החלוצים החדשים של בירת הנגב
אלירן כהן ,15/04/2007

הם הגיעו לבאר שבע באמצע הקיץ בעיקר בשביל להעלות אותה למפת הכדורסל. הם עדיין מאמינים שהמקום השביעי ממש לא משקף מה שבאמת שווה הקבוצה, ואין להם ספק שבפלייאוף, יש בכוחה של הפועל באר שבע להגיע רחוק יותר מכפי שתמונת המצב הנוכחית משדרת. וכן, אם תשאלו אותם, הם יגידו לכם בדיוק, כל אחד בתורו, מי השחקנים הכי טובים בליגה. טיק רוג'רס ואילן ברקוביץ' בראיון סיכום עונה מיוחד לספסל

סיכום העונה בליגה הלאומית

פלייאוף הלאומית מתחיל הערב בחולון - היכנסו לפריוויו

רגע של כנות.
הדבר הראשון שחשבתי עליו, ברגע שקבעתי את הראיון עם אילן וטיק באולם בב"ש לשעה 17.00 בערב של יום ראשון האחרון היה משהו כזה: "אני כרגיל אגיע מוקדם, משהו כמו חצי שעה לפני הזמן, למקרה שפתאום הדרך תתארך. טיק יעמוד בזמנים וינחת באולם אפילו בחמישה לחמש כי בכל זאת, הוא עדיין עונה על הגדרת האמריקאי שלא התאים את עצמו לתרבות הישראלית, ובסופו של דבר, אחרי שנעביר שם יחד איזה רבע שעת צפייה במשחק האימון בין הנערים ארצית לנערים מחוזית, בציפייה ובהמתנה (שימו לב, צפייה וציפייה הן מילים המבוססות על שורשים שונים!), נזכה לראותו את ביאתו של הגואל, או לכל הפחות, את זו של אילן ברקוביץ'". התבדיתי לחלוטין.

"אין מצב, אני תמיד עומד בזמנים", מודיע לי אילן ברקוביץ', כשהשעון כבר מורה על 17.02 וכשלילי (כלבתו האהובה) מקשקשת בזנבה כמבינה ומסכימה. אם טיק לא היה מתעכב עשר דקות יתרות בבית אולי בכל זאת הייתי מעמיד את אילן על אי דיוקו, אבל וויתרתי, לא נהרוס לו את היום בשביל שתי דקות.

"איפה הכי נוח לך לעשות את זה?" ממשיך אילן. ת'אמת, לא ממש שינה לי, גם ככה בכל מקום שזה לא היה קורה הייתי נאלץ להגיע למצב בו אני רושם על חצי כסא וחצי יד (אם כי בדיעבד התברר לי שההקלטה הייתה הרבה יותר מושלמת משחשבתי). בסוף סגרנו על החדרון ליד המשרד הסודי של מנהל הקבוצה, אשר ספונוב, חדרון שאותו לא מכירים גם עכברי הכדורסל של באר-שבע ששורצים כל היום באולם, ה- איך לומר, לא הכי מרשים שעיריית באר שבע ניאותה להקים למען מועדוני הכדורסל המקומיים, מועדונים שאף פעם לא הגיעו לאיזשהו טופ בקנה מידה ארצי, לכל הפחות, לא עד תחילתה של העונה הנוכחית.

מה בכלל חיפשתם בבאר שבע? עם כל הכבוד, כמעט אף אחד לא שמע על המועדון הזה קודם לכן?

פתחנו בהפגנתיות.
מבחינת טיק, התשובה הייתה בדיוק כזו שיכלנו לחשוב עליה. הפנייה מבאר שבע הגיעה בדיוק בזמן שבצפון הארץ התנהלה מלחמת לבנון השנייה. "קיבלתי את ההצעה מהסוכן שלי, שמעתי שבבאר שבע בונים קבוצה עם מטרות ושאיפות רציניות, ולאחר התייעצות עם המשפחה, שביקשה שאהיה כמה שיותר רחוק מהמהומות בצפון, ירדתי לנגב". אילן, לעומתו, לקח את זה קצת אחרת והשיב: "ראיתי במעבר למקום חדש שמנסה להיכנס לכדורסל אתגר גדול מבחינתי, הגעתי לכאן עם שני החברים שלי (אורן וערן), ואחרי שידענו שטיק כבר חתם פה – ידענו שבאמת תהיה פה קבוצה טובה".

ולמרות זאת, סיימתם את העונה במקום השביעי בלבד, האם לדעתכם יכולתם להגיע רחוק יותר?

