אסים גם בארץ
אורי סביר ,12/01/2006

אורי סביר כבר התייאש מביטול הפיינל פור של המנהלת, אז הוא מציע פשרה: קיום אירוע דומה מאוד, רק עם פרס אחר בתכלית. או בקיצור, אימוץ "גביע האסים" הצרפתי.

אוהד הכדורסל הממוצע שראה את משחק העונה בין הפועל ירושלים למכבי ת"א, לא יכול לחכות כבר לבא בתור ובינתיים מסתפק במותחנים בין רמה"ש לג"ש, אוהד הכדורסל הפחות ממוצע לא יראה כנראה אף משחק ליגה אחר עד קרבות הצהוב-אדום הבאים ולכולם ברור שהדבר הכי טוב שיכול לקרות לכדורסל הישראלי הוא עוד מפגשים כאלה העונה.

אחת הסיבות העיקריות לכך שיותר מעשירית מבתי האב בישראל העבירו לספורט 5 באותו ערב גדול, היא התחושה שירושלים המחודשת יכולה להפתיע את אלופת אירופה בביתה ב"מלחה". מבט מהיר על רשימת המשחקים הנותרים מבהירה שבעלי המנויים בבירה יחכו כנראה עד לעונה הבאה כדי לראות שוב את מכבי. בסיבוב השני הצהובים הם המארחים, וע"פ החוקים החדשים, בסיבוב השלישי תארח הראשונה בסיום הסיבוב השני את סגניתה. כמו כן, חצאי הגמר והגמר של גביע המדינה והפלייאוף יערכו ביד אליהו בכל מקרה. וזה עוד בהנחה שירושלים לא תיפול קודם לכן, כמו שקרה בעונה שעברה ביורוליג כאשר עונה שלמה חיכינו למשחק נגד צסק"א שבסוף לא הגיע.

הלוואי ואתבדה, אבל כרגע הסיכויים לשנות את שיטת גמר הפלייאוף בחזרה לטוב מחמישה משחקים נראים קלושים. אגב, אשמח עוד יותר אם בשלבים המוקדמים של הפלייאוף השיטה תהיה הטוב משלושה, אבל לא חשוב כרגע. אז איך יוצרים עוד עניין וצבע בליגה האפורה שלנו? אולי כדאי ללמוד מהצרפתים.

בשלוש השנים האחרונות נערכת באמצע העונה תחרות מסקרנת מאוד שמושכת קהל ועניין רב, ואף הפכה לחשובה לא פחות מגביע המדינה: שמונה הראשונות בליגה בסיום הסיבוב הראשון (או שבע הראשונות בתוספת מארחת האירוע) מתכנסות באולם אחד לסופ"ש מרתק של משחקים בשיטת נוק-אאוט. התחרות נקראת "גביע האסים", ומלבד תהילת הזכייה מקבלת המנצחת כרטיס חופשי למפעל אירופי בעונה הבאה.

אז קודם כל, תארו לכם כזה אירוע חגיגי של הכדורסל הישראלי, בו מכבי ת"א והפועל ירושלים יצטרכו לעבוד קשה בכל משחק ומשחק כדי לא ליפול מול ערב נתון משוגע של אחת היריבות. חוץ מזה, זאת תהיה הזדמנות מצויינת לקבוצות כמו ר"ג, אשקלון, נהריה, ראשל"צ ואחרות, שמעולם לא זכו בתואר מלבד אולי טורניר משאבי שדה, לתת קצת גאווה לעיר ולאוהדים שלהן, ואולי אפילו קצת תעסוקה לנגרי העיר שיצטרכו לשקוד על מדף קטן. לפני שנה למשל זכתה בגביע נאנסי של מאיר טפירו, שנה קודם לכן זכתה דיז'ון - שתיהן רחוקות מלהיות אריות כמו וילרבאן ופו אורטז. הסיכוי הגבוה יותר להפתיע יעניק לתחרות גוון מרגש הרבה יותר וימשוך קהל שבדרך כלל לא מתעניין. לראייה, אלפי האוהדים של גבעת שמואל ובני השרון שפתאום התגלו יש מאין - ומאז נעלמו כשם שבאו - כאשר קבוצתם העפילה לגמר הגביע.

