דרוש: ניהול מקצועי
ארז מיכאלי ,18/11/2004

ארז מיכאלי חולם על ליגה תחרותית עם ניהול נכון.

דרוש: ניהול מקצועי
בתאריך 17/11/04 נשאלה שאלה במדור הספורט של אתר ynet: מה צריך לעשות כדי להציל את ליגת הכדורסל?
2392 מצביעים התפלגו לפי התשובות הללו:
1. להוציא את מכבי ת"א מהליגה למס' שנים ( 11% ).
2. לקבוע תקרת שכר לקבוצות ( 12% ).
3. לקבוע מינימום ישראלים לכל קבוצה ( 9% ).
4. לחייב את מכבי ת"א לשחק עם ארבעה שחקנים ( 9% ).
5. מכבי לא אשמה, הקבוצות צריכות להתחזק ( 59% ).
ננתח את האפשרויות ונבחן האם באמת אחת מהן יכולה לשנות את מצב הכדורסל.

סעיף 1: הדבר לא ישפר את רמת הכדורסל בארץ. אמנם תהיה אלופה חדשה לליגה אך זו תהיה אלופה בעירבון מוגבל עם שמחת עניים שכן ברור יהיה לכולם כי אינה מסוגלת להתקרב לרמתה של מכבי ת"א. הוצאת מכבי ת"א מהליגה לא תקטין את הפערים הגדלים בין קבוצות הצמרת לקבוצות התחתית ולכן השיממון ימשך כשהאליפות תחולק בין הפועל ירושלים להפועל ת"א כשמדי פעם מצטרפת לצמד המוביל קבוצה עם עונה מוצלחת. מה יהיה אחרי שמכבי תחזור? הנראה ליגה שוויונית עם אלופה חדשה כל שנה?

סעיף 2: רעיון שיכול להגביל קבוצות המשחקות באירופה. הכדורסל הוא שוק פתוח ותחרותי. תקרת שכר יכולה להגביל קבוצות המשחקות באירופה מבחינת איכות הסגל. כך, קבוצות ישראליות ימצאו את עצמן מצמצמות את מכבי אך גם מגבילות את עצמן מול האירופאיות והכדורסל הישראלי יתגעגע לתוצאות שאנו רואים השנה ובשנה שעברה. תקרת שכר יכולה לשמש חרב פיפיות- תקרה נמוכה מדי והישראליות בזירה האירופאית ינזקו, גבוהה- לא יהיה הבדל מהמצב כיום שכן רוב הקבוצות לא יתקרבו מבחינה תקציבית וכך, שוב, מכבי תקבע עצמה בודדה בפסגה.

סעיף 3: מכבי שלטה בליגה גם כשהיו בה רק 2 זרים לכל קבוצה. עם הצטרפות המתאזרחים מכבי דאגה לנכס לעצמה כאלו ברמה גבוהה ביותר אך בל נשכח מתאזרחים ברמות גבוהות מאוד ששיחקו בקבוצות הליגה ואף היו טובים מאלו של מכבי. הדבר יכול דווקא לגרוע באופן מסוים מהישראלים דקות משחק והתפתחות כאשר קבוצה תציב בספסלה מספר נערי פוסטר ושחקני נוער במחיר אפסי ובשאר התקציב תרכוש זרים ובוסמנים ברמה גבוהה. היא אמנם תעמוד במינימום הנדרש אך באיזה מחיר? ישראלים טובים צריכים לעמוד בשוק התחרותי כמו בכל מקום עבודה אחר. נכון שהשחקן הישראלי הוא משלנו, מייצג את המדינה ומבטא את הקשר של האוהד למועדון במידה מסוימת אבל לא צריך להקל עד כדי כך. שחקן טוב, מקצועי ובכושר ישחק ולא בגלל שיש לו תעודת זהות כחולה.

סעיף 4: Don't Hate the Player, Hate the Game. ובהשאלה- אל תשנא את השחקן החמישי בחמישייה של מכבי אלא את המשחק ומצבו העגום. זו כנראה בדיחה ונתייחס ל 9% שבחרו בקטגוריה זו כבעלי חוש הומור מיוחד.

סעיף 5: השוק החופשי יחד עם ניהול נכון ורב השקעה יצרו שליטה מוחלטת של מכבי בליגה הישראלית. מכבי לא אשמה, היא רק ניצלה היטב את המצב ובעזרת ניהול שהתפתח עם השנים והפך בעל עוצמה, היא הפכה לשליטה בלעדית.
מכבי של היום היא סוג של מונופול בתנאי שוק חופשי. החלק האחרון של המשפט מסביר מדוע היא לא בדיוק אשמה.
בשוק חופשי קבוצות אחרות יכלו לנהל את עצמן באותם כלים שמכבי ניהלה את עצמה אי שם בעבר. מכבי התקדמה לאט ( אימפריות לא נבנות ביום אחד ) ויצרה פערים משאר הקבוצות אשר ניהולן ועוצמתן היתה קטנה מול מכבי. יום אחד הפערים הפכו גדולים מדי ומכבי התנתקה חד צדדית מהליגה. אין ספק שהיתה עזרה רבה מכיוון ספונסרים פרטיים וציבוריים ( ערוץ 1 ) אשר הצלחת מכבי בזירה האירופאית היתה גם מקור הצלחתם והללו תרמו רבות למיתוגה כקבוצה של המדינה והעצימו את בסיס כוחה אבל צורת הניהול של מכבי היא הדרך הנכונה כדי להפוך לקבוצה מקצוענית ברמות הגבוהות. הליגה הישראלית צריכה לנהל את קבוצותיה בצורה בה מכבי מנהלת את עצמה. הדבר מצריך השקעה עצומה, כלכלית ואישית. אמנם, אפשר להתווכח על עוצמת מכבי במשרדי האיגוד לאורך השנים וההשפעה שהיתה על כך לגבי הפער הגדל אבל אי אפשר להתווכח עם מזרחי ושות' שמציגים ניהול מופתי ברמה עולמית ( זו לא סתם איזו מחמאה, היו מספיק זרים שהיו שם ואמרו זאת ). ניהול והשקעה עם מחויבות אישית. זה המפתח להצלחת מכבי ולזה צריכה לשאוף הליגה אם ברצונה להתקדם.

