בית ג' - סופרקלאסיקו
אלכס לייבינזון ,24/10/2007

אלופת אירופה פנאתינאיקוס העמידה סגל אימתני, אבל לא פחות מעניין יהיה לראות את קרב הספרדיות המרתק בין ריאל מדריד וברצלונה, שלא רוצות לפספס פיינל פור ביתי.

פנאתינאיקוס אתונה
שנת הקמת המועדון: 1923.

הישגי הקבוצה בעונה שעברה
אליפות: אלופת המדינה.
גביע: מחזיקת הגביע.
יורוליג: אלופת היורוליג.
הישגי שיא ביורוליג: אליפות – 1996, 2000, 2002, 2007.

סגל הקבוצה
נשארו: מייקל באטיסטה, דימיטריס דיאמנטידיס, קוסטאס צרצריס, דיאן טומאשביץ', סאני בצ'ירוביץ', ניקוס חאציברטאס, דימוס דיקודיס, מילוש וויאניץ', פראג'יסקוס אלוורטיס.
עזבו: טוני דלק, רוברטאס יבטוקאס, דימיטריס פאפאניקולאו, רמונאס שישקאוסקאס, וסיליס קסנטופולוס, דושאן שאקוטה, חריסטו זכארייב.
הצטרפו: קנדי ווינסטון, אנדריאה ז'יז'יץ', ואסיליס ספאנוליס, סטראטוס פרפרוגלו, שארונאס יסיקביצ'יוס, אריס טטרוניס.
מאמן: זליקו אוברדוביץ'.

אלופת אירופה הטריה מתכוונת להגן על תוארה והשאירה את מרבית הסגל מעונה שעברה. בתחילת הפגרה נמלט ראמונאס שישקאוסקאס לרוסיה, אבל גדול המאמנים האירופיים זליקו אוברדוביץ' צירף לקבוצתו את קנדי ווינסטון וסטראטוס פרפרוגלו הצעיר מפניוניוס ואת אנדריאה ז'יז'יץ' מיריבתו הגדולה – אולימפיאקוס ובכך סתם את כל החורים בקבוצה. שרונאס יסיקביצ'יוס ווסיליס ספנוליס שחוזרים מהNBA לאחר שהתייבשו על הספסל האמריקאי רק מחזקים את הסגל המפחיד של הירוקים ומעלים סופית את שמה של פנאתינייקוס כאחת המועמדות הבולטות לאליפות.

שחקן מפצח: שרונאס יסיקביצ'יוס – כאשר החתים פאבלוס ינאקופולוס את שרונאס יסיקביצ'יוס על חוזה עתק של 3.5 מיליון יורו, הוא השווה אותו לדומיניק ווילקינס האגדי, ולא לחינם. מדובר באחד השחקנים האירופיים הטובים שיש בשוק ואם בינתיים הוא נראה חלוד, אז ואל דאגה. אחרי שכמעט ולא שיחק בשנתיים האחרונות חוזר שארס לכדורסל האירופי אותו הוא כל כך אוהב. בחודש פברואר הוא קבר ישחרר את הקילינג אינסטינקט שלו ויביא את פאו לפיינל פור, אם לא יותר מזה.

ברצלונה
שנת הקמת המועדון: 1899.

הישגי הקבוצה בעונה שעברה
אליפות: סגנית האלופה.
גביע: מחזיקת הגביע.
יורוליג: רבע הגמר.
הישגי שיא ביורוליג: אליפות – 2003.

סגל הקבוצה
נשארו: יאקה לאקוביץ', דניס מרקונאטו, ג'יאנלוקה באזילה, ג'ורדי טריאס, פראן ואסקז, מריו קאסון, רוג'ר גרימאו, אלברט מונקאסי.
עזבו: מיכאליס קקיוזיס, רוקו לני אוקיץ', אוסקר ראיה, חאבייר לבאסדה.
הצטרפו: פפה סאנצ'ז, ארסן אילייסובה, אלכס אקר, מישל מורנדאיס.
מאמן: דושקו איבנוביץ'.

כל שנה שואפת ברצלונה להגיע לפיינל פור וזה לא סוד. איבנוביץ' השאיר את מרבית הסגל שכבר היה במרחק נגיע מארבע הגדולות, אבל בסופו של דבר הודח ע"י מלאגה. ההחתמה הכי גדולה של הקיץ הייתה הבאתו של אלכס אקר מאולימפיאקוס שמחזק מאוד את הסגל הבאסקי. הידיעה שהפיינל פור יערוך השנה בספרד מעורר עניין מיוחד אצל ברצלונה והיא מתכוונת ללכת חזק על כל התארים.

