הכי טובים באירופה
אורי סביר ,08/05/2005

אורי סביר מסכים בהחלט עם הקביעה שמכבי ת"א מודל 2005 היא הטובה בהיסטוריה של המועדון, אבל חושב שבפיינל פור במוסקבה האוהדים התעלו על הקבוצה.

אז מה היה לנו בפיינל פור הזה? בחצי הגמר ראינו מכבי בינונית, ביום שקט של השלישייה הטובה ביותר ביבשת, מול פנאתינאיקוס מעט מעל הרמה הרגילה שלה. זה הוביל ליתרון בודד במשחק של היוונים וניצחון יחסית-קל-ביחס-למעמד של מכבי.

ובגמר, שוב מכבי רחוקה משיאה, מול קבוצה שהיא כח עולה ביבשת, אמנם לא מדהימה, אבל ביחס לציפיות גם לא מאכזבת, ושוב ניצחון צהוב, שמה אפשר לומר עליו? כבר ראינו גמרים מרתקים יותר.

אז מה בעצם הגדולה של מכבי העונה? ראשית כל, היכולת להגיע הכי פחות רעבה לאירוע השיא ועדיין לזכות בו. שנית, השלישייה המדהימה שלה. ספק אם הייתה קבוצה בהיסטוריה ששלחה שלושה שחקנים לחמישיית העונה. אי אפשר גם שלא לציין את ההכנה המדהימה, במערכת הכי משומנת באירופה. אבל הריגוש איפה?

במכבי של סוף שנות השבעים ותחילת השמונים היה משהו בתולי ומהפכני, של "מדינת ישראל הצעירה נגד שאר העולם", עם מאמן שאין קונצנזוס גדול ממנו. למכבי של תחילת העשור הנוכחי היה רעב גדול, וריגוש מחודש, של חזרה לצמרת האירופית אחרי תשע שנים של "כמעטים". בעונה שעברה כבר הייתה מכבי הטובה ביבשת, אבל אירוח הפיינל פור למרות הניסיונות להזיזו מת"א, ובנוסף הצגות כדורסל מהממות - שספק אם יחזרו אי-פעם - באירוע עצמו, החזירו את הרומנטיקה ליד אליהו.

אבל העונה, לעניות דעתי לכל הפחות, הריגוש בכלל לא היה על הפארקט. מכבי, כמו שקראתם כמה שורות צפונה מכאן, הייתה רחוקה מלהבריק, שלא נדבר על לרגש. נכון, גם באליפויות אירופה הראשונות היה מדובר על זרים/מתאזרחים/מה לא, וטל בורשטיין באמת חתום על מניות רבות בהצלחה, אבל לראות את שלף הקפטן נרקב מיאוש על הספסל ואת יותם צועד במקום - אם לא אחורה - בזמן שבני גילו כובשים יעדים מעבר לים, זה יותר מתסכל מלראות את חנן קרן או איציק כהן מתייבשים. מה עוד שלגבי המאמן הנוכחי, אפילו בקרב אוהדי מכבי אין הסכמה כוללת. לא לגבי היכולת הגאונית כמובן, אלא בנוגע להתבטאויות וההתנהלות, או כמו שהגדיר את זה מודי בר-און "שוויצריות".

מה שעושה את מכבי של העונה כ"כ גדולה, הוא בכלל האוהדים. בזמן שבכל אירופה מאבדים עניין בענף הכתום - שמרכז עניין בערך כמו יום שידורים רגיל בערוץ משלמי האגרה - ביד אליהו העניין רק גובר מעונה לעונה. מספיק היה לראות את אוהדי צסק"א, שקיבלו את אחת הקבוצות המצליחות בכל הזמנים, מתפנים מענייני גביע אופ"א לטובת הפיינל פור שנערך אצלם בבית רק ביום המשחק עצמו, כדי להבין את הגדולה של אוהדי מכבי.

