עונת מבחן
ארז מיכאלי ,02/11/2004

ארז מיכאלי על עונת היורוליג הצפויה של מכבי ת"א

"יש רק שני דברים אינסופיים: היקום והטיפשות האנושית. לגבי הראשון אני לא כל-כך בטוח" (א. איינשטיין ).
בעונה שעברה, אחרי שסיימה לכתוב נוח בשבע שגיאות ודרק שארפ הוכיח אותה על כל טעות וטעות, התפנתה ז'לגיריס קובנה לקיץ ארוך ונוגה עם הרבה מחשבות על פיינל-פור שחמק. רצה הגורל, והקבוצה אשר תשתתף בחגיגות 60 שנים למועדון היא לא פחות מאשר אלופת אירופה, מכבי ת"א. לא בקובנה ושאיפות הנקם שלה יתמקד טור זה אלא במכבי של אחרי עונה אגדית ועמוסת ניסים ולפני עונה עם נטל הוכחה הרובץ על מספר דמויות במועדון.

פיני גרשון
"אני לא צריך להוכיח שום-דבר לאף-אחד והיום הוכחתי את זה" ( א. מזרחי ).
גרשון, שעליו אמר מולי קצורין לעיתון מעריב : "מבחינת כדורסל נטו, לא היה בארץ מאמן כזה. הוא חיית משחק, חד בצורה מדהימה. סופר מאמן", יהלך העונה לבד על הקווים...נכון, לא בדיוק לבד, גם יעקב ג'ינו יהיה שם, אבל מבלי לגרוע מהמינוי המוצלח, אין ספק שהשילוב פנחס-דוד הוא המוצלח ביותר ובעל קבלות. לבד על הקווים, עשה כל אחד מהם עונות לא רעות, ביחד, הם הביאו שני גביעים. פיני גרשון בשנים האחרונות קיבע את מעמדו כאחד המאמנים הגדולים של היבשת. הוא יכול היום לעשות לביתו אם נדבר בז'רגון של ראשי-ממשלה לשעבר. במפתיע ( או שלא ) הוא בחר להתמודד עם אתגר קשה יותר מההגעה למקום הראשון- לזכות בו עונה נוספת ( בלי עגבניות...כולה קלישאה קטנה ). בלאט היה בעל חלק מכריע באימון הקבוצה והמשחק נגד סנט-פטרסבורג העיד עד כמה המועדון ושחקניו מתגעגעים אליו. בלי בלאט זה יהיה קשה יותר הן בעבודה היומית והן במשחקים עצמם. מבלי לגרוע כזית מיכולותיו של ג'ינו, אשר נכנס לנעליים גדולות, האם גרשון יביא גביע בלי עזרתו של בלאט?

יותם הלפרין
אחרי הקיץ ומספריו היפים, מסיבות העיתונאים, הצהרות, כותרות בעיתונים, עובר-לא עובר, התפזר האבק והתגלה כי ה"ילד" נשאר במכבי. לא כאן נתווכח אם היה צריך להישאר או ללכת (... למכללות ) אלא נתרכז בעובדה שיותם החליט להישאר בגוב האריות הצהוב ולהלחם על דקות יחד עם טובי שחקני היבשת ( דבר מוערך בפני עצמו על אף המערכת המפנקת ). אחרי כל-כך הרבה דיבורים בקיץ, יותם צריך לדבר במגרש ( די עם העגבניות...נו ). השחקנים שצריכים לשחק הם השחקנים בכושר הטוב ביותר ואין אף מאמן של מכבי שעומד ובודק תעודות זהות לפני העלייה למגרש, אז כל הקשקושים של "לתת יותר דקות לישראלים" מוטב שלא ישמעו. "הצביון הישראלי של הקבוצה הולך ונמוג בשנים האחרונות" היא קלישאה שיש לבעוט בה. משנות ה-70, מכבי היא קבוצה של שניים-שלושה ישראלים דומיננטיים והשאר שחקני חיזוק, ברובם אמריקאים. יותם, עד כה זכה להקלות ולכינויים כמו "הילד". ובכן, יותם, הגיע הזמן למרפק לעצמך את דקות המשחק על-פי יכולת ולא עקב דרישת הקהל "לשחק יותר עם הישראלים". זו השנה שבה אמור ה"ילד" להפוך ל"בחור קשוח" שיכול להתמודד ברמות הכי גבוהות ולהפוך לישראלי דומיננטי במכבי. האם יהפוך ה"ילד" ל"בחור" או שיתקדם רק לדרגת "נער"?