שחקן מפתח: אלכס אקר – הגארד האמריקאי מגיע על תקן מחליפו של חואן קרלוס נבארו וצפוי למלא את המשבצת של כוכב הקבוצה. אומנם הגארד הגיע פצוע בברכו לקבוצה, אבל בל נשכח שמדובר בפוטנציאל ענק שהגיע עד לפיסטונס. השחקן הקופצני הזה ניחן ביכולת הובלת כדור טובה, בעל מסירה טובה ומאוד אתלטי. אם יש מישהו שיעשה את ההבדל ויעלה את הקבוצה לפיינל פור, אז זהו אלקס אקר.

פרטיזן בלגרד
שנת הקמת המועדון: 1945.

הישגי הקבוצה בעונה שעברה
אליפות: אלופה.
גביע: גמר, סגנית מחזיקת הגביע.
הליגה האדריאטית: אלופה.
יורוליג: שלב הבתים השני, מקום 3.
הישגי שיא ביורוליג: אליפות – 1992.

סגל הקבוצה
נשארו: פקוביץ' ניקולה, דושאן קצ'מאן, מילנקו טפיץ', נוביצה וליצ'קוביץ', פטר בוזיץ', אורוס טריפקוביץ', מרקו דיורקוביץ', דיאן בורובניאק.
עזבו: פרדראג דרובניאק, ננאד צ'נאק, וונטיגו קאמינגס, קוסטה פרוביץ', איבן רדנוביץ', לוקה בוגדנוביץ'.
הצטרפו: מילטון פלאסיו, צ'דומיר ויטקובאץ', שטבן טפושקוביץ', בוגדן ריזניץ', דארקו באלאבאן, סטרחיניה מילושביץ'.
מאמן: דושקו וויושביץ'.

כמו אצל כל קבוצה אקס-יוגוסלבית, גם ימי התהילה של פרטיזן עברו וכיום היא מתבססת בעיקר על תוצר מקומי. מרבית הסגל של הקבוצה שהוביל אותה עד לשלב השני של היורוליג ודרובניאק אחד גדול התחלפו וכיום ניתן למצוא בקבוצה בעיקר צעירים מקומיים. דירוג המועדון בקבוצת דירוג שלישית הוא מטעה ורק בזכות הבית הקל ניתן לראות את המועדון משתחל לשלב הבא.

שחקן מפתח: מילטון פלאסיו – מוזר ששחקן בעל עבר כה עשיר בNBA מגיע דווקא לקבוצה כמו פרטיזן שמרוויחה מהעיסקה. מדובר במחליף לוונטיגו קאמינגס שעבר למכבי הקיץ. שיחק 470 משחקים בNBA ואולם בעונה האחרונה נכלל בסגל הרחב של סוניקס בלבד ולאע זכה לדקות משחק. לגארד הבליזי יכולת ריכוז מרשימה והוא צפוי להיות ה"אבא" של השחקנים בקבוצה.

לוטומטיקה רומא
שנת הקמת המועדון: 1960.

הישגי הקבוצה בעונה שעברה
אליפות: מקום 3-4.
גביע: רבע הגמר.
יורוליג: שלב הבתים השני, מקום 3.
הישגי שיא ביורוליג: אליפות – 1984.

סגל הקבוצה
נשארו: ג'אקופו גיאצ'טי, אלסנדרו טונולי, דיוויד הוקינס.
עזבו: אלכס ריגטי, רוברטו קיאצ'יג, דימיטריוס מרמרינוס, דניאלה צ'ינצ'אריני, לוקה גארי, גארי טרנט, אוגניין אשקרביץ', מיירה צ'אטמן, דיאן בודירוגה, יורי פורקארו.
הצטרפו: ריי אלן, אריק דניאלס, גרגור פוצ'קה, יון סטפנסון, כריסטיאן דרייר, רוברטו גאביני, ארזם לורבק, רוקו לני אוקיץ', סטאנקו באראץ', סימונה באנולי, ג'וליו קסלה, אלסיו ולריאני.
מאמן: יסמין רפשה.

