אימפריות נופלות, אימפריות עולות
אלירן כהן ,16/06/2017

ריצ'רד האוול, ג'רום דייסון, עופר רחימי, ג'ון דיברתלומאו, סימונה פיאנג'יני, מירי רגב, טרנס קינסי, ארז אדלשטיין. עמית זילברבוש ואלירן כהן עם כמה נקודות ממשחק גמר הפיינל פור ששלח את עונת 2016/17 לפגרת הקיץ באופן רשמי.

- לא בטוח שבעוד 5 שנים נזכור שעיקר הציטוטים סביב האליפות של הפועל ירושלים התעסקו בעיקר בתפוקה של השחקנים הישראליים שלה, כלומר "הצברים". זה לא המקום להבחין בין הישראלים שנולדו פה לבין אלה שעשו עליה או זכו להיות כאלה מסיבות אלו ואחרות, אבל אם יש משהו שחשוב לזכור הוא העובדה שבנבחרת שלנו, בסופו של דבר, אפשר לרשום רק מתאזרח אחד. ולקראת יורובאסקט 2017 והזמן של ארז אדלשטיין לחזור לעניינים, מצב ה"צברים" בהחלט צריך להדליק נורה. תבחרו אתם את הצבע.

- סביר להניח שההחלטה של הפועל ת"א לשחרר את ריצ'ארד האוול להפועל ירושלים לא נבעה מהרצון שלה לראות את הקבוצה מהבירה מניפה צלחת (יודעים מה, אולי כן?) אבל היא ללא ספק הייתה זו שהביאה אותה לשם, כשאפשרה לקבוצה של פיאנג'יני לשחק דקות ארוכות עם שלושה זרים בקו האחורי - דייסון, ג'רלס וקינסי. דייסון סיים את המשחק עם 30 נקודות ו- 6 שלשות, ועמד מרחק נקודה אחת משיא הפיינל פור של לי ניילון (31 נק' נגד הפועל ירושלים ב- 06/07) והשווה את שיא השלשות של טיילור רוצ'סטי (6), ממשחק חצי הגמר של מכבי ת"א נגד ראשל"צ בעונה שעברה.

- אוהדי הפועל ירושלים, שהפעם קצב שירת ההמנון בתחילת המשחק הצליחה להדביק את זה שלהם, כמובן שלא פספסו את ההזדמנות לשיר את "מכבי שלום, איך זה לראות את נוקיה אדום", והאמת היא, שהיה משהו שונה בלראות את היכל נוקיה צבוע אדום ללא אף טיפת צהוב. יכול מאוד להיות שבירושלים ישקלו לאמץ את הרעיון גם בשנים הבאות. אם בגמר הקלאסי נגד מכבי תל אביב הסיכויים לראות רוב צהוב היו גבוהים יותר, המפגש נגד מכבי חיפה התחיל בנוק-אאוט מוחלט של ירושלים, ששלטה ביציעים עם פי 2 אוהדים.

- עופר רחימי נתן פלייאוף מדהים, ואם רגע לפני הפלייאוף אוהדי מכבי חיפה לא היו סגורים אם ההחלטה של ג'ף רוזן להמשיך איתו לעונה נוספת נכונה או לא - השבוע היא כמובן הפכה לגאונית ללא שום דופי. אחרי שהדיח את חולון ברבע גמר הפלייאוף ושלח את מכבי ת"א הביתה בחצי גמר הפיינל פור - סביר להניח שרחימי, כשיחזור לקטעי הוידאו מממשחק הגמר, יאכל את עצמו על הטיים-אאוט המפוספס ברבע השלישי שאולי יכול היה למנוע את הריצה ומטווח השלשות של ירושלים ודייסון.

- רגע לפני הג'אמפ בול נבחר ג'ון דיברתלומאו לשחקן העונה של ליגת ווינר. מתי בפעם האחרונה שחקן שעלה מהספסל נבחר למצטיין העונה? לא זכור, אבל מה שקצת יותר זכור הוא העובדה שב- 5 השנים האחרונות מכבי חיפה נתנה לנו שלושה מצטיינים עונתיים: גל מקל, דונטה סמית' וג'ון די. הזכייה בתואר נתנה לדיברתלומאו להבין שיש הבדל בין הטיפול שקיבל כשחקן משלים לבין הטיפול שיקבל ככוכב. אתמול הוא קיבל טיפול של כוכב, אולי על ידי השומר אחד-על-אחד הטוב ששיחק כאן בעשור האחרון, וזה כל ההבדל.

- היה מרגש לראות חלק מאוהדי הפועל ירושלים מעודדים את מכבי חיפה בסיום, וחלק מאוהדי מכבי חיפה מברכים את ירושלים בזמן הנפת הצלחת, אולם קצת צרמו קריאות הבוז לשלישיית השופטים ולשרת התרבות והספורט מירי רגב בסיומו של המשחק לאורך טקס הענקת המדליות. שופט כמעט אף פעם לא יקבל ביקורת חיובית משני הצדדים אותם שפט, ושרת התרבות והספורט תמיד תשאר פוליטיקאית (למרות שבשלוש השנים האחרונות כבר הספיקה פעמיים להניף את צלחת האליפות יחד עם יותם הלפרין), אבל באירועים שמכבדים את הספורט, וגמר הפיינל פור הוא בהחלט אירוע כזה (לצד הרצון לחזור לראות את הליגה מוכרעת בסדרות) - אפשר וצריך לנהוג בדרכים האחרות.

- במסיבת העיתונאים לאחר המשחק פיאנג'יאני לא שכח להודיע שעכשיו זה הזמן שלו להחזיר לעיתונאים שירדו עליו לאורך העונה כי היו צריכים להשיג כותרות (במכבי המאמנים הזרים תמיד טרחו להדגיש שהם לא קוראים את העיתונות בארץ, לא?) . המסיבה נקטעה כששחקני הקבוצה נכנסו לחדר ושפכו עליו מים באמצע המסיבה, פיאנג'יאני ניסה להסתתר, ולאחר מכן הסתגר שעה בחדר השופטים כי התעצבן עליהם בעצמו. לספי שמש, עומר אסתרון ועופר מנהיים שלום.

- זה היה גמר הפיינל פור השני שירושלים לקחה, אבל עוד בערב משחקי חצי הגמר ניכר היה שחלק מאוהדי ירושלים היו רוצים לראות מהצד השני דווקא את מכבי ת"א, שאולי הייתה הופכת את אתגר הזכייה למורכב יותר, אך לבטח הייתה משלימה איזשהו חסך שהאדומים מהבירה ימשיכו לחלום עליו לפחות שנה נוספת - לקחת אליפות נגד מכבי. לצד כל כלי התקשורות שבאו לסקר את האירוע, בפעם החמישית או החמישים - היה זה שידור הגמר הראשון של תאגיד השידור הציבורי "כאן", ולמעשה גם של ליאן וילדאו וארהל'ה וויסברג.

- כשהאורות כבו והטקסים הסתיימו, בזמן שאוהדי ירושלים דאגו שלפחות בעלי העסקים בתל אביב יהיו מרוצים מתוצאות הערב הזה, ניגש אחד העיתונאים לטרנס קינסי וביקש ממנו כמזכרת את הנעל היחידה שעוד נשארה לו ביד. קינסי סרב בנימוס ואמר "אני אתן את זה לאחד הילדים בחוץ". קלאסה.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();