עידן התמימות
ארז מיכאלי ,01/05/2005

ארז מיכאלי מתגעגע לתקופה בה הגעה של מכבי לפיינל פור היתה הישג נדיר ומכריז על פיינל פור 2000 בסלוניקי כמרגש ביותר.

רגע לפני שיתכנסו המוני בית ישראל לחזות בפיינל-פור ( המי יודע כמה ) של מכבי ת"א בשנות האלפיים וכמה מפתיע, שוב מול אותה פנאתינייקוס המפוארת, נזכרתי בימים אחרים. הימים הם ימי החשש מבאג 2000, אהוד ברק הוא ראש-הממשלה ומכבי היא קבוצה עם עבר מפואר והווה לא ברור.

בקיץ, כוכבה הגדול, עודד קטש, נמכר לפנאתינייקוס ומכבי קונה סנטר ג'ינג'י חביב העונה לשם נייט האפמן שהפתיע עם כמה מהלכים חביבים בטורניר ת"א אך באופן כללי נראה כמו אחד שהיה חוטף מכות מארל ויליאמס בחצר בית הספר. לליהוק החדש הצטרף גם נוצרי מאמין עם שם פרטי ישראלי ושם משפחה של פרסומת סמויה.

את העשור פתחה מכבי עם מגי ובארלו בעונה שסימלה סיום תקופה ולמעט הבלחה חד-פעמית עם רויאל, ג'מצ'י, הורטון וגודס בפיינל-פור 1991 בו חבטה בה ברצלונה ללא רחם, מכבי של שנות ה-90 כמו שאומרת הקלישאה החבוטה ( שנאמרת בד"כ בהקשרים אחרים ) – לא החמיצה שום הזדמנות כדי להחמיץ הזדמנות.

בעונת 91'-92' מכבי רצה יפה והיה נראה כי המסורת נמשכת. מיצ'ל התגלה כשחקן אדיר, פרע כל קבלה שהביא אתו ואף קלע סל ניצחון מול אסטודיאנטס במשחק הראשון של סדרת ההצלבה. בספרד, הסיפור היה אחר ומכבי "החליקה" מן ההתמודדות. ב- 92'-93' מכבי הצהירה כי היא בונה את הקבוצה הטובה ביבשת. היא הביאה את וינפרד קינג שנפצע במשחק הפתיחה בבית מול בדאלונה כששחקן היריבה נחת על כף רגלו ומאז ועד היום לא התאושש מאותה נחיתה על אף שעות ארוכות של פיזותרפיה וטיפולים פסיכולוגיים. חסרונו הותיר את מרסר כסנטר יחיד ומתפקד באותה שנה. הזר השני, דיוויד אינקראם היה מכונת קליעה עד הרגעים המכריעים ואם רק היה מצליח בחצי מהסלים המכריעים, העונה לא היתה מסתיימת בביזיון אירופי כה גדול. הסיפור האמיתי של אותה עונה הוא גודס שנפצע והשאיר את מכבי בלי רכז כשאמישה בעונתו הראשונה והאחרונה במכבי מתקשה לעוט על הזדמנות הפז הזו, כפי שאותו גודס הצליח לעשות בשעתו כשליפין נפצע. זו היתה שנה היסטורית ומכבי הפסידה את האליפות שנה לפני שהיא אמורה לארח בהיכל את הפיינל-פור.

נו מילא, צקצקו האוהדים בלשונם, את גביע קוראץ' כבר ניקח בהליכה. עם זר מבריק כוונדל אלכסיס וילד-סנטר אנגלי (!) בשם ספנסר דאנקלי מכבי צלחה ( בעונתו האחרונה של מרסר ) את בית שמינית הגמר והתייצבה מול פאניוניוס למשחקי רבע הגמר. אפילו טרי פייר וישראל אלימלך לא הצליחו לחלץ את מכבי שניגפה בשני הפסדים מן המפעל.

בעונת 94'-95' הביאה מכבי את קולמן הרזה והקופצני ואת צ'ורצ'יץ' בגרסתו הכבדה והעצבנית. את העונה היא פתחה בהפסד ביתי לפאוק ולמעט שני ניצחונות דרמטיים על לא אחרות מאשר פאנא של יאנאקיס וצסק"א אין הרבה לזכור מאותה עונה אירופית.

וכך, חלפו השנים, הגיעו באק ג'ונסון, רנדי וויט הלוחמני, גריפית' העצל ואפילו אגדת NBA שעונה לשם טום צ'יימברס שקעה אל תוך הבינוניות האירופאית של אותן שנים. גם שחקנים אדירים כשפר, הנפלד, ג'מצ'י וקטש לא הצליחו לשחזר את ימיה הגדולים של הקבוצה.

בסוף שנות ה-90 מכבי הצליחה להגיע אל משחקי ההצלבה תוך שהיא מקפידה להתראות עם אחת הבולוניות ולאחל להן בהצלחה בפיינל-פור. מכבי הפכה לעוד קבוצה באירופה.

