הגביע הקדוש
ארז מיכאלי ,19/10/2004

ארז מיכאלי על שיטת הגביע המיושנת.

משחקי הגביע מהווים לרוב מוקד לרגעים מרגשים, הפתעות ודרמות גדולות-ספורטיביות ואנושיות כאחד. ספורטאים אלמונים ועלומי שם הפכו באחת למושא התקשורת בשל סל או שער שהכריעו את גורל המשחק; קבוצות מאזורי ספר אשר מגיעות לתודעה, בדרך כלל, עקב אירועים מביכים כגון: הכאת שופט בעיצומו של משחק או ריב חמולות המסתיים בעשרות פצועים ועצורים, הופכות בשל ניצחון אחד למרכז התעניינותה של התקשורת אשר מצדה שולחת בזריזות את אנשיה לסקר את הקבוצה, לראיין את האפסנאי/ נהג/ יו"ר הצבעוני שלה ותוך כדי כך גם לעשות כתבה אודות מצב הספורט באותו יישוב ספר זניח אשר עולה לכותרות עקב ירידה למקלטים או עלייה באבטלה.
משחקי הגביע בכדורסל נתנו לנו רגעים יפים, מרגשים ודרמטיים. די להיזכר בעדי גורדון עולה מעל טום צ'יימברס, במשחק הפיסי עד מאוד בין בני הרצליה והפועל חולון בשנת 95', במכבי הופכת פיגור של 20 במחצית נגד הגליל ולבסוף מנצחת את המשחק, אליצור נתניה הבלתי נשכחת ועוד.
בשנה שעברה, הייתי במשחק גמר הגביע בין מכבי ת"א והפועל ירושלים. הטירוף בהיכל הרקיע שחקים. אווירה טעונה בשל התבטאויות גרשון ודיבורים על אלוף האלופים סבבו את אותו משחק שהסתיים לבסוף בצורה חד צדדית. הבעיה היא הדרך שעשו שתי הקבוצות עד לאותו משחק.
הדרך היתה ארוכה והתפרסה על פני כל העונה. משחקי גביע המדינה הפכו לעוד משחק בשבוע עבור המשתתפות ולהפוגה בפעילות עבור אילו שכבר הודחו. גמר הוא, בדרך-כלל, טעון ומרגש אך מה עם כל הסיבובים המוקדמים? הללו נראים כמו עוד משחק ליגה לעיני 1,000 צופים. שימו לב לתוכנית הגביע של עונת 2003/4 : סיבובים מוקדמים באוקטובר, שמינית גמר בסוף דצמבר, משחקי רבע וחצי באמצע אפריל וגמר בתחילת מאי. השנה, לוח המשחקים אינו שונה בהרבה. פערי הזמן הגדולים בין המשחקים מורידים מהעניין. משחקי הגומלין פוגמים בסיכויי הסינדרלות בשל הפערים הגדולים בסגלי השחקנים ( ארבעה זרים, למשל ). בנוסף, אין משחקים אלה תורמים לפיתוח הכדורסל בהיבט הרחב, כלומר, השרשתו בקהילה כענף הייצוג מספר 1, הכנסת תנופה לערים התומכות בקבוצות וכיוצא בזה.
הכדורסל האירופי הנמצא בנסיגה מבחינת עניין הצופים במשחק ( ועקב כך במידת ההשקעה הכספית בענף ) מצא פתרון לעניין. לא עוד סיבובים על גבי סיבובים של משחקי גביע כי אם שבוע אחד דחוס המוקדש כולו אך ורק למשחקי הגביע. הקבוצות נכנסות לאולם אחד ויוצאות ממנו בסוף השבוע במפח (נפש) ורק אחת עם חתיכת פח. באיטליה וספרד הדבר נוחל הצלחה.
כדורסל המכללות האמריקאי מביא מצדו את "מרץ המשוגע" אשר אינטנסיביות הכדורסל שבו ורמת המתח שהוא מספק גורמות עונג רב לא רק לאוהדים אלא גם לרשתות השידור ולמגזר הכלכלי-עסקי.
והשאלה הנשאלת היא- למה לא אצלנו? יש ויאמרו כי מרגש שקבוצה כמו מכבי באה למקום כמו קריית-שמונה או כרמיאל ומשחקת באולמה צר המידות של המקומית, יש ויאמרו מדוע אוהדי קבוצות המרכז צריכים להרחיק עד נהריה כדי לראות את קבוצתם בגמר ועוד.
דחיסת משחקי הגביע לשבוע אחד אינטנסיבי במתקן ראוי ( ויש מספיק כאלה ) כל שנה באולם אחר בארץ תביא לאזורי ספר ( לדוגמא- גליל, נהריה, אשקלון ) את צמרת הכדורסל בארץ; משחקים בזה אחר זה, ללא גומלין, יגרמו ליותר הפתעות; באותו שבוע תעסוק תקשורת הספורט בחגיגה הזו עם שידורים ישירים ואולפן חגיגי; גורמים כלכליים-עסקיים יעוטו על פסטיבל שכזה ובנוסף, סביבת המגרש יכולה להפוך למן יריד כדורסל הכולל דוכנים, משחקי 3 על 3, שיעור כדורסל לילדים הניתן על ידי שחקני עבר מפורסמים, תחרות הטבעות ותחרות שלשות ( באמצע אותו שבוע ) ועוד היד נטויה.
שבוע שכזה יביא לחגיגה ספורטיבית, טלוויזיונית וכלכלית. בדיוק כמו כל פסטיבלי החגים יהיה עוד פסטיבל- של כדורסל. ערים שתארחנה את השבוע הזה תזכנה לכוח קנייה של אוהדים אשר באים מערים אחרות, דחיפה ספורטיבית לנוער המקומי וחגיגה מקומית.
ניסו כל מיני סידורי עבודה למשחקי הגביע. נקווה שמישהו ינסה את זה.
חוץ מזה, מברוק לשלומי פרי ואנשי ספסל על האתר המרהיב והמושקע. כל הכבוד. ועוד מברוק קטן לשלומי על המהפך ( החד ) מעכבר העיר לעכבר הכפר... אך העיקר שאתה עכבר כדורסל.
כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
חפשו את האשהגומרים הולכיםיכול להיות שזה נגמר ?סיכום שלישויהי ביום ההואאותה הגברת בשינוי אדרת אדם בעקבות גורלושושלתיום ממוצעעידן התמימות "עסקונה" מפסידים אבל אופטימייםהפסידו לעצמםקלקלו את החגהגנה לא היתה פהפוליסת ביטוחדרוש: ניהול מקצועיעונת מבחן© כל הזכויות שמורות
cker();