לירון כהן
צילום: מוטי קלינגרהזדמנות אחרונה בהחלט
אורלי קלינגר ,18/09/2007

לפני שיורובאסקט 2007 יוצא לדרך, שלוש קבוצות יתחרו על הכרטיס האחרון לאליפות. פולין וסלובקיה שייטו ל4 – 0 בשלב המוקדם, בעוד ישראל נאלצה לעבור את כל הדרך הזו עם הרבה יותר דפיקות לב.

הערב (רביעי, 20:30) ישראל תפגוש את סלובקיה החזקה, ומחר את פולין.
מידע מועיל לצד מידע חסר תועלת על שתי הנבחרות – בפנים!

נפתח בחדשות הרעות. נכון לעכשיו FIBA לא ארגנה שידור מקומי של המשחקים באיטליה, ולכן המשחק לא ישודר בישראל. הסיכוי שFIBA תרים שידור לא נראה מאד ריאלי. כנראה שהם שכחו שהם בעצמם שיווקו את השנה כ"Year of Women's Basketball".

אוכלוסיה של כחמש מיליון נפשות, מדינה עצמאית מאז 1993, שש הופעות באליפות אירופה מתוך שבע אפשריות. נבחרת סלובקיה אמנם נופלת קצת ברמתה מגרושתה הצ'כית – האלופה המגנה – אבל 2005 הייתה האליפות היחידה שהסלובקיות החמיצו מאז 1993. הישגי השיא כוללים מדליית כסף ב1997 וארד ב1993. בכל האליפויות סלובקיה מעולם לא סיימה מתחת למקום השמיני. ב2005 הסלובקיות החמיצו את אליפות אירופה אבל הגיעו לבית המנצחות של ההזדמנות האחרונה, שם הפסידו את הכרטיס לפולין. את רשימת ההישגים המפוארת יותר של פולין נשמור לכתבה הבאה.

שיעור ההיסטוריה לא ממש משפר את ההרגשה לקראת המשחק, אז בואו נריץ קדימה להווה. אחרי שסיימו את המוקדמות ב2006 עם מאזן 1 -3, סלובקיה נשרה לטורניר ההזדמנות האחרונה בפעם השנייה ברציפות. הן ניצחו בלי יותר מדי בעיות את אוקראינה ושבדיה בבית המוקדם. שני הניצחונות האחרונים היו קלילים, האחרון ביניהם חסר משמעות, וסלובקיה מגיעה לטורניר עם דופק חלש יחסית. ישראל כזכור חישבה הפרשים בקדחתנות ונאבקה על כל סל עד שהצליחה לסיים ראשונה בבית צפוף שהוכרע רק אחרי שובר שיווין משולש.


עכשיו, בואו נכיר קצת את הנבחרת הסלובקית, בראשותה של כוכבת העל שלהן – סוזאנה זירקובה. "המפתח המרכזי מבחינתנו יהיה לעצור מבחינת הגנתית את סוזנה זירקובה, הרכזת הסלובקית, שהיא גם הכוכבת של הקבוצה", אמר אלי רבי ותכף תקראו למה. הגארדית בת ה27 יכולה לשחק בשתי עמדות הקו האחורי, והיא נחשבת לאחת הגארדיות הטובות ביבשת כיום. זירקובה משחקת בשנים האחרונות בברנו הצ'כית, וזכתה איתה ביורוליג לפני שנתיים. בעונה שעברה היא העמידה 5.9 נקודות למשחק ביורוליג, אבל במדי הנבחרת הלאומית התפקיד שלה הרבה יותר משמעותי.

יש לה אחוזים מצוינים מכל הטווחים, ממוצע ריבאונדים מעולה לגובהה, ומוניטין של ווינרית. מבחינה הגנתית נראה כי שי דורון ומירב דורי הן האופציות העיקריות לשמור עליה, והן יצטרכו לקבל עזרה. ישראל לא תוכל להרשות לעצמה לאפשר לזירקובה להתפוצץ ל25 פלוס – מספר שגרתי מבחינתה.

"יש שם 12 שחקניות, כולן בעל רזומה של יורוליג, כאשר כל אחת מקבלת את הזמן על הפרקט", התייחס עוזר המאמן טל נתן ליריבה הראשונה. "אני מאמין שגם פולין וגם סלובקיה, לפחות בכושר הנוכחי, יכולות להתברג במקומות 5-8 באליפות אירופה".

מפתח נוסף של ישראל נגד סלובקיה יהיה הריבאונד. הסלובקיות הורידו בממוצע 43.0 ריבאונדים למשחק בטורניר, בעוד ישראל הסתפקה ב33.2. בשני הניצחונות ישראל הורידה 6.5 ריב' יותר למשחק מהיריבה, ובהפסדים הורידה 5.5 פחות. נסיים עם שני נתונים מעניינים נוספים של סלובקיה מארבעת המשחקים הראשונים – אחוז מפחיד של 45.4% מעבר לקשת, ואחוז לא פחות מפחיד של 62.1% בלבד מקו העונשין.

אין ספק שניצחון ישראלי ייחשב הפתעה רצינית. שני מפגשי העבר הרשמיים ב2001 הסתיימו בתוצאה משוקללת של 165 – 115, אבל היחידה שזוכרת אותם היא ליעד סואץ קרני. שני מפגשי העבר הלא רחוק, בטורניר הכנה בסוף אוגוסט, הסתיימו גם הם בניצחונות סלובקיים, כולל ב20 הפרש. אבל אם סטטיסטיקה והיסטוריה היו מכריעות תוצאות משחקים, כנראה שהונגריה לא הייתה מתכוננת עכשיו למשחק מול סלובניה, חוששת מדרג ב' ועדיין לא מבינה מה פגע בה בזיסמן לפני שבוע.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();