את השנה התחילו ברומא עם מינויו של דיאן בודירוגה לעמדת מנג'ר הקבוצה. מרבית הסגל של הקבוצה האיטלקית הוחלף וכישרונות צעירים כמו אוקיץ', גאביני ודרייר. גם גרגור פוצ'קה חוזר לשחק לאיטליה אותה עזב ב-2002 ומצטרף לבודירוגה, איתו זכה ביורוליג ב-2003. מדובר בקבוצה ללא שאיפות גדולות שבהחלט צריכה לעלות לשלב הבא מהבית מנוח הזה.

שחקן מפתח: גרגור פוצ'קה – הפרוורד הסלובני בעל דרקון איטלקי סוגר מעגל וחוזר לאיטליה לאחר עונה די חלשה בברצלונה. השחקן הגמלוני ידוע כחשקן מהיר עם יד רקה מחצי מרחק שהעונה יתרום את ניסיונו הרב. לרומא יש הכל, רכזים מוכשרים, קלעים טובים, סנטרים חזקים, אבל אין לה דבר אחד וזה מנהיג. גרגור פוצ'קה צפוי להיות כזה.

פנרבחצ'ה-אולקר איסטנבול
שנת הקמת המועדון: 1907.

הישגי הקבוצה בעונה שעברה
אליפות: אלופת המדינה.
גביע: חצי גמר.
יורוליג: שלב הבתים הראשון, מקום 7.
הישגי שיא ביורוליג: שמינית גמר – 1999.

סגל הקבוצה
נשארו: מירסאד טורצ'אן, סמיח ארדן, איברהים קוטלואי, וויל סולומון, דאמיר מרסיץ', רסים באשאק, חקן דמירל, אוגוז סבאש.
עזבו: קספארס קמבאלה, זקי גולאי, אמיר אובאלי, אירה קלארק, עומר אונאן.
הצטרפו: ג'יימס ווייט, אמיר פרלדזיץ', גאספר וידמאר, סרהט צ'טין, קאן דמיר.
מאמן: בוגדאן טנייביץ'.

המועדון הטורקי חוגג 100 שנים להיווסדו ובונה קבוצה טובה מאוד. מרבית הקאדר מהעונה שעברה נשאר בקבוצה וחיזוקים בדמות ג'יימס ווייט וגאספר וידמאר צפויים לקדם את הקבוצה עוד צעד. גם וויל סולומון ממשיך בקבוצה עונה נוספת וזאת למרות פרשת המונית המפורסמת. איברהים קוטלואי ודאמיר מרסיץ' המפחידים, ג'יימס וויט האתלטי והכשרוני יחד עם מכונת ריבאונד מירסאד טורצ'אן אמורים להוביל את הקבוצה לשלב הטופ 16. שם, בלי סנטר מסיבי כמו קמבאלה שעזב את הקבוצה בקיץ, מצפים לה חיים קשים במיוחד.

שחקן מפתח: וויל סולומון – אפשר לאהוב את וילי, אפשר לשנוא אותו, אבל דבר אחד אי אפשר לקחת ממנו וזאת את המנהיגות שלו. הMVP של הליגה הטורקית בעונה החולפת עשה היסטוריה אישית וזאת הפעם הראשונה שהוא ממשיך לשחק באותו קבוצה אירופית שנה שניה ברציפות. מנהיג מלידה, אתלט אדיר, שחקן אחד על אחד מהטובים ביבשת, תמיד יקח את הזריקה האחרונה, אם זה לטוב או לרע.

ריאל מדריד
שנת הקמת המועדון: 1931.

הישגי הקבוצה בעונה שעברה
אליפות: אלופת המדינה.
גביע: גמר, סגנית מחזיקת גביע.
יורוליג: לא השתתפה.
הישגי שיא ביורוליג: אלופה – 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980, 1985.

סגל הקבוצה
נשארו: לואיס בולוק, אלכס מומברו, ראול לופז, קרם טונצ'רי, ונסון המילטון, צ'ארלס סמית, אקסל הארוול, פליפה רייס.
עזבו: מרקו תומאס, מרקו מיליץ', ג'רום מויסו, אדוארדו הרננדז-סונסקה, נדזאד סינאנוביץ'.
הצטרפו: לזארוס פאפאדופולוס, סרג'י לול, פבלו אגוילאר, מיכאליס פלקאנוס, ברגוטה סקוליס.
מאמן: חואן פלאזה.

