי שראה חש קמצוץ מהאווירה המטריפה שהיתה באולם, הקהל המקומי היה אדיר מחד ומאידך היה כיף לראות חזרה חלקית של אוהדי חולון.

כמה חם
לאורך כל הרבע הראשון נופפה שוש אלוני מערוץ הספורט ב"מניפת ניר", אם החום והלחות באולם היו קשים מאוד לקהל אז מה יגידו השחקנים? לפחות אילון זגורי רגיל לכך מהגליל.

אילון זגורי
בסט האדום איתו שיחקה באר-שבע בחולון, יש לזגורי פרסומת גב, אותה לחבריו יש על הבטן ופרסומת בטן שנמצאת על הגב של חבריו. בסט הלבן איתו שיחקה ב"ש היום אין לאילון שם על הגב, למה? פמה!

דודו אסרף
אסרף גדל בבאר-שבע ובחלקים רבים של המשחק נראה היה שהוא עושה ברחבות כבשלו ולמרות זאת חולון לא ניצחה.

שופטים
בטור הקודם כתבתי: "..מכאן יוצאת בקשת-דרישה אליכם: שבצו שלושה שופטים..", אז יש סיכוי שמישהו באיגוד הכדורסל קורא את הטור הזה ולזכותו יאמר שהערב כשהיו שלושה שופטים, היו הרבה פחות טעויות שיפוט, קליקוביץ' פחות הרשה לעצמו לשחק מלוכלך כמו שהוא אוהב ויודע, השופטים פחות הורגשו וזה לגמרי לזכותם.

שוטרים
ביקורת רבה נשמעה השבוע על אנשי המשטרה בעקבות האירועים ב"טדי", הערב בב"ש היה קצין משטרה נבון בשם שלומי (כל קשר לעורך האתר הינו מקרי בהחלט), שהבין את מצוקת היושבים באולם ודאג לפתיחת דלתות לאיוורור. סחתיין עליך!

מהלך המפתח החולוני של באר-שבע
בשתיים הפרש לב"ש טיק, אקס חולון, קולע אחת מ-2, אילן שאשתקד היה בחולון משתלט על הכדור השני וקולע שלשה ובהתקפה הבאה אורן ששיחק בשנה שעברה בחולון קבע 8 הפרש וקבר את המשחק של הערב.

אנשים בקהל
שלום אביטן שהתרגש לראות את הקהל האדיר בכדורסל, ניר אלון שתפקידו לדאוג לכדורסלן הישראלי מקבל חיזוק משמעותי במשחק כזה ו"יד הנפץ" של אמיר כץ אשר בעברה צלפה עבור חולון.

שני חולונים
לראשונה העונה הפסיד מאיר בר-דוד לקבוצה לאומית, אך לוושהאם ולו עדין אין הפסד בית. כואב שיוסי דדון שהיה שחקן מפתח אשתקד בעפולה לא משותף במשחקים רבים, מקוה שבסדרה עוד נזכה לראותו משחק.

בסימן שלוש
המשחק הערב היה חשוב לקביעת כיוון, האם הולכים לשלוש – אפס קליל לחולון, או שהולכים למיני סדרה של הטוב משלושה משחקים, וכמו שאתם יודעים אנו הולכים לסדרה קטנה – גדולה של הטוב מ-3. במשחק הקרוב עשוי להתחיל לבוא לידי ביטוי העומק החולוני.

תגובות (3) | הוסף תגובה
הערב התחיל הגמר
06/05/2007

מחשבות אישיות לפני המשחק
.. ושוב אחזור אל אולם הפחים בו הייתי הרבה פעמים אשתקד ורק במחצית אחת (נגד ב"ש) בעונה הזו, מקוה שהחניה הקבועה בדרך ליציאה תהיה פנויה. כנראה יבוא איתי ירדן, נער מהקיבוץ, אותו הפכתי לאוהד השני של חולון בגבים. במשחק יביא לי רמי, חבר מהצבא, הזמנה לחתונתו.

מחשבות חולוניות לקראת המשחק
יהיה מוזר לראות בחולון את יוסי דדון היריב הגדול מעפולה ומהצד השני את ה"חולונים" אילן ואורן משחקים אצל היריבה. יהיה מוזר גם לראות את תומר, דודו, טוני וניב שלא יודעים כמה ליוויתי את חולון אשתקד, אך לצידם יהיו מאיר, ליאור, עדי, עידן, ראיין וליאור שיכולים לספר להם על כך טוב מאוד. יהיו חסרים לי: צפריר, אנטון, דור, אור, מוטי ואלכס שהיו חלק מהקבוצה אשתקד ומנגד יהיה משמח מאוד לראות שוב את ירון במדי חולון (בקדנציה הקודמת שלו, טיק ה"באר-שבעי" היה הזר של חולון), יש כמה אנשים שיודעים כמה רציתי לראותו בקבוצה כבר בעבר.

