בראש של הג'ינג'י
אורי סביר ,24/12/2005

רגע לפני משחק העונה, אורי סביר מנסה להיכנס לראש של ארז אדלשטיין, לו מצפה קרב קשה מאוד עם פיני גרשון על הקווים.

במשחקים כאלה, חלק ניכר מעבודתו של המאמן היא בכלל בצד המנטאלי. מלבד הוראס ג'נקינס, הזרים של ירושלים צעירים וחסרי ניסיון אירופי מרשים או עבר במשחקים מסוג זה, אלא אם כן סופרים למריו אוסטין את הקרבות בWBA או לתמאר סליי את משחקי העבר הגדולים מההיסטוריה שהוא ראה בערוץ הNBA. מכבי ת"א, גם כשלא הייתה אלופת אירופה, תמיד מגיעה למלחה בריכוז גבוה, ואחרי שני ניצחונות חוץ ביורוליג, היא תגיע מפוקסת מאוד כבר מהפתיחה.

על כן, החמישייה של אדלשטיין חייבת לשחק עם הרבה סבלנות בהתקפות הראשונות, לבצע תרגילים עד הסוף ולהיזהר מאוד עם בחירת הזריקות, כי השתוללות לא מבוקרת עלולה לחפור בור עמוק כבר בפתיחה שיקשה עליה מאוד בהמשך. כמו שראינו ב"זיסמן", פתיחה טובה של היריבה מערערת את הביטחון של הצהובים ומוציאה אותם, גם אם במעט, מתוכנית המשחק הרגילה.

המפתח של ירושלים בולט מאוד לעין, והוא כמובן יחס האסיסטים לאיבודים. בניצחונות יש לאדומים 18 אסיסטים מול 11 איבודים, בהפסדים היחס הפוך. מפתח אחר הוא הקליעה מבחוץ, אבל כשמדובר בשחקנים כמו ג'נקינס ומייסון ג'וניור, אפשר רק לקוות שהם יקחו זריקות טובות. כאשר ג'נקינס נוטה לסוליסטיות, חבריו לקבוצה סובלים ובמקרה שהוא ייקח על עצמו יותר מדי בפתיחה, אין שום רע בלתת לו להתקרר מעט ולשים את המושכות בידיים של טפירו, מנהל המשחק הכי טוב היום בארץ (היחיד, בעצם).

ירושלים צריכה ללכת חזק מאוד על ריבאונד הגנה, שיאפשר לה לרוץ למתפרצות וימנע ממכבי נקודות מהזדמנות שניה. מכבי אחרונה בריבאונד התקפה לא רק ביורוליג, אלא גם בליגה הישראלית, ונגד ר"ג למשל לקחה 5 כאלה בלבד, שמורידים מאוד את הסקור שלה ולא מאפשרים לה נקודות קלות מתחת לסל.

מבחינה הגנתית, אין ספק שקשה מאוד לשחק נגד הצהובים, שקולעים בליגה יותר מ100 נקודות בממוצע וגם מובילים את היורוליג בנקודות למשחק. אוסטין שככל הנראה יקבל את מייסיאו באסטון, חייב לדחוף אותו כמה שיותר רחוק מהסל, כי בטווח של מטר וחצי מחוץ לצבע, השרוך של מכבי ממש לא יעיל ואפילו כדאי לשדל אותו ליצור משם בעצמו. באסטון הוא הנהנה העיקרי מהתנועה ההתקפית של הצהובים ובעיקר מיכולת המסירה של ניקולה וויצ'יץ', ואם ירושלים תשכיל לעשות עליו עבירות שימנעו הטבעות קלות, החיים שלה יהיו נוחים בהרבה. קבוצות רבות כבר למדו את הטריק, ונגד ריטאס ור"ג היו לבאסטון יותר זריקות עונשין מאשר זריקות מהשדה. באסטון אמנם קולע באחוזים טובים מהקו בליגה, אבל ביורוליג הוא לא פוגע, ובכל מקרה, אי אפשר לתת לשחקן של מעל 80% מהשדה נקודות קלות.

גם וויצ'יץ' קולע באחוזים גבוהים, אבל איתו הסיפור יותר מסובך, כי הקרואטי שחקן חכם ומגוון הרבה יותר. למרקוביץ' ולקוז'יקרו, כל אחד בתורו, יהיו חיים קשים מאוד עם הסנטר הנהדר, במיוחד כשהוא יצא החוצה. הפיתרון המומלץ לדעתי הוא לא לצאת אליו יותר מדי ולעזור לאוסטין במניעת הכדור מבאסטון. לא סתם מאמנו בנבחרת קרואטיה נתן לו חופש ביטוי מלא כשהוא בא כמאמן ריטאס – עדיף שוויצ'יץ' יקלע ולא יניע את האחרים. למי ששכח, שיא השלשות של וויצ'יץ' הגיע באחד מאותם הפסדים במלחה.

מכבי קולעת העונה הרבה פחות טוב מעבר לקשת, ולכן סגירת דריק שארפ חשובה מאוד. בארבעת המשחקים האחרונים בליגה זרק שארפ פעם אחת בלבד לשתיים לעומת 26 פעמים לשלוש. יציאה נכונה עליו משאירה למכבי רק את סולומון, בורשטיין ופארקר כאיום מעבר לקשת, כשהאחרון עומד בליגה על 1 מ9. פארקר הוא האיש החשוב ביותר במכבי, ולאדלשטיין יש שני שומרים נהדרים בדמות סליי ומתן נאור, ברם הראשון נוטה למכור את העבירות שלו בזול, והשני נעלם לעיתים קרובות מדי בהתקפה. שליטה מוחלטת של פארקר במצ' אפ הזה היא מפתח חשוב מאוד לצהובים, ועל כן סליי חייב להפגין הרבה יותר אחריות ובגרות מאשר שהראה לנו עד כה.