בעיית הליגה הישראלית אינה בקביעת מינימום ישראלים לקבוצה או בעובדה שמכבי מתעקשת לשחק עם חמישה שחקנים ולא ארבעה. הבעיה של הכדורסל הישראלי היא ניהול הקבוצות ואיגוד שידחוף את הענף קדימה מבחינה כלכלית. אין קריטריונים ברורים לגבי מבנה הנהלת הקבוצה, תקציבה והבטוחות שהיא מציגה. בתקנון האיגוד כתוב במפורש כי על קבוצות להגיש תקציב ומסמכים נלווים ליו"ר הרשות לביקורת תקציבים. הבטוחות שעל הקבוצות להציג הן ערבויות בנקאיות/ התחייבות בכתב של מרכז הספורט אליו משויכת הקבוצה /ערבויות צד ג'.
במקום לדון בתקרת שכר או במס' הזרים, על איגוד הכדורסל לנהל את הליגה הישראלית בשיטה של התחייבויות. כלומר, קביעת קריטריונים ברורים אשר הנהלה של קבוצה צריכה לעמוד בהם ולהגיש את התוכנית השנתית לאיגוד כשהיא עומדת בכל היעדים. ישנם קריטריונים כיום אך הם כללים ואינם נוקשים דים.
האיגוד צריך לדרוש תקציב שנתי מינימלי לקבוצה ( לא סכום מצחיק אלא סכום גדול שיקיף גם העברות, פיצויים ושכר שוטף ), בטוחות מכמה גורמים והתחייבויות חוזיות עם ספונסרים למספר מסוים של שנים; קבוצת ניהול אשר בראשה יעמוד נשיא הקבוצה והיא תורכב מאגפי תקציב, שיווק וקשרי קהילה. קבוצה אשר לא תעמוד בקריטריונים תרד ליגה או שיוצע מכרז לניהולה. הכדורסל הישראלי סבל בשנים האחרונות מכל מיני אנשי עסקים שלקחו בעלות, נעלמו ופרקו את הקבוצות שהיו בבעלותם ( הפועל חולון, כמעט הפועל ת"א של העונה ). על האיגוד לחייב בעלים של קבוצה בחוזה משפטי לכל דבר ועניין, לנהל קבוצה למספר שנים מינימלי בהתאם לקריטריונים שיקבע האיגוד. הדבר יחייב בעלי ממון לקבוצותיהם ובמידה וינטשו ישלמו פיצויים הולמים אשר יאפשרו לקבוצה להתנהל ולא להתפרק. לבעלי ממון צריך להיות אינטרס להצטרף לליגת כדורסל. הם מקבלים פרסום ויחסי ציבור אשר מגיעים למאות אלפי אנשים. קבוצה מזוהה עם מותג כלכלי ובמקרה של הצלחה- שני הגורמים, זה הכלכלי וזה הספורטיבי מרוויחים. על האיגוד ליצור תנאים אשר יעודדו את אותם עשירים לתמוך בקבוצות לא כגחמה שנתית אלא כעוד זרוע כלכלית של התאגיד או החברה שבבעלותם. התמורה לכך היא מעורבות והשקעה של אותם בעלים עד לשורש הקבוצה, כלומר השקעה ופיתוח קבוצות ילדים ונוער, מתקנים ראויים ותרומה לקהילה מצד הקבוצה. הספורט כיום הוא עסק כלכלי לכל דבר אך בל נשכח שבסופו של דבר מדובר באנשים שמשחקים עבור אנשים והמשותף להם הוא אהבת המשחק.

כל הדברים הללו מנוגדים לרוח ה"שוק החופשי" נוסח אדם סמית אבל גם לשוק חופשי יש כללים וכדאי שהאיגוד, במקרה של הכדורסל הישראלי, יקבע אותם ויאכוף אותם. ניהול מועדון כדורסל מקצועני המעוגן בתקנון האיגוד ונאכף על-ידו הוא הדרך לליגה מקצוענית ברמה גבוהה יותר וכך לליגה מעניינת יותר ואיכותית יותר.
כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
חפשו את האשהגומרים הולכיםיכול להיות שזה נגמר ?סיכום שלישויהי ביום ההואאותה הגברת בשינוי אדרת אדם בעקבות גורלושושלתיום ממוצעעידן התמימות "עסקונה" מפסידים אבל אופטימייםהפסידו לעצמםקלקלו את החגהגנה לא היתה פהפוליסת ביטוחעונת מבחןהגביע הקדוש© כל הזכויות שמורות
cker();