טיק לא מכחיש, אבל בכל זאת מביע סיוג: "הפציעות שיבשו לנו את כל הסיפור, לדעתי, בלעדיהם, אין ספק שהיינו יכולים לסיים את העונה באחד משלושת המקומות הראשונים. בכל זאת, זה אולי יישמע כרגע קצת משוגע, אבל אין לי ספק שאנחנו יכולים להיות טובים יותר מחולון". אילן לעומתו, נשאר על הקרקע: "אין ספק שהפציעות השפיעו, אבל בכל זאת אי אפשר להשתמש בזה כתירוץ למרות שהיה בה ביש מזל ענק. אין מה לעשות, כרגע אנחנו שווים רק מקום שביעי, והטבלה לעולם לא משקרת. למזלנו, העובדה שהשנה הפלייאוף הוא בין 8 הקבוצות הראשונות יכולה לעזור לנו להראות שאנחנו שווים יותר ממקום שביעי".

מה היה הכי חסר בסגל של באר שבע העונה?

"קשה להגיד שהיה חסר פה איזשהו שחקן כזה או אחר", אומר טיק, "אבל בעיקרון, עם שחקן שבכל זאת היה מחבר אותנו הגנתית היינו נראים הרבה יותר טוב". אילן הרבה יותר נחרץ לעומתו: "לא חסר לנו שום שחקן, ואנחנו נראה את זה בפלייאוף".

ואת מי בכל זאת הייתם מביאים איתכם לקבוצה?

רבע שעה של התלבטות מביאה את טיק להחליט על ליאור לוי, ואת אילן לנמק מדוע: "שחקן שנותן הכל בכל רגע נתון גם אם אין לו מה לתת". ואילן? הוא נשאר בדעה ההיא שכבר יכולנו לנחש: "את עדי פרג, שיקלע לי ת'סל ניצחון בשנייה האחרונה".

ובמעבר חד, מה הולך להיות בסדרה מול נצרת עילית?

טיק: אנחנו חייבים להשוות את האגרסיביות שלנו לשלהם כדי להצליח בסדרה הזו. אחרת, אם ניתן להם להיות אגרסיביים יותר מאיתנו – נהיה בצרות.
אילן: אחרי שבמשך 26 מחזורים הם הוכיחו שהם טובים יותר מאיתנו, יש לנו הזדמנות להוכיח אחרת. הזדמנות אחרונה.

מאזן החוץ שלכם הוא עדיין לא משהו שאפשר לגמור עליו את ההלל?

"מבחינתי", אומר ברקוביץ', "אני מסתכל על זה כאל נתון סטטיסטי, נתון שבסופו של דבר יצטרך להצטמצם ולהתיישר". טיק ממשיך להסביר: "בעיקרון את רוב הפסדי החוץ ספגנו בסיבוב הראשון, בזמן שהפציעות לא עזבו אותנו. עובדה שבכל זאת הצלחנו לנצח לאחר מכן את אותן הקבוצות בבית".

וההגנה שלכם? אתם יודעים שהיא עדיין אחת הגרועות בליגה..

מהנקודה הזו הכל מתחיל מההתחלה, 0-0. מבחינתו, מסביר טיק, אם המטרה היא לעלות ליגה ("לא יודע איך הוא בכלל אומר את זה", מתפרץ אילן) - זה הזמן להוכיח שאנחנו כן יכולים ויודעים לעשות את זה, זה מה שאנחנו צריכים לעשות כדי לנצח, הגיע הזמן לשמור".

מה הסיכויים שלכם לקחת את הסדרה?

"המשחק הראשון הוא משחק מפתח, ומירב הסיכויים שהקבוצה שתנצח בו תעלה לשלב הבא", מסביר אילן, וטיק מצטרף: "לא משנה אם זה ייגמר ב 2-0 או ב 2-1, המטרה שלנו היא להעפיל לשלב הבא".

האם הנוכחות של ערן הייתה יכולה להשפיע איכשהו על הסדרה הזו?

"בעצם כל העונה הזו חיכינו שערן יחזור, למען האמת אפשר אפילו להגיד שהוא לא היה איתנו, לצערי. חלק גדול מההגעה שלי לכאן הייתה קשורה הרבה מאוד לערן, והכי חבל לי בעולם שהוא עזב אחרי שבכל זאת הצליח לחזור יפה מהפציעה ההיא. לא הייתה כימיה בינו לבין המערכת, ולצערי הוא לא יהיה איתנו. אין ספק שהוא מאוד היה יכול לעזור לנו", הסביר אילן, וטיק הוסיף: אני מאוד אוהב לשחק איתו, מאוד אוהב אותו, הלוואי והוא היה פה, אבל זו לא הסיטואציה. זה המצב וצריך להמשיך עם מה שיש".

