אוחיון וכדיר. הדור הבאדור של כוכבים
אורי סביר ,11/07/2005

כבר שנים בוכים כאן שהנבחרות הצעירות מעמידות קבוצות חזקות ותחרותיות לאליפויות, אבל לא מייצאות שחקנים. הקיץ, יש לנו בנבחרות לפחות חמישה כוכבי-על.

כבר שנים הטענה הניצחת כאן היא שנבחרות הגיל של איגוד הכדורסל מעמידות קבוצות חזקות לכל אליפות אירופית - וקשה לזכור מתי פיספסנו אליפות אירופה כלשהי - אבל מתקשות לייצא שחקנים לנבחרת הבוגרת. בעוד הנבחרת שלנו מנצחת נבחרות אחרות של מדינות כדורסל בכירות ביבשת, תוך כמה שנים אותם שחקנים נעלמים בשולי ליגת העל שלנו, בעוד אלו שנפלו שדודים לנבחרתנו מככבים מעבר לים.

דוגמאות לא חסר: העתודה הגדולה של יורם חרוש, עם בורשטיין וגרין, ניצחה כוכבים כמו פו גאסול, בוריס דיאו, לואיס סקולה וארבידאס מסיאוסקאס, אבל מלבד טל בורשטיין, לא ייצאה אף שחקן ברמה האירופית הגבוהה ביותר. וגם בורשטיין הרי, נתמך בחמישיית מכבי ברביעייה מהטובות ששיחקו באירופה, ואי אפשר להגיד שחלקו באלופת אירופה דומה לזה שהיה לקטש, ג'מצ'י וברקוביץ', וזאת כמובן, מבלי לגזול ממנו אפילו טיפה קרדיט לה הוא ראוי בהחלט על תרומתו בשתי הזכיות האחרונות.

דוגמא טובה יותר היא נבחרת הנוער המפתיעה מהקיץ הקודם. נבחרת שבקושי העפילה לאליפות אירופה, הגיעה לשם בלי ציפיות וסיימה את הבית המוקדם במקום הראשון, אחרי ניצחונות על קבוצות כמו טורקיה ויוון. אבל כשמסתכלים על הסגל (ועזבו את אוחיון, שהיה אז בן 17 ושכבת הגיל האמיתית שלו תשחק העונה), לא מוצאים שחקנים שאמורים להיות כוכבים, אפילו בקנה מידה של ליגת העל. מקסימום, שחקני ליגה לגיטימיים כמו יוני ניר, ניב ברקוביץ', ניצן חנוכי ואחרים.

גם כשכבר היו שחקנים שהסתמנו כפוטנציאל גדול בנבחרות הגיל, הציפיות בדר"כ היו גדולות עליהם. אילן קדוש הקדים את ניקולה וויצ'יץ' בטבלת מלך הסלים באליפות אירופה לקדטים, אבל איפה קדוש ואיפה וויצ'יץ' היום. אלון שטיין הוביל את נבחרת הנוער באליפות אירופה שנערכה בת"א לפני 11 שנים, כשהוא רק בן 16, מול שחקנים כמו שאראס, אבל היום כדי להינות ממנו צריך להשיג קסטות של הליגה השניה בגרמניה.

הקיץ, אין יותר טענות. מאז נבחרת העתודה של פיני גרשון ב96, עם עודד קטש, גור שלף, מאיר טפירו ויואב ספר, לא היו כ"כ הרבה שחקנים צעירים בנבחרות הגיל שאיימו להיות כוכבי על. ואגב, הנבחרת ההיא - שהייתה עד גיל 22 היותר מתקדם - דווקא די איכזבה באותה אליפות. הפנטזיונרים, ילכו עד אליפות אירופה לנוער בזאדאר 72, בה שיחקו מיקי ברקוביץ', מוטי ארואסטי, אביגדור מוסקוביץ' ואחרים שסיימו במקום רביעי המרשים, ואח"כ היו הבסיס שסחף את הנבחרת למקום השני בטורינו 79.


דניאל ג'וניור. דור שלישי לכדורסלנים

שימו לב כמה כשרונות אדירים יש לנו בכל נבחרת: בעתודה הישנה יותם הלפרין ורביב לימונד, בעתודה החדשה ליאור אליהו, בנוער יוגב אוחיון ועמרי כספי ובקדטים שון דניאל. וזה עוד מבלי להזכיר את שי דורון האדירה בכל קנה מידה בנבחרת העתודה. כולם כבר רשומים במחברות הסקאוטרים, כולם צריכים להיות בעתיד שחקני חמישייה בנבחרת ישראל. ולא נשכח גם שחקנים שעם שיפור שניים-שלושה אלמנטים במשחקם - כמו אלישי כדיר, אנטון קזרנובסקי ואחרים - יהפכו ממפלצות בליגת הנוער לכוכבים בכדורסל הבוגרים. ניתן להם את הזמן, גבוהים כידוע, מתפתחים לאט. אגב, זה המקום לציין שהנבחרות גם משופעות לעייפה בשחקנים שיהיו שחקני ליגה לגיטימיים, ואין כאן כל כוונה להמעיט בערכם.

