איך עוצרים את מכבי?
עידו לפל ,28/05/2007

אלכס לייבינזון ועידו לפל מנסים להיכנס לנעליים של אורן עמיאל ועודד קטש, עם כל העצות בנוגע לאיך עוברים את הצהובים בחצי הגמר.

---כתבתם של עידו לפל ואלכס לייבינזון---

הגנה
נתחיל מהתפקיד הכי חשוב בכדורסל – הרכז. בעוד שבניצחונות של מכבי ביורוליג וויל ביינום קלע 13.3 נקודות, ומסר לא פחות מ-3 אסיסטים, בהפסדים ירדה תפוקתו לכ-8 נקודות ושני אסיסטים בלבד. מה זה אומר בעצם? שכאשר ביינום מאבד את הראש ומתחיל ללכת לבד, לא רק שהוא מפסיק להפעיל את חבריו לקבוצה, אלה שגם בצירו ההתקפי יורד פלאים. על הגליל לנצל זאת על ידי מניעת מסירת הכדור לעברו כאשר הוא נמצא בעמדה שממנה יש ביכולתו לרכז את המשחק. לעומת זאת, ניתן לאפשר לו לבצע מהלך "Backdoor", כמובן שתוך כדי הבאת עזרה בצבע. במצב כזה, האפשרות היחידה שלו לקבל את הכדור תהיה בחדירה לסל, וכידוע לכל, בדרך כלל כאשר הוא מתחיל את התנועה הוא גם מנסה לסיים אותה בכל מחיר. לכן ניתן לקוות שבנוסף למהלך הספציפי, בין אם יצליח ובין אם לא, ביינום יצא מהמשחק הקבוצתי ובמקום זאת ינסה לייצר נקודות בעצמו.

ג'יימי ארנולד, לעומתו, הוא שחקן שרוב עבודתו היא באזור הצבע, וכאשר הוא מקבל את הכדור בפוסט, נדיר לראות אותו מוציא את הכדור החוצה. ברוב המקרים, ברגע שהוא מקבל את הכדור, מנסה המתאזרח ללכת פנימה, ובדרך כלל גם מצליח להשיג נקודות ו/או לסחוט עבירה. על מנת למנוע זאת, ניתן להביא אליו עזרה מהWeakside בכל פעם שהוא מקבל את הכדור, ובכך לקוות שבמקום למסור את הכדור בחזרה הוא ינסה ללכת על שני שחקנים, דבר שאפילו הוא יתקשה לבצע לאורך משחק שלם. חשוב לציין כי אין צורך בהבאה של יותר משחקן אחד לשמירה הכפולה, משום שבמקרה כזה רבים משחקני מכבי ישארו פנויים, ואז ה"סיכון המחושב" הופך להפקרות הגנתית.

חלק גדול מהנקודות של מכבי מגיעות ממהלכי Pick&Roll שלא תמיד ניתן להתמודד מולם. סביר להניח שגם הפעם מכבי ינסו לנצל את משחק הP&R עד תום, ועל מנת למנוע זאת יש לבצע שני דברים מרכזיים, לפי השחקן החוסם: אם החוסם הוא ליאור אליהו, למגן שלו אין צורך לצאת החוצה מהסיבה הפשוטה שהוא לא מסוכן מחוץ לקשת (16% ל-3 העונה). במקום זאת, עדיף שהמגן של ליאור יישאר בתוך הרחבה, בעוד שמגנו של השחקן הנחסם יכוון אותו פנימה, בדיוק למקום בו ממתין לו שומרו של אליהו. כך ניתן למנוע סיבוב קל של אליהו לצבע, מאחר ושומרו כבר יחכה לו שם.

לעומת זאת, במקרה והחוסם הוא דווקא ניקולה וויצ'יץ', אסור בשום פנים ואופן להקריב את השומר שלו לשום מהלך הגנתי. במקום זאת, על השחקן הנחסם לבצע מעבר מתחת או מעל החסימה, ולהשיג את השחקן שעליו הוא מופקד. באם השומר לא הצליח להשיגו, חייבת להגיע עזרה מצד שאר שחקני ההגנה, כאשר שומרו של וויצ'יץ' חייב להיצמד עליו לאורך כל המהלך. עם חוכמת המשחק שלו, יכול הקרואטי להזיק מכל מקום בו הוא נמצא חופשי, בין אם במסירה ובין אם באיום ממשי על הסל.

בלי קשר לשחקנים ומהלכים ספציפיים, על הגליל לנסות גם סוגי הגנות שונים, בין אם זאת אישית רגילה, אזורית רגילה, או אזורית מאצ'אפ. מכבי של השנה לא נוטה לשמור אזורית, וכתוצאה מכך גם ההתקפה שלה נגד האזורית רחוקה מלהרשים. כמובן שבאזורית חייבת להיות יציאה חזקה לכיוון הקלעים (יאסאיטיס, שארפ, בורשטיין והלפרין) משום שעזיבה שלהם, אפילו לזמן קצר, יכולה לעלות בשלשה של מכבי.

