עשר טריוויות אדומות לקראת העונה
אורי סביר ,30/10/2006

רגע לפני שיוצאים לעונה רביעית בגביע יול"ב, כמה טריוויות על ירושלים והמפעל: מה הסיכוי לצאת ממוסקבה עם ניצחון, כמה זרי פרחים יחלקו השנה במלחה, המאזן של קוטה באירופה, חוסר המזל של הרוסים ברגעי האמת ושני דברים חיוביים מהעונה שעברה.

1. הפעם האחרונה בה פתחה הפועל ירושלים את העונה האירופית שלה עם ניצחון הייתה לפני שש שנים, דווקא בליגה האירופית, כאשר גברה בחוץ על אוברנסה. מאז כל עונה נפתחה בהפסד: 14 הפרש בשרלרואה, 11 הפרש בפרישטרי, 3 הפרש בבון, 14 הפרש בואלנסיה ו12 הפרש בלה-מאן בעונה שעברה. במילים אחרות, הפועל עוד לא ניצחה בערב הפתיחה של גביע יול"ב.

2. בעונה שעברה, לראשונה מאז עונת 91/2, עלתה הפועל ירושלים למאזן חיובי באירופה בחישוב כל משחקיה באירופה. הפסד במחזור הפתיחה במוסקבה יהיה השלישי ברציפות אחרי שני ההפסדים בחצי הגמר לדינאמו לפני שנה, ויחזיר את הקבוצה ל50%: 86 ניצחונות לעומת 85 הפסדים נכון להיום.

3. בעונה שעברה עברה ירושלים את גליל בדרך למקום השלישי בארץ במספר ההופעות האירופאיות אי פעם אחרי שתי התל-אביביות. אם תשיג העונה ארבעה ניצחונות יותר מהחבורה מכפר בלום שתשחק העונה בגביע האתגר, תעקוף אותה ירושלים גם במספר הניצחונות אי פעם, כאשר היעד הבא הוא כמובן הפועל ת"א על 110 ניצחונותיה, נתון שכנראה לא ישתנה בקרוב.

4. לא רק את נאחס המחזור הראשון תצטרך ירושלים לשבור, אלא גם את נאחס מוסקבה: בשלושה משחקים בבירה הרוסית בשנה החולפת לא ניצחו שם האדומים אפילו פעם אחת מול הכחולים-לבנים של ייבגני גומלסקי. למעשה, הניצחון היחיד של ירושלים על אדמת רוסיה היה בסראטוב בעונת 99/00, כאשר הביסה את המקומיים החלשים 79-56. מיותר לציין שמהסגל של אז לא נשאר היום אף שחקן.

5. לא מעט זרי פרחים יעניקו השנה במלחה: קלי מקארתי יגיע עם חימקי מוסקבה, וויל אייברי עם אלבא ברלין ולמונט ג'ונס עם אקדמיק סופיה. חוץ מהם יגיעו גם יובו סטאנוייביץ' עם הגרמנים ורימאס קאוקינאס מסיינה, שניצח את ירושלים שלוש פעמים עם גליל עליון ועוד פעם אחת עם טלקום בון.

6. מלבד עונתו הראשונה באירופה, כאשר שיחק עם אוסטנד, תמיד השתתף אד קוטה ביורוליג עם קבוצותיו, והוא אף מדורג מקום שני אי-פעם בממוצע אסיסטים למשחק ביורוליג אחרי אלמר בנט. ועם זאת, במפעל האירופי היחיד הנוסף בו השתתף, אד קוטה הוא בלתי מנוצח, אחרי שרשם מאזן 20-0 עם דינאמו סנט פטרסבורג ביורופליג לפני שנתיים יחד עם קלי מקארתי ודייויד בלאט. בניצחון בחצי הגמר על חימקי מוסקבה, אם מישהו מעוניין לדעת, הוא רשם 15 נק' ו8 אס'.

7. גבות רבות הורמו בעקבות רכישתו של טימי באוורס מגבעת שמואל הקטנה, אבל מבט זריז להיסטוריה הירושלמית מראה שמיטב הזרים שלה החלו את דרכם במקומות אחרים. נוריס קולמן ברמה"ש, דרק המילטון וראדנקו דובראש בהפועל ת"א והאחרון קלי מקארתי שהחל את דרכו ברעננה, אבל כמו באוורס עבר גם בגבעה.

8. חימקי מוסקבה מסתמנת כאחת הפייבוריטיות לזכיה בגביע, ואין סיכוי אמיתי שהיא לא תגיע לשלב הבא, על כן משוגרת כאן האזהרה הבאה: השלב המסוכן ביותר עבור רוסיות דומיננטיות הוא הראשון. לפני שנתיים דינאמו מוסקבה הגיעה מהמקום הראשון למפגש מול ורשאץ' הרביעית והודחה, כנ"ל קאזאן שסיימה עם המאזן הטוב ביותר בעונה הרגילה, 9-1, רק כדי לעוף בהצלבה הראשונה מול רומא.

9. העונה שעברה הייתה הארוכה בתולדות הפועל ירושלים, אבל גם המוצלחת ביותר מבחינת אחוז הצלחה מאז עונת 98/9. הפועל ירושלים של ארז אדלשטיין שיחקה לא פחות מ56 משחקים בכל המסגרות, מהם ניצחה 41 פעמים (73.2%). לשם השוואה, עונה קודם לכן היא שיחקה רק 38 משחקים, מתוכם ניצחה בדיוק חצי. אם לוקחים בחשבון את גביע ווינר, לאדומים של שמיר כבר יש שני הפסדים מחמישה משחקים בלבד העונה.

10. עוד דבר בו ירושלים יכולה להתגאות בעונת 05/06 היא העובדה שבפעם השניה בלבד בשמונה עונות, הקבוצה התחילה וסיימה את העונה עם אותו מאמן ואותם הזרים. הפעם האחרונה הייתה בעונת 01/02, והמשותף לשתי העונות האלה הוא שבשתיהן האדומים הגיעו לגמר הגביע ולחצי גמר באירופה. אדלשטיין בטח לא ישמח לשמוע שהמאמן אז, יורם חרוש, פרש בסיום אותה עונה מאימון ועדיין לא חזר.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();