אז הישגים היו ויהיו כאן, אבל דור כזה של שחקנים, לי אישית קשה לזכור. עם קצת מזל, הכוונה נכונה ובלי הפרעה בכל עניין חוקי הזרים, הכדורסל הישראלי יהנה משחקנים ענקיים בעשור הקרוב. כולי תקווה, שגם נראה אותם משחקים כאן לפני שיברחו לחו"ל, כי למען האמת, ליגה כמו בעונה שעברה - עם שלושה ישראלים בכירים מחוץ למכבי, ועוד שלושה ישראלים בכירים מתוסכלים במכבי - לא ראויה להם. בשנה האחרונה גם הנבחרת סבלה מהיעדר כוכב גדול, שיוביל את הדרך כמו שהיה בשנות השמונים, אבל היא להבדיל, למרות כל הבלאגן והכאוס, ראויה גם ראויה.


עמרי כספי. כישרון נדיר


כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
בחזרה לסיקסטיזיורובאסקט 2013 - סיכום סטטיסטיבין ייאוש לתקווהמ"הרוקח" ועד גדיניההמקום בו חוסר הגינות והיעדר לגיטימיות נפגשיםמד מןהסנסציה בדרבי במספריםיוגב כבר לא צוחק מהסימפסוניםמוקדמות היורובאסקט - סיכום סטטיסטיסלובניה עוד רחוקהיותם ולא נשלםהופ, הופ, 2:210 דברים שלא תזכרו מהפלייאוףשחקו, המפתחות בפניםפשוט מושלמתסורי, ארבידאסלגביע חוקים (וסימונים) משלוהברירה הטבעיתלי-אור לגוייםאפוקליפסה אתמולתש"ע על יורובאסקט 2009עם הפנים לוויילד קארדס2001, אודיסאה באנקרהמבט פנימי על קרואטיהנבחרת יוון - הדור הבאמאשקלון לתיכריתבגבעת שמואל ייסדתי את הכדורסל הלובישבוע לקלאסיקו של המכביהזהו הזמן, זה היום, זה הרגעחוסר ניסיון? אצלנו זה יתרוןשווה לבוא מוקדםמגמר היורוליג לליגה השנייה תוך 5 שניםארבע על ארבעימים רבים הפכו ללילותהזורעים בדמעה, ברינה ירקודו"קארי" - סרט אימהקנטאקי, פרייד?על כל שאלה תשובה"הזבוב האטומי" התעייףהאיש שהיה שםחצי שנה למוקדמות היורובאסקט - תמונת מצבפירוק והרכבההדברים שיעשו לנו את העונההאנשים שיכולים לעשות את הפיינל פורהצל שלי ואני יצאנו לדרךאיפה היריבה השניה?קר שם בחוץהירו לערב אחדבני ישראלמצפון נפתחה הרעהעוד מחזה של תיאטרון האבסורד5X5: מכבי נגד ירושלים, טייק 1הכתובת הייתה על הקירהנבחרת בראי הנתוניםמונדובאסקט זה לא קללהלא על השמיר לבדוגיוס נעים?רצו יורוליג, קיבלו מכללותאבודים בתרגוםמריח עוד תואר"זה אני שהחמצתי"התגנבות יחידיםההגנה הכי טובה היא התקפהנו מור דורון שפר אין דה מכללותהערב של סלייHouse of Funסולטני הסיבובאסים גם בארץבראש של הג'ינג'יLive and Let Playשמונה הערות לסדרהיום המכריעגדל בעוד שנהלרוץ, לרוץ, לרוץלאט ובזהירותלא לאבד את הראשנבחרת חלםנמאס לנוהכי טובים באירופההיורוליג גומר מהר מדיעשר הערות לקראת הפלייאוףטור השחרור!זר ומיותרבצורת טורקיתלאפי בהוקרה - הצעה לשינויאפקט הניצחון של מכביבקלות מרשימהלהשאיר את ריקילכל זמןחגיגות היובלפארקר ועוד ארבעהחדשות טובות, חדשות רעותמלכוד 12אבחנות ראשוניותנגמרה ליגת הקיץתור נבחרת חרוששיפוט מהירהמנהיגים נשארו בביתהחרבות בביתהתגנבויות יחידיםביזיון, לא אסוןאתונה מטאטהלחץ מצד האמריקאיםמלחמות העולמותמותר להתחיל לחלוםתבכי בשבילי ארגנטינה© כל הזכויות שמורות
cker();