ניקולה וויצ'יץ'המפתחות של פיראוס
אורי סביר ,31/03/2006

בכל מקום תקראו על אולימפיאקוס, יריבת מכבי ת"א בדרך לפיינל פור, את אותם דברים. כאן, השתדלנו לחדש עם המפתחות הסטטיסטיים של הקבוצה ועוד כמה אנקדוטות לגבי הבדלי השיפוט בנוגע ל"בייבי שאק", הלב של אדני, ההעדפות של יריבות הקבוצה היוונית, הסיבות לדאגה ועוד.

- קראנו ב"הארץ" נדמה לי, שעיתונאי יווני אמר שאם אדני לא מגיע למשחק, אין על מה לדבר. לפי הנתונים הוא צודק: תיוס אדני רושם בניצחונות 15.6 נק', 5.8 אס', 4.2 ריב' ו35.7% מעבר לקשת, לעומת 11.3 נק', 3.9 אס', 2.1 ריב' ורק 22.2% לשלוש בהפסדים של אולימפיאקוס. בסה"כ האינדקס שלו קטן בחצי בהפסדים לעומת הניצחונות.

- אולימפיאקוס היא קבוצת עונשין בינונית מאוד, לא מעט באשמת "בייבי שאק", ואסילופולוס ובארלוס. שימו לב שבניצחונות היא הולכת לקו כמעט 30 פעמים ומדייקת ב74%, ואילו בהפסדים היא מגיעה לשם רק 19 פעמים ומדייקת ב67% בלבד. עשר הנקודות האלו שחסרות לה מהקו הם בדיוק ההבדל בין 83 הנקודות שהיא קולעת בניצחונות ל72.7 שהיא קולעת בהפסדים.

- לאולימפיאקוס אין חוסם אימתני בצבע, והיא עומדת על 2.2 חסימות למשחק בלבד, אבל איכשהו יריבותיה מעדיפות לזרוק נגדה שלשות: 22 בממוצע למשחק, לעומת 36.5 זריקות בלבד לשתיים. אולימפיאקוס גם כופה על היריבה כ15 איבודים למשחק.

- אין צורך להסביר כאן מהו חשיבותו של יתרון הביתיות של מכבי ת"א, אבל הנה תקבלו אותו מזווית קצת שונה: סופוקליס שחורצאניטיס הוא שחקן פיזי מאוד, שבחוץ השופטים פחות מוותרים לו על שריקות. בשלב הטופ 16 למשל, שרקו לו במשחקי הבית רק 2.7 עבירות לעומת 7.3 לזכותו! במשחקי החוץ, הגלגל מתהפך: 4.0 עבירות לחובתו (יצא פעמיים בחמש עבירות), לעומת 4.0 בלבד לזכותו. גם בצמד המשחקים של מכבי נתונים דומים: 2 עבירות לרעתו בהיכל השלום והאחווה לעומת 7 שנעברו עליו, 4 עבירות ביד אליהו לחובתו לעומת 3 בלבד לזכותו.

- איבן קולייביץ' הסרבי היה תותח גדול בנוער, שבאליפות אירופה לעתודה קלע מעל 20 נקודות למשחק עם 52% מעבר לקשת. באולימפיאקוס הוא עוד לא השתלב, אבל יחד עם "בייבי שאק", ואסילופולוס וכמובן רנאלדאס סייבוטיס יקירנו, יש לאדומים רביעיית צעירים מרשימה בכל קנה מידה, שאם תישאר תיקח אותה רחוק בשנים הקרובות.

- ניקוס חאציס תפס את משחק חייו נגד מכבי ת"א בעונה שעברה, עם 37 נקודות ושבע שלשות ב31 דקות בלבד. אבל אחרי שלוש שנים של ממוצע קליעות דו-ספרתי ביורוליג בא.א.ק, הוא הפך להיות מאוד לא יציב העונה ולצד חמישה משחקים של 16 נקודות ומעלה, יש לו גם תשעה משחקים של 4 נקודות או פחות. ועם זאת, אחרי טופ 16 מאכזב מאוד, הוא שלח איתות במשחק האחרון בקובנה: 21 נק', 7-7 מהשדה, 4-4 מהקו ב16 דקות בלבד. אם זה תחילת יציאה ממשבר, מכבי תהיה חייבת לספור אותו.

- עוד נתון די מדאיג עבור מכבי הוא שמארבעת משחקי החוץ האחרונים של האדומים ביורוליג, הם ניצחו שלושה, כולל באולמות קשים כמו מלאגה ומילאנו. גם בהפסד היחיד בברצלונה (72-76), הם היו קרובים מאוד לניצחון, והורידו את הקטאלונים ל29 נקודות בלבד אחרי ההפסקה.

- השיפור המדהים של אולימפיאקוס מהגרועה ביורוליג לפני שנה לקבוצה מאיימת העונה, מפתיע בעיקר נוכח פציעותיהם של אורליוס ז'וקאוסקאס הליטאי ומרטין רנצ'יק הסלובקי שהיו אמורים להיות הקו הקדמי הפותח של הקבוצה בקיץ.

- המפתח לנצח את מכבי ת"א הוא כידוע מעבר לקשת, וגם כאן הבשורות לא הכי משמחות: אולימפיאקוס עלתה מ32.4% מעבר לקשת בשלב המוקדם ל41.4% בטופ 16 - שניה רק לאפס פילזן באחוזים לשלוש. מכבי עשתה את הדרך ההפוכה: מ41.1% מדאון טאון בשלב המוקדם ל34.8% בלבד בטופ 16.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();