פלייאוף
משחק הפלייאוף הקודם בו הייתי בחולון, היה המשחק הענק בו ניצחה חולון את עפולה והבטיחה, כך חשבתי, את עלייתה לליגת העל, האולם אז היה מלא מפה לפה, הערב האולם היה בפחות מחצי תפוסה וזה חבל כי היה משחק כדורסל ממש מעניין.

שופטים
למיטב זכרוני בגמר הפלייאוף אשתקד היו שלושה שופטים מתוכם שנים מליגת העל, כדאי באופן דחוף לעשות זאת גם העונה, הערב היו במגרש שני שופטים בלבד ולצורך הענין אהיה דיפלומט ואומר שהם לא היו טובים (קשה היה לי למצוא אנדרסטייטמנט גדול מזה). הטענות של שתי הקבוצות, שאינן מצדיקות את התפרצות הזעם של המנהל הבאר-שבעי שספג טכנית מוצדקת, העבירה של א.ברקוביץ' על אסרף שנדמה כי נעלמה מעיני השופטים בלבד ועוד החלטות מוזרות כאלו ואחרות כמו צעדים שלא היו, עבירות שהיו ולא נשרקו ועוד טעויות שונות ומשונות. חבר'ה יקרים באיגוד השופטים ובאיגוד הכדורסל, מכאן יוצאת בקשת-דרישה אליכם: שבצו שלושה שופטים מכאן והלאה וכך תראו גם את החשיבות שאתם מייחסים לליגה זו וגם שלא נגיע למצב שהשופטים הם שמכריעים את סדרת הגמר.

עדי פרג
האיש שבעונה שעברה קלע את הסל שהיה אמור להעלות את חולון ליגה, הוכיח לי הערב איזה ווינר הוא. לאחר שבאר-שבע עלתה ליתרון ראשון, חולון החטיאה, ב"ש הגדילה את יתרונה, שלשה של להט ואז אדון פרג לקח את העיניינים לידיו והוביל את המהפך.

פספוס דרומי
באר שבע פיספסה הזדמנות גדולה לגנוב ניצחון חוץ, דבר בו הצליחה הוד-השרון במחזור הראשון של העונה ומגידו נכשלה בו במשחק הפלייאוף הראשון בחולון, הסדרה יכולה להיגמר ב-3:0 לחולון אך גם ב-3:2, באר שבע הוכיחה לי הערב, שהיא בהחלט יכולה לתת קרב לחולון.

לקראת משחק מספר שתיים
ערוץ הספורט עושה בשכל רב ומצטרף אל חגיגת הפלייאוף הישר ממקיף ד' בבאר-שבע. המשחק יהיה ביום חמישי בשעה 19:30 ואת המשחק הזה באר שבע חייבת לנצח, בהנחה שהיא עדיין מאמינה בכחה לנצח את הסדרה וכמו שזה נראה הם בהחלט מאמינים. אז אמנם חולון טובה יותר אך בבירת הנגב הכל יכול להיות, מי שיכול להגיע לאולם שיגיע ומי שלא, שלא יוותר על הצפיה בטלויזיה!

מה אומרים הכוכבים?
בצד של המכנס החולוני, ישנם שלושה כוכבים, בצדי המכנס של באר-שבע יש כוכב אחד. האם זה אומר שחולון תנצח 1:3, תוך שבוע עד שבוע וחצי תתקבל התשובה.

תגובות (2) | הוסף תגובה
סדרת הגמר שכה רציתי
03/05/2007
הקדמה

שלום, לאחר קרוב לשנה שלא כתבתי ב"ספסל" (מאז סיכום עונת הלאומית שעברה) אני חוזר במלוא המרץ וזאת מפני שחזיתי הערב במשחק כדורסל מרתק בו גברה הפועל ב"ש על קרית אתא לאחר שתי הארכות.

השנה שחלפה

בשנה שעברה הייתי כמעט בכל המשחקים של הפועל חולון ואילו השנה צפיתי ב-90 דקות לאומיות במגרשים (לא, זה לא כדורגל פשוט ראיתי את ב"ש נגד חולון 40 דקות בתום הסיבוב הראשון, חולון נגד באר שבע 20 דקות ראשונות במחזור האחרון והערב עוד 30 דקות של ב"ש נגד קרית אתא, הגעתי מלימודיי בדיוק לתחילת המחצית השניה ובנוסף היו כאמור 10 דקות של שתי הארכות 40+20+30 = 90 דקות של כדורסל).

מדוע הייתי בעונה הסדירה במשחקי חולון – באר שבע ורק בהם?

