גומרים הולכים
ארז מיכאלי ,06/06/2006

ארז מיכאלי מנתח את הפיינל הפור מהזווית הצהובה ומקווה לסיום יפה של השושלת.

אחרי עונה מתישה, הפסד בגמר היורוליג וסיבוב שלישי ארוך כאורך הגלות, מגיעה מכבי ת"א עם הלשון בחוץ ודלקת חריפה בקרום החשק, לשני המשחקים האחרונים לעונה זו.

אלו גם שני המשחקים אשר יסיימו, כפי הנראה, שושלת של קבוצה גדולה אשר הטביעה חותמה על היבשת בשש השנים האחרונות. העונה הבאה תהא עונת בנייה והמהנדס הראשי לא יהיה פיני גרשון. יתכן מאוד כי אלו יהיו המשחקים האחרונים של בורשטיין, וויצ'יץ'', גרין וסולומון במדים הצהובים. באסטון חולם אמריקה ויתכן מצב שמהחמישייה של העונה הנוכחית ישאר לו אנתוני פארקר אחד ומיוחד שיצטרך להסתגל לפרצופים חדשים סביבו. אבל, נניח למלפפונים בינתיים.

מכבי ת"א מתמודדת מול עירוני נהריה וכפי שמלמדת ההיסטוריה בין הקבוצות, סנסציה לא צפויה פה. אם בשנים עברו מכבי הביסה את אנשי הגעתון הרי שהשנה התוצאות היו צמודות למדי. בהתפזר האבק זה בכל זאת 0-3 למכבי. יאמרו הפרשנים, במשחק נתון הכל יכול להיות. זה נכון וכבר היו הפתעות אבל מכבי בהיכל היא פייבוריטית גמורה, קל וחומר כשמדובר בנהריה.
נהריה מביאה איתה מלחמה וסימפטיה. בסך הכל יש לה זרים מצוינים ואם קורי קאר יקום על הצד הנכון ואוטיס היל לא יסתבך בעבירות טיפשיות הרי שיש לה מה למכור. צוות הישראלים בראשות ברק פלג אמור לספק את המלחמה. נהריה לא מאמינה בעצמה וחלק מהשחקנים התבטא במונחים של "לייצג בכבוד את העיר". צודקים. אם נהריה מנצחת את מכבי ת"א זו הפתעה מרעישה וסיום רע מאוד לעונה זו של הצהובים. לזה כיוונו באיגוד כשחשבו על פיינל פור.

בגמר, מכבי צפויה לפגוש את ירושלים. ראשון, מבלי לפגוע בנהריה, מהווה יריב שקול יותר. הן משום שמדובר בירושלים והן משום הגודסיות של הקבוצה מעיר היין. אם לא צפויות "תקלות" הרי שמכבי צפויה לפגוש את הירושלמים בגמר הקלאסי לו כולם מצפים. העונה מכבי הוכיחה עליונות מול האדלשטיינים. בכל המשחקים מולם, גם בהוא הצמוד ( המשחק הראשון במלחה) מכבי הגיעה חדה, רגועה ובטוחה בעצמה. בכל משחק, מכבי מצאה את האנשים הנכונים כדי להכריע את המשחק וידעה גם להוציא את העוקץ מהמשחק הירושלמי. ככל שהתקדמה העונה, בכל משחק בין התל-אביבית לירושלמית, ההפרש רק תפח. למשחקים השלישי והרביעי ביניהם (אם לספור את גמר הגביע) מכבי הגיעה אחרי שני הפסדים רצופים ולפני פיינל-פור. אפילו אז, כשמכבי פגיעה ולחוצה , לא הצליחה ירושלים להתקרב לצהובים. אז עכשיו?

מכבי, על אף הפגרה הכפויה (הסיבוב השלישי) יודעת להוציא מעצמה את הריכוז והנחישות הדרושים כדי לנצח שני משחקים קובעים (ועוד ביד-אליהו...). שני המאמנים מכירים אחד את השני וזה את קבוצתו של זה ככף ידם. שפנים גדולים לא יצאו מהשרוול. זה יהיה משחק של ריכוז, ניצול מומנטום וכוח מנטלי בדקות האחרונות (אם יהיה צמוד), אהה... וגם החלטות שיפוט.

אין שחקן, מותש ככל שיהיה (כבר יוני ועוד משחקים כדורסל פה), שלא רוצה לגמור את העונה עם טעם טוב בפה, טבעת על היד ואיזה פרמייה יפה כדי לשלם לנופשון בטורקיה.