אבל החלק הכי חשוב בצד ההגנתי הוא הירידה להגנה. מכבי של השנה מתבססת רובה ככולה על משחק המעבר, ודווקא בהתקפה מסודרת ראינו לא פעם את מכבי נתקעת השנה. ירידה מסודרת ומהירה של שחקני הגליל להגנה תמנע ממכבי את היתרון הזה, ובמקום זה יהיה עליה לעבוד הרבה יותר קשה מול הגנה מסודרת.

התקפה
ניקולה של השנה הוא לא אותו ניקולה של שנים קודמות. אמנם בפתיחת העונה היה וויצ'יץ' השחקן הטוב באירופה, אבל ככל שהעונה התקדמה, כך הלך ואזל האוויר לניקו. כמובן שכאשר וויצ'יץ' טרי, הוא עדיין יכול להזיק בכל רגע שלא שמים אליו לב, אבל בתקופה האחרונה אנחנו רואים את הקרואטי המצויין מותש מאי-פעם, וכידוע כאשר הוא עייף או לחלופין אינו משחק, מכבי נראית הרבה פחות טוב. על מנת לנצל זאת, יש לנסות ולעייף אותו ככל הניתן, או במילים אחרות לשחק כמה שיותר אל השחקן שניקולה שומר עליו, על מנת שיצטרך לעבוד קשה גם בחלק ההגנתי. כאשר מכבי שומרים אזורית, יש להתקיף כמה שיותר את הצד שבו ניקולה משחק, שוב, על מנת להצריך אותו לעבוד גם בצד ההגנתי. בכך ניתן למנוע ממנו את האפשרות לנצל את הזמן למנוחה על המגרש. מכבי בלי ניקולה, היא קבוצה הרבה פחות טובה והרבה יותר פגיעה.

מכבי של השנה לא אוהבת לשמור אזורית וזו עובדה. אבל אם וכאשר הם ינסו לעשות זאת, גליל צריכה להראות להם כבר בהתקפות הראשונות שלא זה מה שיעצור את המהלכים ההתקפיים. על מנת לעשות זאת, יש צורך לשחק חכם נגד האזורית. מה זאת אומרת? בראש ובראשונה אסור להתפתות לזריקות מבחוץ כבר ב6 השניות הראשונות של ההתקפה, אלא לנסות קודם כל להכניס את הכדור פנימה, לקני אדלקה, לחכות שהאזורית תתכווץ עליו ולהוציא אותו החוצה. כאשר הכדור יזוז ההגנה תזוז יחד איתו, כך שאחרי 15-20 שניות של משחק פנימה-החוצה, ניתן יהיה להשיג זריקה נוחה הרבה יותר.

זוכרים את הסעיף שדיבר על ירידה מסודרת להגנה? ירידה כזאת מתחילה כבר מבחירת הזריקות. אסור לשחקני הגליל לקחת זריקות חסרות אחריות מרחוק, מהסיבה הפשוטה שאחרי החטאה הכדור ניתז רחוק מהטבעת (וכאן סגנון המשחק של הגליל יכול להיות בעוכריה, על הגליל לשקול היטב כל זריקה וזריקה). החטאה שכזאת מקלה על הקבוצה השנייה לצאת להתקפה מתפרצת, כאשר מנגד ההגנה טרם הספיקה להסתדר. בנוסף, צריך להיזהר ממסירות רוחב פזיזות, חטיפה שלהן משאירה בדרך כלל את החוטף לבדו בדרך לLayup קל ששווה שתי נקודות. אם כבר נלקחה זריקה קשה מבחוץ, יש ללכת חזק על ריבאונד ההתקפה, משום שגם אם הוא לא יושג ההתקפה הצהובה תתעכב בשל המאבק עליו.

ועכשיו לכמה דברים נוספים:
קודם כל, להיזהר עם קבלת ההחלטות. טענה זו תקפה במיוחד לגליל שידוע כקבוצה מאוד צעירה ועליה לדעת שהחלטות שגויות מאפשרות נקודות קלות מהעבר השני, ומול מכבי כל נקודה חשובה. במקום זאת יש לשחק יותר לאט, ולא לקחת החלטות פזיזות שיעלו ביוקר לאחר מכן. מול מכבי אסור לאבד את הריכוז אפילו לשנייה, מהסיבה שברגע שמכבי נכנסת לקצב שלה קשה מאוד להדביק אותה. במקום זאת יש להישאר קרובים אליהם ככל הניתן, ולתת פוש אחרון ברגע הנכון.


כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
גברת כמעט© כל הזכויות שמורות
cker();