לסיכום, אירוע כמו זה מתאים הרבה יותר לצורך הענקת הגביע השלישי בחשיבותו מאשר לקביעת אלופת המדינה, וקיומו ישמח את כולם: למנהלת יהיה את החגיגיות לה קיוו בפיינל פור, לקבוצות הקטנות יהיה צ'אנס לזכות בתואר היסטורי, במכבי ישמחו להכניס גביע חדש לארון המפואר ולנו תהיה האפשרות לראות מפגשים נוספים ומרגשים יותר בין הגדולות של הליגה, הפעם במגרש נייטראלי דוגמת אשקלון, נהריה או רוממה.

רצוי מאוד אגב, שכרטיסים יוצעו למכירה רק ברגע שיוודעו העולות לתחרות, בניגוד למצב האבסורדי הקיים בפיינל פור של המנהלת ביוני.


כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
בחזרה לסיקסטיזיורובאסקט 2013 - סיכום סטטיסטיבין ייאוש לתקווהמ"הרוקח" ועד גדיניההמקום בו חוסר הגינות והיעדר לגיטימיות נפגשיםמד מןהסנסציה בדרבי במספריםיוגב כבר לא צוחק מהסימפסוניםמוקדמות היורובאסקט - סיכום סטטיסטיסלובניה עוד רחוקהיותם ולא נשלםהופ, הופ, 2:210 דברים שלא תזכרו מהפלייאוףשחקו, המפתחות בפניםפשוט מושלמתסורי, ארבידאסלגביע חוקים (וסימונים) משלוהברירה הטבעיתלי-אור לגוייםאפוקליפסה אתמולתש"ע על יורובאסקט 2009עם הפנים לוויילד קארדס2001, אודיסאה באנקרהמבט פנימי על קרואטיהנבחרת יוון - הדור הבאמאשקלון לתיכריתבגבעת שמואל ייסדתי את הכדורסל הלובישבוע לקלאסיקו של המכביהזהו הזמן, זה היום, זה הרגעחוסר ניסיון? אצלנו זה יתרוןשווה לבוא מוקדםמגמר היורוליג לליגה השנייה תוך 5 שניםארבע על ארבעימים רבים הפכו ללילותהזורעים בדמעה, ברינה ירקודו"קארי" - סרט אימהקנטאקי, פרייד?על כל שאלה תשובה"הזבוב האטומי" התעייףהאיש שהיה שםחצי שנה למוקדמות היורובאסקט - תמונת מצבפירוק והרכבההדברים שיעשו לנו את העונההאנשים שיכולים לעשות את הפיינל פורהצל שלי ואני יצאנו לדרךאיפה היריבה השניה?קר שם בחוץהירו לערב אחדבני ישראלמצפון נפתחה הרעהעוד מחזה של תיאטרון האבסורד5X5: מכבי נגד ירושלים, טייק 1הכתובת הייתה על הקירהנבחרת בראי הנתוניםמונדובאסקט זה לא קללהלא על השמיר לבדוגיוס נעים?רצו יורוליג, קיבלו מכללותאבודים בתרגוםמריח עוד תואר"זה אני שהחמצתי"התגנבות יחידיםההגנה הכי טובה היא התקפהנו מור דורון שפר אין דה מכללותהערב של סלייHouse of Funסולטני הסיבובבראש של הג'ינג'יLive and Let Playשמונה הערות לסדרהיום המכריעגדל בעוד שנהלרוץ, לרוץ, לרוץלאט ובזהירותלא לאבד את הראשדור של כוכביםנבחרת חלםנמאס לנוהכי טובים באירופההיורוליג גומר מהר מדיעשר הערות לקראת הפלייאוףטור השחרור!זר ומיותרבצורת טורקיתלאפי בהוקרה - הצעה לשינויאפקט הניצחון של מכביבקלות מרשימהלהשאיר את ריקילכל זמןחגיגות היובלפארקר ועוד ארבעהחדשות טובות, חדשות רעותמלכוד 12אבחנות ראשוניותנגמרה ליגת הקיץתור נבחרת חרוששיפוט מהירהמנהיגים נשארו בביתהחרבות בביתהתגנבויות יחידיםביזיון, לא אסוןאתונה מטאטהלחץ מצד האמריקאיםמלחמות העולמותמותר להתחיל לחלוםתבכי בשבילי ארגנטינה© כל הזכויות שמורות
cker();