יתרון חשוב שיש לאדומים בניגוד למסורת המפגשים הוא בספסל. בעוד לאדלשטיין יש ספסל עמוק ומחליף בכל עמדה, לפיני יש בליגה רק את גרין, ששון ושארפ. ירושלים חייבת למשוך הרבה יותר עבירות מבדר"כ, ולשתף את המחליפים בצורה נכונה ומבוקרת. אוסטין לדוגמא, לא רק שיודע ללכת ולחפש את המגע בהתקפה, אלא גם אומן בסחיטת עבירות תוקף, וחשוב שיסבך את באסטון בעבירות מוקדמות.

לסיכום, להפועל ירושלים יש את הכלים לנצח את מכבי, בעיקר בבית, והיא בהחלט מסוגלת לעשות את זה אם לא תיפול בצד המנטלי. הדו-קרב העיקרי מסתמן זה שבעמדת הרכז, בין ג'נקינס שלמרות הותק נוטה להשתוללויות לא פעם לבין סולומון, שכבר ראינו בירושלים איך דווקא כשמרגיזים אותו הוא יודע להתעלות. ועם זאת, אם שניהם יקזזו אחד את השני, אין ספק שירושלים תהיה המורווחת, כי בניגוד לאדלשטיין שיכול להיתלות בטפירו, לפיני אין אפילו את אילן קדוש יותר כרכז מחליף. כמו כן יש לציין, כי גם בתקופת שאראס ההפסדים של מכבי בדר"כ הגיעו כאשר מנהל המשחק התמקד בזריקות במקום במסירות.

אדלשטיין הוא המאמן האחרון באירופה שיכול להתגאות בשני ניצחונות על מכבי באותה עונה, ואוהדי ירושלים יכולים להיות יותר ממרוצים שיש להם על מי לסמוך מעבר לקווים.


כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
בחזרה לסיקסטיזיורובאסקט 2013 - סיכום סטטיסטיבין ייאוש לתקווהמ"הרוקח" ועד גדיניההמקום בו חוסר הגינות והיעדר לגיטימיות נפגשיםמד מןהסנסציה בדרבי במספריםיוגב כבר לא צוחק מהסימפסוניםמוקדמות היורובאסקט - סיכום סטטיסטיסלובניה עוד רחוקהיותם ולא נשלםהופ, הופ, 2:210 דברים שלא תזכרו מהפלייאוףשחקו, המפתחות בפניםפשוט מושלמתסורי, ארבידאסלגביע חוקים (וסימונים) משלוהברירה הטבעיתלי-אור לגוייםאפוקליפסה אתמולתש"ע על יורובאסקט 2009עם הפנים לוויילד קארדס2001, אודיסאה באנקרהמבט פנימי על קרואטיהנבחרת יוון - הדור הבאמאשקלון לתיכריתבגבעת שמואל ייסדתי את הכדורסל הלובישבוע לקלאסיקו של המכביהזהו הזמן, זה היום, זה הרגעחוסר ניסיון? אצלנו זה יתרוןשווה לבוא מוקדםמגמר היורוליג לליגה השנייה תוך 5 שניםארבע על ארבעימים רבים הפכו ללילותהזורעים בדמעה, ברינה ירקודו"קארי" - סרט אימהקנטאקי, פרייד?על כל שאלה תשובה"הזבוב האטומי" התעייףהאיש שהיה שםחצי שנה למוקדמות היורובאסקט - תמונת מצבפירוק והרכבההדברים שיעשו לנו את העונההאנשים שיכולים לעשות את הפיינל פורהצל שלי ואני יצאנו לדרךאיפה היריבה השניה?קר שם בחוץהירו לערב אחדבני ישראלמצפון נפתחה הרעהעוד מחזה של תיאטרון האבסורד5X5: מכבי נגד ירושלים, טייק 1הכתובת הייתה על הקירהנבחרת בראי הנתוניםמונדובאסקט זה לא קללהלא על השמיר לבדוגיוס נעים?רצו יורוליג, קיבלו מכללותאבודים בתרגוםמריח עוד תואר"זה אני שהחמצתי"התגנבות יחידיםההגנה הכי טובה היא התקפהנו מור דורון שפר אין דה מכללותהערב של סלייHouse of Funסולטני הסיבובאסים גם בארץLive and Let Playשמונה הערות לסדרהיום המכריעגדל בעוד שנהלרוץ, לרוץ, לרוץלאט ובזהירותלא לאבד את הראשדור של כוכביםנבחרת חלםנמאס לנוהכי טובים באירופההיורוליג גומר מהר מדיעשר הערות לקראת הפלייאוףטור השחרור!זר ומיותרבצורת טורקיתלאפי בהוקרה - הצעה לשינויאפקט הניצחון של מכביבקלות מרשימהלהשאיר את ריקילכל זמןחגיגות היובלפארקר ועוד ארבעהחדשות טובות, חדשות רעותמלכוד 12אבחנות ראשוניותנגמרה ליגת הקיץתור נבחרת חרוששיפוט מהירהמנהיגים נשארו בביתהחרבות בביתהתגנבויות יחידיםביזיון, לא אסוןאתונה מטאטהלחץ מצד האמריקאיםמלחמות העולמותמותר להתחיל לחלוםתבכי בשבילי ארגנטינה© כל הזכויות שמורות
cker();