שום דבר בפתיחת עונת 99'-00' לא רמז כי הגלגל הסתובב ועכשיו מכבי יוצאת משבע השנים הרזות לשבע ( ונראה שאף יותר ) השמנות. אותה עונה נפתחה בהפסד חוץ לאולימפיאקוס ונמשכה בארבעה נצחונות רצופים. במשחק הבא מול אולימפיאקוס מכבי רשמה הפסד צורב תוך שהיא קולעת את מספר הנקודות הנמוך בתולדותיה במשחק ביתי ( 54 נק' ). מכבי סיימה את הבית במקום השלישי ואלוהים לא שלח שום רמז גרשוני לגבי המשך העונה. מכבי הוגרלה לבית יחד עם בודצ'נוסט החלשה, פו אורטז הבינונית וטאו ויטוריה, קבוצה שמכבי תמיד נהנית לפגוש. במקביל ערך עודד קטש עונה ראשונה במדי פנאתינייקוס, עונה ראשונה בלי מכבי, במדינה ים-תיכונית אך רחוק מההיכל החם והאוהב. מכוכב במכבי ת"א הוא הפך לחלק בפאזל של אוברדוביץ' וכינור שני ( בפועל אף יותר שלישי או רביעי ) בקבוצה של בודירוגה. פנא החזקה היתה אחת המועמדות הבטוחות לפיינל-פור.

בינתיים, בארצנו הקטנטונת, ארצנו היפה, מכבי צולחת את משחקי ההצלבה הראשונים מול פאוק ומתייצבת מול המנחוס השנתי התורן- פורטיטודו בולוניה ( פאף, באותה עונה ). מכבי עם יתרון ביתיות מפסידה במשחק ראשון צמוד ונראה היה שהתסריט חוזר על עצמו. המשחק השני בבולוניה ייזכר כאחד הגדולים בתולדות הקבוצה כשאותו ג'ינג'י מההתחלה, יחד עם שאר הקבוצה וריבאונד אחד קריטי של מארק בריסקר מנצחים למכבי את המשחק. ההתלהבות בשיאה ואת המשחק השלישי ביד-אליהו כבר ניצח הקהל לבדו. מכבי אחרי כמעט עשור, שחון ומאכזב, חוזרת לפיינל-פור. אנשים בטירוף, מפעילים קשרים וקומבינות על סף הפלילי כדי להשיג כרטיס לסלוניקי. בחצי הגמר - ברצלונה. אותה ברסה שהשפילה את מכבי באותו מעמד בתחילת שנות ה-90 הפסידה לשפר, הנפלד וג'מצ'י בשנת פרישה. הגמר הוא אותו תסריט הזוי אך ידוע מראש. המשפחה מול הבן האובד. מכבי קרובה אל הגביע ורואה מולה את קטש על אדמת יוון. המשחק עצמו היה צמוד עד שקטש עלה מהספסל ופאנא הפכה לאחרת. בתצוגת עונשין וקור-רוח בלתי רגילים עם שלשה ענקית על שפר לקח קטש את הגביע וליבו שבור ושלם. החלום ושיברו. יש גביע - אך בירוק. מכבי עומדת מנגד ולא מאמינה. טרגדיה יוונית בגרסה יהודית. בנה האובד, בשר מבשרה שבר את ליבה. מכבי, כמשה רבנו, ראתה את הארץ ולא באה אליה. אותה עונה קסומה, אולי העונה האחרונה בעשור הנוכחי של מכבי כאנדרדוג באירופה, הסתיימה במפח-נפש. הכדורסל האירופאי היה לפני התפצלותו וקריסתו אל תוך ניהול כושל ( גם אז הוא לא היה מבריק ), הכדורסל בטורקיה ויוון לא נלחם בהצלחות הכדורגל שהולידו השנים הבאות ומכבי בפיינל-פור היתה אז סנסציה אדירה ולא דבר טבעי וברור עוד מתחילת העונה.

מעמד הפיינל-פור הוא תמיד דרמטי, משחק של להיות או לחדול וכל שאר הקלישאות אבל הפיינל-פור של אותה עונה, עונת 99'-00' היה, כמה מתאים לפסח שממנו אנו יוצאים עתה, פיינל-פור של תקווה. היה משהו משחרר בהגעה לשם, משהו באמת מרגש, תמים ובתולי. כל שלב שמכבי עברה בדרך אל הגמר נראה כמכשול בלתי עביר אך הרוח הקבוצתית והניצחונות הפיחו תקווה לנס בדמות גביע. אחרי עונות ארוכות במדבר מכבי הגיעה אל המעמד הנכסף.

גם היום הפיינל-פור מעורר את אותו המתח ובשעת המשחק הלחץ גובר והולך ככל שהשניות נוקפות אך ההרגשה, הרגשת האנדרדוג, הופכת את טעם ההצלחה למתוק יותר ואת טעם ההפסד למר יותר.

אל הפיינל-פור כיום מכבי מגיעה כמועמדת ברורה לגמר אך במעמדים שכאלה אין יתרון ממשי לאף קבוצה. שוב מכבי נגד פאנא, גרשון מול אוברדוביץ', יריבות רבת שנים. מאז אותה עונה מכבי חזרה לשלוט באירופה, קטש לא שיחק יותר כדורסל והכדורסל האירופאי נמצא בנסיגה. נראה כי הפיינל-פור של 99'-00', בשל כל מרכיביו הרומנטיים והדרמטיים, היה הפיינל-פור המרגש ביותר.כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
חפשו את האשהגומרים הולכיםיכול להיות שזה נגמר ?סיכום שלישויהי ביום ההואאותה הגברת בשינוי אדרת אדם בעקבות גורלושושלתיום ממוצע "עסקונה" מפסידים אבל אופטימייםהפסידו לעצמםקלקלו את החגהגנה לא היתה פהפוליסת ביטוחדרוש: ניהול מקצועיעונת מבחןהגביע הקדוש© כל הזכויות שמורות
cker();