שושלת
ארז מיכאלי ,09/05/2005

ארז מיכאלי מתפעל מהעוצמה המכבית ומתחיל לדבר על העונה הבאה.

בעונת 1999-2000 חזרה מכבי ת"א לאירופה. הקבוצה שמסוף שנות ה-70 ועד תחילת שנות ה-90 היתה בפסגה, חזרה בעונה מפתיעה אחת אל הגדולות של היבשת. הגביע הראשון של מכבי במילניום הנוכחי היה גביע מרגש שבא אחרי 20 שנים של אכזבות והפסד טראומטי לקטש בגמר שנה קודם. הגביע הזה הגיע בעונה בה אירופה פוצלה לשתי ליגות ולכן יש המסמנים כוכבית לידו. הגביע השני בשנת 2004 הוא גביע של נסים ונפלאות. ולנסיה לא מגיעה לארץ אך מנצחת בקובנה, הסל של שארפ ממסירה של שלף ובגמר מכבי התפוצצה על המגרש וקלעה באחוזים מדהימים.

הפיינל-פור הנוכחי הבהיר כמה לחץ היה על הקבוצה בשנה שעברה וכמה יפה עמדה בו לעומת צסק"א. היו שסימנו כוכבית קטנה גם על הגביע אשתקד בשל המזל הרב שליווה את מכבי ומשום שהיא שיחקה בביתה. הגביע הנוכחי הוא גביע של עוצמה. גביע של קבוצה אדירה שהורידה את כל הקופים מהגב. הקבוצה לא אירחה בביתה, העונה לא מפוצלת ובנוסף מכבי זוכה בגביע שנה שנייה ברציפות דבר שלא נעשה מאז ספליט של 89'-91'.

בשנתיים האחרונות מכבי היא הקבוצה הגדולה ביבשת. נוצרה שושלת. ההרכב משחק שנה שנייה ברציפות עם שינויים מינורים בהרכב והקבוצה עובדת כמכונה. אם בשנה שעברה ההגנה של מכבי חרקה הרי שהשנה ההגנה של מכבי השאירה את יריבותיה פעורות פה. רבות דובר על האזורית של מכבי אך הגדולה של מכבי היא להחליף מספר הגנות תוך כדי התקפת היריב בתיאום מושלם כך שהיריב תמיד רואה מולו יד צהובה. הדבר היחיד שמכבי מרשה יחסית ליריבותיה הוא זריקות משלוש משום שכולם יודעים שכך לא מנצחים משחקים.
ההתקפה של מכבי היא דבר שהיבשת לא מסוגלת להתמודד מולו. טובי מאמני היבשת עושים לילות כימים כדי להבין מה קורה פה. איך עוצרים את זה. למשל, קחו את שאראס. תן לו מטר- תחטוף שלשה. יחדור- אתה עושה עבירה ומקבל שתיים מקו. לא לחצת- קיבלת אסיסט לבאסטון. וזה רק שאראס, מה עם פארקר, וויצ'יץ', באסטון, וכל השאר. בזאת עוצמתה של מכבי. פארקר פושר בחצי הגמר? שארפ יעשה את הנקודות, טל ובאסטון יתנו משחק מצוין והנה הפסדת. בגמר, פארקר היה בערב חשוך. ברבע השלישי הוא ממש הלך עם הראש בקיר וכאן מגיעות מחמאות לטאו שידעה לעצור אותו. אבל גם אם פארקר גרוע, פתאום עולה לך מהספסל שחקן כמו קומאטוס שבקושי התעכבת עליו בהכנות ונותן את משחק חייו בהגנה ובהתקפה. איך עוצרים את הדבר הזה?

הגדולה של מכבי הנוכחית היא לא רק בעוצמתה ובכשרונה הרב. הגדולה שלה ובעיקר של מאמנה, פיני גרשון, היא שהיא פורצת דרך. הקבוצה הזאת שינתה את הכדורסל ביבשת והתחילה עידן חדש של כדורסל. כמובן, צריך את השחקנים המתאימים לצורת המשחק הזאת ואת הכסף לקנות אותם אבל הכדורסל האירופי ראה בשנה הזאת כדורסל מעולם אחר, משני צדי המגרש.

משחק הגמר היווה דוגמא מצוינת לכך. נתחיל בהגנה. טל ושארפ חיסלו את מאצ'יאוסקס. כל אימת שקיבל את הכדור השניים עלו עליו ולא נתנו לו לנשום. מכבי מנעה ממנו את הכדור וכשקיבל אותו לא יכול היה לעשות שום פעולה והלך להרוויח את לחמו מהקו ולהסתפק בסל שדה אחד בלבד ( ותיזכרו כיצד טבח בצסק"א רק יומיים קודם ).
סקולה עשה חיים קשים למכבי בצבע ועשה את הפעולות שהוא אוהב אך גם פה הגיע פיני עם הברקה ובדקות שקומאטוס שמר עליו סקולה הלך בעיקר אל הקו ולא הצליח ליצר כמעט סלי שדה. את עיקר נקודותיו השיג כאשר נשמר על-ידי וויצ'יץ' שלא כל-כך הסתדר עם הפיזיות שלו. מכבי נתנה משחק הגנה מצוין והגבילה את טאו, קבוצה של חמישה-עשר אסיסטים למשחק, לשמונה בלבד. מכבי החליפה הגנות תוך כדי אותה התקפה ועד שטאו הבינה ירדו עוד כמה שניות מהשעון.