טל בורשטיין
את העונה שעברה פתח טל בצורה טובה אבל הקיץ באליפות אירופה ואינטנסיביות המשחקים עייפה אותו עד שדעך ככל שהתקדמה העונה. בפיינל-פור הוא הראה סימני חיים וסיים עם גביע שני. העונה טל צריך להוכיח מספר דברים: יציבות- לאורך העונה כולה ובתוך משחקים. שיפור יכולת קליעה ממרחק- כאחד אשר משחק בעמדה 2, הוא אינו מהטובים באירופה ובנוסף קומאטוס אורב מהצד. מנהיגות- נכון, קשה לפתח מנהיגות כשמסביבך שחקנים כמו שאראס, פרקר ושארפ אבל טל, עלה התאנה הישראלי של החמישייה צריך לדפוק על השולחן. הנפלד ידע להנהיג כשלידו היה שחקן כמו מקדונלד. מנהיגות היא לאו דווקא לקחת את הזריקה המכריעה ( לפעמים זה לעשות את החסימה או לתת את המסירה הנוספת ) אלא לרכז את הקבוצה ברגעים קשים, לפרגן לשחקן לפני הנפת גביע, לעורר את הקהל המפונק ולהשתטח לכדור אבוד כדי להצהיר משהו לא רק לשחקני היריבה. בורשטיין, צריך העונה להפוך משחקן רב-גוני לא רע, במושגים אירופאים, לשחקן רב-גוני טוב. מעבר לזה, למרות אופיו השקט הוא צריך להפוך לשחקן בעל נוכחות במשחק ובקבוצה, כאחד שאמור להפוך לקפטן עם עזיבתו העתידית של שלף.
האם יעשה בורשטיין קפיצת מדרגה או שימשיך להתגלגל...?

יניב גרין
אם מכבי היא תואמת לייקרס אז י. גרין צריך העונה להיות תואם של א.ס ירוק ( כמו ששימי אוהב לומר ). גרין הוא הגבוה הישראלי עליו תמיד חלמנו- חזק, אתלט, פיזי ואפילו יפה בלורית כאילו היה חבר בחסמב"ה. גרין הגיע למחוז חפצו של השחקן הישראלי- מכבי ת"א. מכאן ואילך, מוטלת עליו חובת הוכחה כפולה: השתלבות מוצלחת במכבי והשתלבות ברמת היורוליג. עד כה, ניתן לראות כי ההשתלבות מוצלחת מאין כמותה. במשחק נגד הבלאטים, גרין היה פיסי והחלטי, מעורב מאוד במשחק ההתקפה, נלחם בהגנה ואפילו קלע 15 נק'. גרין, צריך להיות "איש הברזל" של מכבי, שלא כמו גרין האמריקאי, אף אחד לא מצפה ממנו לשחק יותר מ-907 משחקים ברציפות, אבל את גרין הביאו למכבי כדי שיתן מכות ויקלוט ריבאונדים, אם יתווספו נקודות- מה טוב. גרין, הוכיח באליפות אירופה כי הוא בשל לשחק ברמות הגבוהות, האם יצליח בזאת לאורך עונה שלמה ולא בשישה משחקים? סביר להניח שיהיו לו ערבים פחות טובים העונה, האם יתגבר ויפרוץ? עונה ראשונה במכבי היא קשה, גרין, צריך להראות שהוא מהחומר של הטובים ביותר.

מכבי תל-אביב
אחרי עונת הזכייה בסופרוליג, מכבי הגיעה בשנית לפיינל-פור כמעט עם אותו הרכב. העונה, למעט חסרונם של דוד את דוד והצטרפותם של גרין וקומאטוס מכבי נשארה עם אותו השלד ואותה המעטפת. מאז ספליט בסוף שנות ה-80 ותחילת ה-90, לא היה רצף. הפעם הגמר במוסקבה אצל המקומית המפלצתית אבל מכבי ללא ספק מועמדת להגיע לפיינל-פור יחד עם סיינה וברצלונה. האם תוכיח לנו מכבי מודל 04/05 איזו קבוצה יותר גדולה, זו של 99'-01' או זו של 04'-05'?

הקבוצה מורכבת מעוד רבים וטובים, אך אלה למעלה, הם שנשארים אחרי כל שכירי החרב, מוכשרים ואהודים ככל שיהיו, והם אלה שאמורים להוביל את הקבוצה בשנים הקרובות ( אולי למעט גרשון ). האם יעמדו באתגרים האישיים ובזה הקבוצתי?

את התשובות לכל השאלות יש להגיש עד ה-8 במאי 2005 ( ורצוי בתוך גביע ).כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
חפשו את האשהגומרים הולכיםיכול להיות שזה נגמר ?סיכום שלישויהי ביום ההואאותה הגברת בשינוי אדרת אדם בעקבות גורלושושלתיום ממוצעעידן התמימות "עסקונה" מפסידים אבל אופטימייםהפסידו לעצמםקלקלו את החגהגנה לא היתה פהפוליסת ביטוחדרוש: ניהול מקצועיהגביע הקדוש© כל הזכויות שמורות
cker();