נכון, הסדרה בין פילזן ופאו החזירה קצת צבע, ובספרד קבוצות כמו מלאגה מוכרות את כל המנויים עוד לפני הג'אמפ הראשון, אבל באמת שאין תחרות לאוהדים הצהובים. וכן, אם מכבי תפסיק להצליח, גם היציעים ידללו בהתאם ולא מדובר על אהבה ללא תנאים, אבל לפחות בהצלחות, אין על הקהל הצהוב-כחול.


כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
בחזרה לסיקסטיזיורובאסקט 2013 - סיכום סטטיסטיבין ייאוש לתקווהמ"הרוקח" ועד גדיניההמקום בו חוסר הגינות והיעדר לגיטימיות נפגשיםמד מןהסנסציה בדרבי במספריםיוגב כבר לא צוחק מהסימפסוניםמוקדמות היורובאסקט - סיכום סטטיסטיסלובניה עוד רחוקהיותם ולא נשלםהופ, הופ, 2:210 דברים שלא תזכרו מהפלייאוףשחקו, המפתחות בפניםפשוט מושלמתסורי, ארבידאסלגביע חוקים (וסימונים) משלוהברירה הטבעיתלי-אור לגוייםאפוקליפסה אתמולתש"ע על יורובאסקט 2009עם הפנים לוויילד קארדס2001, אודיסאה באנקרהמבט פנימי על קרואטיהנבחרת יוון - הדור הבאמאשקלון לתיכריתבגבעת שמואל ייסדתי את הכדורסל הלובישבוע לקלאסיקו של המכביהזהו הזמן, זה היום, זה הרגעחוסר ניסיון? אצלנו זה יתרוןשווה לבוא מוקדםמגמר היורוליג לליגה השנייה תוך 5 שניםארבע על ארבעימים רבים הפכו ללילותהזורעים בדמעה, ברינה ירקודו"קארי" - סרט אימהקנטאקי, פרייד?על כל שאלה תשובה"הזבוב האטומי" התעייףהאיש שהיה שםחצי שנה למוקדמות היורובאסקט - תמונת מצבפירוק והרכבההדברים שיעשו לנו את העונההאנשים שיכולים לעשות את הפיינל פורהצל שלי ואני יצאנו לדרךאיפה היריבה השניה?קר שם בחוץהירו לערב אחדבני ישראלמצפון נפתחה הרעהעוד מחזה של תיאטרון האבסורד5X5: מכבי נגד ירושלים, טייק 1הכתובת הייתה על הקירהנבחרת בראי הנתוניםמונדובאסקט זה לא קללהלא על השמיר לבדוגיוס נעים?רצו יורוליג, קיבלו מכללותאבודים בתרגוםמריח עוד תואר"זה אני שהחמצתי"התגנבות יחידיםההגנה הכי טובה היא התקפהנו מור דורון שפר אין דה מכללותהערב של סלייHouse of Funסולטני הסיבובאסים גם בארץבראש של הג'ינג'יLive and Let Playשמונה הערות לסדרהיום המכריעגדל בעוד שנהלרוץ, לרוץ, לרוץלאט ובזהירותלא לאבד את הראשדור של כוכביםנבחרת חלםנמאס לנוהיורוליג גומר מהר מדיעשר הערות לקראת הפלייאוףטור השחרור!זר ומיותרבצורת טורקיתלאפי בהוקרה - הצעה לשינויאפקט הניצחון של מכביבקלות מרשימהלהשאיר את ריקילכל זמןחגיגות היובלפארקר ועוד ארבעהחדשות טובות, חדשות רעותמלכוד 12אבחנות ראשוניותנגמרה ליגת הקיץתור נבחרת חרוששיפוט מהירהמנהיגים נשארו בביתהחרבות בביתהתגנבויות יחידיםביזיון, לא אסוןאתונה מטאטהלחץ מצד האמריקאיםמלחמות העולמותמותר להתחיל לחלוםתבכי בשבילי ארגנטינה© כל הזכויות שמורות
cker();