כזכור אני אוהד של הפועל חולון אז טבעי שאם אני הולך למשחק זה יהיה משחק שלה, בנוסף אני גר בדרום אז בלי לפגוע באשדוד, באר שבע הינה מייצגת יותר אותנטית של הדרומיים (שום מלה על משפחתי שגרה בב"ש, כי אז יצנזרו אותי...) ובנוסף בבאר שבע משחקים שניים שבשנה שעברה היו בחולון אילן ברקוביץ' ואורן בן-חמו (וגם דור הופמן היה שם מספר משחקים).

היסטוריה בנגב

הערב היה היסטורי עבורי כי לא רק שהייתי שותף פעיל לצידו של אלעד בונפלד (הכדורגלן המקומי שבעבר שיחק בליגת האלופות עם קבוצת הכדורגל האהודה עלי מכבי ת"א) במהפך של ב"ש שפיגרה מעל 10 בזמן שהגעתי, אלא שזה היה משחק ראשון של ליגת הכדורסל השניה בו הייתי והפועל חולון לא נכחה. דרך אגב מעבר למתח האדיר והאוירה המדהימה ברצוני לציין שלושה אורחים צפוניים שסיימו את העונה, אבי נניקשוילי שלמרות החטאת עונשין לקראת הסוף הוכיח קור רוח מדהים בדיוק מהקו, רז מנשה שדאג בתום 45 דקות לקלוע 2 זריקות עם אפס שניות על השעון ואחרון חביב ואולי ראש הפירמידה הצפונית המאמן שרון אברהמי, שנראה לי כי הוא יכול ללכת בדרכו של צפוני צעיר אחר, אבנר יאור ואת זה אמרתי לו.

מהצד הבאר שבעי, אצל יוצאי חולון, היה מרתק להסתכל בדקות האחרונות של המועד הרגיל, על אילן ברקוביץ' אחרי שיצא בחמש עבירות, במיוחד בזריקות העונשין של נניקשווילי כשאילן עם גבו למגרש, לא מסוגל לעמוד בפני המתרחש ואורן בן-חמו שבהארכה השניה לקח את העיניינים לידיים והוביל את ב"ש אל הניצחון.

מחשבות לקראת הגמר

לפני חודש באולם בחולון, לפני שהתחיל המשחק שאלתי את ישראל ברוך: "ישראל, האם הקבוצות כאן הן אלו שיפגשו בגמר?" תשובתו אז היתה לא, ולפי שיחתי איתו מאתמול הוא מאוד שמח שטעה. אני אישית מתחילת העונה קיוויתי שזה יהיה הגמר, לכן לאחר סיבוב ראשון חלש של הדרומיים, קיוויתי שיסיימו מעל המקום השמיני, אך מתחת לחמישי, כדי שלא יפגשו עם חולון בדרך לגמר ולשמחתי הרבה כך אכן קרה.

חולון טובה יותר זה ברור, נראה כי הסגל של חולון חזק מזה שהיה לה אשתקד ואילו הקבוצה השניה הכי טובה בליגה לא ברמה של עפולה משנה שעברה, מה שאומר חולון פייבוריטית בגדול.

עובדות: כדי לזכות במקום הראשון על באר שבע לנצח את חולון 3 פעמים, עד כה בשלושים ושניים משחקים רשמיים, נגד קבוצות הלאומית (עשרים וששה בליגה, שניים בגביע הליגה וארבעה בפלייאוף) חולון נוצחה רק פעמיים, משמע באר שבע צריכה בחמישה משחקים לעשות מה שכל הקבוצות יחד לא הצליחו לעשות ביותר משלושים משחקים (ובהנחה שלנצח חמישי בחולון זה כמעט בלתי אפשרי, אז ב"ש תצטרך לעשות זאת בארבעה). למחזור הראשון חולון לא הגיעה מוכנה והפסידה, מאז ב-31 משחקים נוצחה רק באחד, מה שמסביר כמה קשה יהיה לבאר שבע.

המץ' אפ שאותי מעניין יותר מכל בסדרה הזו הוא בין ירון להט לאילן ברקוביץ', אילן הוביל את חולון יפה מאוד אשתקד ועושה רושם שירון בקדנציה השניה שלו בחולון משתלט על העניינים יפה מאוד, ירון יותר שקול וחודר מצויין משמאל, אילן יותר אמוציונלי ויותר קולע, שני שחקנים כל כך שונים וכל כך טובים (גם כאנשים) שפשוט כיף לראותם.

איש המפתח: מאיר בר-דוד, סטטיסטיקה יבשה: בשני ההפסדים של חולון, הוד השרון בבית וקרית אתא בחוץ "ברדה" לא היה בסגל, השנה כשהוא בסגל, חולון לא מפסידה.

הלוואי שיהיה אחלה גמר ושבסוף הסדרה המנצחת תעלה לליגה הבכירה.

תגובות (8) | הוסף תגובה© כל הזכויות שמורות