מה עשתה לכם התבוסה בחולון בשבוע שעבר?

"לא ציפיתי לזה ולא חשבתי שינצחו אותנו", מתוודה טיק, "הם פשוט יצאו טוב יותר מחדר ההלבשה וניצחו את המשחק הזה. אני מאוד מקווה שנפגוש אותם שוב בפלייאוף". אילן לעומתו, מסתכל הרבה יותר קדימה: "המשחק הזה כבר מזמן מאחורינו, ולשמחתי, אם נפגוש אותם שוב, וזה אם גדול, זה יקרה רק בסדרת הגמר".

ודעתכם לגבי טוני וושהאם?

אילן, שאפילו לא נתן לסיים את השאלה, השיב: "טוני וושהאם שחקן מצוין, והייתי לוקח את טיק לפניו בארבע ידיים". טיק לעומתו בכל זאת נשאר קצת פחות דרמטי: "לדעתי, טוני שחקן מצוין, הוא חזק, אגרסיבי, ויודע לקלוע הרבה נקודות". "ברמת העיקרון", הוא ממשיך, "המצ'אפ בין 7 השחקנים המובילים שלנו לבין אלה של חולון פחות או יותר די שוויוני".

השבחים של אילן על טיק הביאו לגלישה מעטה מהנושא.

מי השחקן הכי טוב בליגה העונה, אם להוציא את שחקני באר שבע?

אילן: עדי פרג.
טיק: טוני יאנגר.

ואם להכליל אותם?

אילן: טיק רוג'רס.
טיק: אילן ברקוביץ'.צפוי מידי? תגידו להם, למרות שבאמת אף אחד לא חשב על השאלה הזו קודם.

מה דעתכם על ישראל ברוך בתור מאמן, ביחס למאמנים אחרים תחתיהם שיחקתם?

"ישראל הוא מאמן בסגנון אחר", מסביר טיק, "הוא נותן הרבה חופש פעולה. יש בו הרבה ממה שטוב לקבוצה". גם אילן לא חוסך בשבחים ומוסיף: "אני מאוד מעריך את ישראל, כחבר וכמאמן, ואני מקווה שזו לא תהיה השנה האחרונה שלנו ביחד".

רמת הסיקור של הליגה עדיין נמוכה, יש לכך איזושהי השפעה?

בזמן שטיק בכל זאת מסביר שהוא לא משחק בשביל תשומת הלב או המדיה, אילן לא חוסך את דעתו: "חבל לי מאוד שלא מסקרים את הליגה הזו יותר, כי יש בה שחקנים מאוד מוכשרים, שהקריירה שלהם מתעכבת רק בגלל חוסר הסיקור מצד התקשורת הארצית".

טיק, מה הביא אותך, בתור שחקן זר, להישאר בארץ קרוב ל 9 שנים?

"אני מרגיש כאן כמעט כמו בארה"ב. נוח כאן, כמעט כולם מדברים פה אנגלית, זה מאוד נוח".

ואיך זה שמעולם לא שיחקת בליגת העל? זה עניין של חוסר רצון או שפשוט לא הלך?

"בכל פעם זה נבע מסיבה אחרת", הוא מספר. "עם מוצקין השיקול היה בעיקר כלכלי, כשאחרי העלייה איתם לליגת העל ההצעה שלהם הייתה זהה בדיוק לזו של גבעת שמואל מהליגה השנייה. עונה לאחר מכן, יכולתי לשחק עם הגבעה בליגה הראשונה אבל בתקופה הזו בדיוק נולד לי בן, מה שהביא אותי להחליט להישאר באותה השנה בארה"ב. גם אחרי העלייה עם רמת גן העדפתי לוותר, בעיקר בגלל שהקבוצה העדיפה את איתי לב על פני כשחקן חמישייה מוביל בעמדה 3".

איך הייתם מסכמים את החלק הראשון של העונה בבאר שבע? תישארו פה גם בעונה הבאה?

טיק: "המטרה היא להגיע כמה שיותר רחוק העונה, לגבי העונה הבאה עדיין לא סגרנו כלום". ואילן מסכם, בחצי מילות הסכמה: "אני עדיין לא יודע מה יהיה בעונה הבאה, אבל אין לי ספק שאחרי העונה הזו בבאר שבע, אני כן יודע, בוודאות, עם איזה זר אני ארצה לשחק בשנים הבאות".כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();