תסריט אופטימי:
אחרי שתי הטבעות רצופות של באסטון באמצע הרבע השלישי, נהריה מתפרקת. היל יוצא בחמש עבירות. פלג, בשל המאמץ העצום מותח את התאומים ויוצא וממכבי עוברת בקלילות את נהריה עם 20 הפרש כשמאמצע הרבע הרביעי גרין וכספי על המגרש. אבי אשכנזי:" עשינו את המקסימום ואנחנו חוזרים עם ראש מורם. כל קבוצה באירופה היתה מפסידה מול מכבי במשחק מכריע". פיני גרשון: "היו חסרים לי ביציע כמה פרצופים מוכרים של חברי הנהלה אבל אולי הם יבואו לגמר נגד ירושלים כדי לעודד אותנו...". שמעון מזרחי: "מכבי עלית ת"א הפגינה היום ביצועים יפים ואני שמח כי הצלחנו במשימה הראשונה".
המשחק נגד ירושלים היה סוער למן תחילתו. עבירות, דחיפות וטראש טוק. ג'נקינס ביום מטורף פתח עם 4/4 מחוץ לקשת ואפילו קיבל אסיסט מטפירו. באסטון הסתבך בעבירות וויצ'יץ' מקבל עיסוי בגבו בפסק הזמן שהזעיק גרשון לפני המחצית. למחצית השנייה עולה מכבי כמו נורתה מלוע של תותח. יתרון 6 הנקודות של ירושלים נמחק כלא היה תוך שפארקר ובורשטיין לוקחים את המשחק עליהם ואפילו קרבות הרחוב בין סולומון לג'ינקינס לא מפריעים להם להוליך את מכבי לנצחון משכנע.
אדלשטיין: "המשחק הזה הוכיח לכולם שצריך להביא שופטים מאירופה ולא תשמע ממני עוד מילה אחת בנושא הזה". גרשון: "אמא, אני פורש עם צלחת". רענן כץ בשיחה ממיאמי: "אני מאושר. שאקיל אמר לי שאם מיאמי לא זוכה באליפות הוא עובר למכבי. ככה אף אחד לא יגיד שהוא זכה בטבעות שלו בזכות קובי". שמעון מזרחי: "זה היה משחק ספורטיבי , גברי, ואני שמח שידנו היתה על העליונה. כל הכבוד לשחקנים ולצוות ובמיוחד לאוהדים".

התסריט הפסימי:
אחרי נצחון דחוק על נהריה מגיעה מכבי למשחק מול ירושלים לאחר שזו הביסה את ראשון. המשחק התנהל על מי מנוחות עם יתרון קל לצהובים כשלפתע 7 דקות לסיום ביתרון 8 נק' זה קרה. מאיר טפירו נכנס ל"זון" והדביק איתו את הקבוצה. לא עזרו הווירטוזיות של פארקר והחדירות של סולומון וירושלים מנצחת בהפרש דחוק בדרך לאליפות היסטורית. אדלשטיין: "המשחק הזה הוכיח לכולם שצריך להביא שופטים מאירופה ולא תשמע ממני עוד מילה אחת בנושא הזה. לגבי המשחק עצמו- הוכחנו שאנחנו קבוצה של גברים ועשינו הישג היסטורי. אני מאושר בשביל הבחורים". גרשון: "עכשיו אתה מבין כשאמרתי שרוצים לשדוד לנו אליפות. כואב לי על שמעון ועל חלק מהשחקנים שלא יהיו פה בשנה הבאה. תראה את מוני בוכה. כל הכבוד לירושלים. מעכשיו אני בים". שמעון מזרחי: "יש לשקול את השיטה לגבי העונה הבאה".

סביר להניח שאם יש לכם שקל פנוי להמר - הוא ילך להימור האופטימי. אחרי עונה מורכבת, שמעון רוצה אליפות ושקט תעשייתי בקיץ. כל דבר אחר הוא בגדר כאב ראש בלתי נסבל ליו"ר הנצחי. אולי הפסד צהוב ידרבן עוד כמה גיידאמקים להיכנס לכדורסל. אולי הפסד יגרום לביטול הפיינל פור והכנסת סדרות גמר.
אולי הפסד?....החום גמר אותי...

כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
חפשו את האשהיכול להיות שזה נגמר ?סיכום שלישויהי ביום ההואאותה הגברת בשינוי אדרת אדם בעקבות גורלושושלתיום ממוצעעידן התמימות "עסקונה" מפסידים אבל אופטימייםהפסידו לעצמםקלקלו את החגהגנה לא היתה פהפוליסת ביטוחדרוש: ניהול מקצועיעונת מבחןהגביע הקדוש© כל הזכויות שמורות
cker();