בהתקפה התבטאה עוצמתה של מכבי. פארקר היה ביום רע אך מכבי הסתדרה גם בלעדיו. המחצית הראשונה שוחקה לפי רצונה של מכבי ובקצב שלה. מכבי רצה, שאראס מצא את החברים לזריקות פנויות, באסטון נתן הטבעות מרהיבות ומכבי ירדה למחצית ביתרון מבוסס.
קשה להתכונן להתקפה כמו של מכבי. וויצ'יץ' מוסר מקו השלוש לעוד הטבעה של באסטון, התקפה אחר-כך אתה מקבל משחק בין שניים עם חדירה וכשאתה רוצה לסגור את התחכום של מכבי אתה מוצא את עצמך נכנע לפיק אנד רול הישן והטוב. אין סוף למגוון.

ברבע השלישי פארקר כפה עצמו על המשחק ונראה מפוזר. היה מקום להוריד אותו לשתי דקות כדי שייקח אויר ויתאפס אך משום מה עשה זאת פיני רק בתחילת הרבע הרביעי. עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. כשחזר פארקר הוא כבר היה מפוקס יותר.

ברבע השלישי טאו כפתה את סגנון משחקה. המשחק הפך פיזי, ההגנה הספרדית התכווצה לחדירות של פארקר, והשופטים הרשו לטאו להרביץ קצת. ההתקפה נשענה על סקולה וזריקות מבחוץ של האנסן והנה רק שלוש למכבי. אז, נתן שאראס שלשה גדולה והמומנטום השתנה. משם מכבי רצה קדימה עד הגביע. תארו לעצמכם אם פארקר היה קולע את הזריקות שלו? טאו לא היתה מסוגלת להתקרב.

מכבי של העונה היא ללא ספק הקבוצה הטובה באירופה בשנים האחרונות. זו קבוצה שקובעת סטנדרטים חדשים של כדורסל וממציאה מחדש את המשחק. יותר מכל, אחראים לעליונות הזאת המאמנים הישראלים. בשנה שעברה זכו דרוקר וגרשון בשני הגביעים של היבשת והשנה עושים זאת בלאט וגרשון. המאמנים הישראלים הם כרגע קובעי הטון ביבשת והם מאמני ההווה והעתיד. את הכדורסל של גרשון ובלאט יתחילו לחקות בכל פינה כי זה הכדורסל הנכון ושובה העין עם הגנה חזקה והתקפה מלהיבה.

לגבי הסגל הנוכחי, יש מספר שחקנים שהוחתמו ויוחתמו. שמעון מזרחי צריך לקחת את פארקר, וויצ'יץ', באסטון ושארפ ולתת להם חוזים עד הפנסיה כולל ביטוח מנהלים והוצאות רכב. הם מצדם יודעים מהו המקום הטוב ביבשת ולא מסתירים את ערגתם להישאר ביד-אליהו וכך כנראה גם יהיה.

הנעלם הגדול הוא שאראס. בשנה שעברה הוא הרגיז עם ההגנה שלו ופעולות של צל"ש או טר"ש אבל נודה על האמת: כל דקה שהשחקן הזה בהיכל היא רווח נטו למכבי ואירופה והחמצה עבור ה NBA. יש ב NBA שחקנים גדולים, אבל שאראס עם ניסיונו האירופאי,הבנת המשחק שלו חוכמתו וקליעתו היא דבר שהאמריקאים צריכים מאוד בליגה שלהם. ספק אם שאראס יישאר והוא איש המפתח בסיפור הזה כי בלעדיו יהיה מאוד קשה למכבי.

פיני גרשון שלח רמזים אחרי המשחק לגבי רצונותיו אך קשה לדעת מדוע הוא ושמעון מזרחי דקה אחרי הנפת הגביע מתכתשים על החוזה- חברים תשאירו לעיתונים גם משהו לקיץ. לא ראוי לנהל מו"מ מול מצלמות ורגע אחרי ההנפה.
אומרים על מכבי שהיא קבוצה שיש לה מדינה. הקריאה הפנתיאונית "מושון" והשיחה של גרשון עם ראש-הממשלה "אריק" הבהירו היטב, בטעימה, את העניין הזה.

הרבה פוליטיקאים אוהבים להידבק להצלחות ספורטיביות אך כשזה נוגע לקידום הספורט העניינים מתאדים בוועדות הכנסת. הנשיא "מושון" ורוה"מ "אריק" יכלו להימנע, אך לא רצו, מהסחבקיות השכונתית הישראלית כל-כך. הדברים יכלו להיעשות בצורה מכובדת יותר.

בשנה הבאה, אחרי שכולם ישרפו שעות מול הקלטות כדי להבין את התופעה יהיה קשה יותר. זה תלוי גם מי יישאר על הקווים ובעמדת הרכז אבל...השנה הבאה היא בשנה הבאה ובינתיים הסתיימה לה עונה גדולה של מכבי ת"א וכל מה שחובב הכדורסל היה צריך לעשות הוא להישען אחורה, להתענג על כדורסל אדיר שלא נראה עוד ביבשת ולשמוח שבעתיד עוד נראה אותו והרבה.כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
חפשו את האשהגומרים הולכיםיכול להיות שזה נגמר ?סיכום שלישויהי ביום ההואאותה הגברת בשינוי אדרת אדם בעקבות גורלויום ממוצעעידן התמימות "עסקונה" מפסידים אבל אופטימייםהפסידו לעצמםקלקלו את החגהגנה לא היתה פהפוליסת ביטוחדרוש: ניהול מקצועיעונת מבחןהגביע הקדוש© כל הזכויות שמורות
cker();