היורוליג גומר מהר מדי
אורי סביר ,13/04/2005

לאורי סביר נמאס משיטת היורוליג המעצבנת. מעודף הקבוצות הוא מעדיף להתעלם הפעם, אך באמת שנשגב מבינתו למה הנהלת היול"ב רוצה לסגור את העונה וללכת כל כך מהר לחופי אירופה. ועוד במאי. ועוד במוסקבה.

בשבוע שעבר, הרחק מתל אביב ומוסקבה, חזר הכדורסל האירופי לפרפר. עוד לא לנשום, לא ניסחף, אבל לפחות ראינו ממנו עוויתות שהעבירו את המסר – אני עדיין כאן. המדובר כמובן הוא באולם המפוצץ של טאו ויותר מזה בחזית החדשה במלחמת יוון – טורקיה בין פנאתינאיקוס לאפס פילזן, שחזרה למלא אולמות ששכחו כבר איך זה.

העצוב הוא שכל הנראה במשחק השלישי באתונה גם יסתיימו הפרפורים, וישאירו אותנו עם שלושה משחקים בלבד במוסקבה עד תום העונה. מאז איחוד היורוליג והסופרוליג, בשניים משלושת הפיינל פורים שנערכו זכתה הקבוצה המארחת. בשלישי, הופתעה המארחת בולוניה על ידי פנאתינאיקוס. ולא רק במפעל הבכיר באירופה זוכות המארחות: בעונה שעברה זכתה קאזאן בפיינל פור היורופליג אותו אירחה, רמה"ש חוותה על בשרה את הגביע של נאפולי ביורופקאפ הנשים העונה ואפילו סיביו הרומנית התגברה השבוע על הכסף הרוסי ורוסטוב "הישראלית" בגמר היורופקאפ בזכות הביתיות.

את פיב"א קשה להאשים, להיפך. אם היא תערוך את הפיינל פורים של המפעלים שלה במגרשים נייטראליים, יראו שם יותר קרחות מבכנס כפילים של מייקל ג'ורדן, או רועי ניצן, לחילופין. המהלך שלה הוא נכון וחכם, ומגביר את המודעות לכדורסל במקומות שכוחי אל, והדוגמא של סיביו הרומנית היא הטובה מכולן. אם ברומניה הצליחו למלא אולם בשביל משחק כדורסל – ולא על ידי שימוש בכח צבאי - אפשר להוריד את הכובע.

ביורוליג הסיפור הוא אחר לחלוטין. גם אם פיינל פור היורוליג ייערך בקוסובו ימצאו האוהדים שיסעו לשם, ואפילו יצטרפו ללחימה אם זה יהיה כלול בדיל הזול יותר. הבעיה שם היא גדולה בהרבה, ומתחילה בעצם שיטת המשחקים שלה. כולם מחכים לגמר סופר-קלאסיקו בין מכבי וצסק"א, ששתיהן בנפרד מתיימרות, ובצדק, להיות הטובה באירופה. אפילו אם אחת מהן לא תמעד בחצי הגמר, אתם באמת חושבים שהמפגש היחיד באותה עונה, בין שתיים שהיו רמה אחת לפחות מעל כל השאר, יוכיח מי הטובה באירופה? אני בספק.

עם זאת, סדרת הטוב מחמישה משחקים תפתור, או לפחות תיתן פתרון הרבה יותר קרוב לשאלה המסקרנת הזאת, וכך לדעתי חייבים להכריע גורל אליפות אירופה, להבדיל מאליפות מכללות. כך תהרוג הנהלת היול"ב שתי ציפורים במכה אחת, ותעשה סוף לשמועות שרצות כל עונה על כך שהשופטים והיא עצמה יעשו הכל כדי שברצלונה לפני שנתיים, מכבי לפני שנה וצסק"א השנה חס וחלילה לא יפסידו את המעמד אותו הן מארחות.