אין באירופה קבוצה יותר מאותרת מאשר ריאל מדריד. לא פחות מ-8 פעמים זכה המועדון הספרדי באליפות אירופה לקבוצות וגם אם בשנים האחרונות ראינו דשדוש מסויים מהקבוצה הממלכתית אז השנה כחול ולבן חוזרים לאופנה בספרד. מרבית הסגל של הקבוצה שהביא לה את גביע היול"ב ואת האליפות ההיסטורית נשאר, והמאמן פלאזה ביצע רק שתי רכישות גדולות. היוונים פאפאדופולוס שסוף סוף רוצה לזכות ביורוליג ופליקאנוס הצעיר הונחתו במדריד ויחזקו את הקו הקדמי בקבוצה. העונה ריאל הולכת להסתער על כל התארים והעובדה שהפיינל פור יערך במדריד מוסיף הרבה פלפל לעניין.

שחקן מפתח: לואיס בולוק – המנהיג הבלתי מעורער של הכחולים לבנים ממדריד ממשיך עונה שלישית במועדון. ווינר אמיתי וקלעי אדיר שתמיד שם את הכדור בתוך הסל. הקיץ הוביל הגארד המצוין את קבוצתו לניצחון על הראפטורס, ניצחון שהראה לכולם שהשהנה ריאל הולכת חזק על כל התארים.

באמברג
שנת הקמת המועדון: 1955.

הישגי הקבוצה בעונה שעברה
אליפות: אלופת המדינה.
גביע: מחזיקת גביע.
יורוליג: לא השתתפה.
הישגי שיא ביורוליג: שלב הבתים השני, מקום 4 – 2006.

סגל הקבוצה
נשארו: דארן פן, רוברט גארט, איבן פאביץ', כריס אנסמינגר.
עזבו: אלכסנדר גיליץ', אדם הרינגטון, דה-חואן קולינס, וינסטנט יארבו, קייסי ג'ייקובסן, קזל ווסון, דריק צימרמן, ג'רמיין אנדרסון, סבסטיאן בטס.
הצטרפו: דמונד גרין, פרדראג סופוט, אדמולה אוקולג'ה, סטפן האמן, מרק דיקל, לוק שנשר, טים אולברכט, סיימן האואר.
מאמן: דירק באורמן.

בעונת 2005-2006 עשתה במבמרג היסטוריה כאשר הייתה לקבוצה הגרמנית היחידה שהעפילה לשלב הבתים השני. אחרי היעדרות של שנה מהמפעל הבכיר, חוזרים הגרמנים ליורוליג וינסו לשחזר את ההישג האדיר מלפני שנתיים. מרבית סגל הקבוצה הוחלף, אבל כאשר דירק באורמן מאמן את הקבוצה הכל יכול לקרות.

שחקן מפתח: דמונד גרין – גארד נבחרת גרמניה אולי לא מוכר לחובבי הכדורסל בארץ, מאחר ואת רוב הקרירה שלו עשה במדינתו. מדובר בקלעי טוב שחוזר מפציע קשה בקרסול וצפוי להוביל את קבוצתו בעונה הקרובה.

רואן
שנת הקמת המועדון: 1932.

הישגי הקבוצה בעונה שעברה
אליפות: אלופת המדינה.
גביע: מחזיקת גביע.
יורוליג: לא השתתפה.
הישגי שיא ביורוליג: רבע הגמר – 1960.

סגל הקבוצה
נשארו: מארק סליירס, פאפה בדיאן, מארק-אנטוין פלין, לורן קאזלון, ווילאם סולימאן, ארתור בואדו, גיום אלכס.
עזבו: אארון הארפר, דה-ווריק ספנסר, תומאס מובלי, מודיבו ניאקטה, אדריאן מוארמן.
הצטרפו: נולן נורמן, בריון ראש, אדם הס, קנדל דארטז, רפאל ווילסון, פייריק פופה.
מאמן: דירק באורמן.

אומנם מדובר באלופה צרפתית שהחזירה את התואר לאחר 48 שנים, אבל אל תתנו לעובדה זו לבלבל אותכם. מדובר בקבוצה חלשה שלא צפויה לעשות שום צרות. מקסימום תהרוס את הסיכויים של פרטיזן או במברג במלחמתם על הכרטיס האחרון לשלב הבא.

שחקן מפתח: מארק סליירס – פורוורד אמריקאי די אלמוני ששיחק בליגות האיטלקית הטורקית והצרפתית ונדד אפילו עד לקוריאה עד שמצא בית חם ברואן. עד עכשיו מציג סטטיסטיקה של דאבל דאבל בליגה הצרפתית ושוב


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();