בעונת הפיצול הנהיגה היורוליג סדרות הטוב מחמישה והתוצאה הייתה מרתקת. אז אמנם אולקר ופזארו הן לא יריבות ראויות לצסק"א ומכבי, אבל סדרות נגד טאו ופילזן/פנאתינאיקוס יביאו כסף רב יותר למועדונים וליורוליג עצמו מאולמות מפוצצים וזכויות שידור וחשוב מכך, יחזירו את העניין לקהל הצמא. תארו לעצמכם לאיזה מימדים הייתה יכולה להתפתח הסדרה בין פילזן ופנתאיניאקוס לו הייתה נמשכת שני משחקים נוספים, מי מאיתנו היה רוצה לפספס את זה? אולי רק ערוץ 1, שיעדיף לשדר לנו את מכבי ת"א נגד ראשל"צ ביום חמישי במקום את הקרב הגדול שיביא את המנצחת לעמוד בין מכבי לבין גמר גביע אירופה.


כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
בחזרה לסיקסטיזיורובאסקט 2013 - סיכום סטטיסטיבין ייאוש לתקווהמ"הרוקח" ועד גדיניההמקום בו חוסר הגינות והיעדר לגיטימיות נפגשיםמד מןהסנסציה בדרבי במספריםיוגב כבר לא צוחק מהסימפסוניםמוקדמות היורובאסקט - סיכום סטטיסטיסלובניה עוד רחוקהיותם ולא נשלםהופ, הופ, 2:210 דברים שלא תזכרו מהפלייאוףשחקו, המפתחות בפניםפשוט מושלמתסורי, ארבידאסלגביע חוקים (וסימונים) משלוהברירה הטבעיתלי-אור לגוייםאפוקליפסה אתמולתש"ע על יורובאסקט 2009עם הפנים לוויילד קארדס2001, אודיסאה באנקרהמבט פנימי על קרואטיהנבחרת יוון - הדור הבאמאשקלון לתיכריתבגבעת שמואל ייסדתי את הכדורסל הלובישבוע לקלאסיקו של המכביהזהו הזמן, זה היום, זה הרגעחוסר ניסיון? אצלנו זה יתרוןשווה לבוא מוקדםמגמר היורוליג לליגה השנייה תוך 5 שניםארבע על ארבעימים רבים הפכו ללילותהזורעים בדמעה, ברינה ירקודו"קארי" - סרט אימהקנטאקי, פרייד?על כל שאלה תשובה"הזבוב האטומי" התעייףהאיש שהיה שםחצי שנה למוקדמות היורובאסקט - תמונת מצבפירוק והרכבההדברים שיעשו לנו את העונההאנשים שיכולים לעשות את הפיינל פורהצל שלי ואני יצאנו לדרךאיפה היריבה השניה?קר שם בחוץהירו לערב אחדבני ישראלמצפון נפתחה הרעהעוד מחזה של תיאטרון האבסורד5X5: מכבי נגד ירושלים, טייק 1הכתובת הייתה על הקירהנבחרת בראי הנתוניםמונדובאסקט זה לא קללהלא על השמיר לבדוגיוס נעים?רצו יורוליג, קיבלו מכללותאבודים בתרגוםמריח עוד תואר"זה אני שהחמצתי"התגנבות יחידיםההגנה הכי טובה היא התקפהנו מור דורון שפר אין דה מכללותהערב של סלייHouse of Funסולטני הסיבובאסים גם בארץבראש של הג'ינג'יLive and Let Playשמונה הערות לסדרהיום המכריעגדל בעוד שנהלרוץ, לרוץ, לרוץלאט ובזהירותלא לאבד את הראשדור של כוכביםנבחרת חלםנמאס לנוהכי טובים באירופהעשר הערות לקראת הפלייאוףטור השחרור!זר ומיותרבצורת טורקיתלאפי בהוקרה - הצעה לשינויאפקט הניצחון של מכביבקלות מרשימהלהשאיר את ריקילכל זמןחגיגות היובלפארקר ועוד ארבעהחדשות טובות, חדשות רעותמלכוד 12אבחנות ראשוניותנגמרה ליגת הקיץתור נבחרת חרוששיפוט מהירהמנהיגים נשארו בביתהחרבות בביתהתגנבויות יחידיםביזיון, לא אסוןאתונה מטאטהלחץ מצד האמריקאיםמלחמות העולמותמותר להתחיל לחלוםתבכי בשבילי ארגנטינה© כל הזכויות שמורות
cker();