אליפות התיכונים: לקראת הגמר לתלמידות
שי ברק ,31/12/2016

אוסטרובסקי והגימנסיה הריאלית, יוני דנישבסקי וזיו ארז, שיר תירוש והדר חדד, רוט וקארש. מכל זווית שנבחר להסתכל הגמר ביום חמישי הולך להיות ה-אירוע. אם הכל ילך לפי התכנון, ליגת התיכונים הכי חד צדדית שהיתה כאן תספק את אחד הגמרים הכי גדולים שנצפו. כל הסיבות למה המקום הנכון להיות בו בחמישי הקרוב בשעה 13:00, הוא במלחה, בפריוויו.


הגמר הכי גדול שיש (אבל איפה הליגה?) / טור
ביום חמישי הקרוב יתקיימו משחקי גמר ליגת התיכונים בכדורסל, יום חגיגי זה מסכם אליפות של מספר חודשים בה מתחרים בתי הספר השונים על הזכות להיות אלופות. נדמה שבשנים האחרונות ישנו ניגוד בין איכות הליגה ואיכות הגמר – השנה אנחנו עומדים לצפות בגמר הגדול ביותר שהיה לליגה הזו אולי מאי פעם.

אם פעם היתה ליגת הנערות ההזדמנות לראות לראשונה את שחקנית העתיד, השנה יעלו על הבמה המרכזית שחקניות ה"הווה", שיר תירוש, ליעד אורבך ושלי סירקיס מצד אחד, הדר חדד, ומיקה יקיר מהצד השני הן שחקניות ליגת על לנשים, שחקניות שזה כבר הגמר השלישי לכל אחת מהן, חלקן שחקניות נבחרת הנערות, האחרות לא היו שם בגלל פציעה. גמר ללא התרגשות, גמר עם הרבה על הכף (הכרטיס ל-ISF), ה-גמר.

מהצד השני, ליגת התיכונים שיצאה לדרך עם שידור טלוויזיוני אי שם לפני 3 חודשים וחצי, סיפקה רק(!) משחקים חד צדדיים. לא היה משחק שהסתיים בהפרש חד ספרתי, רק חמישה משחקים הסתיימו בהפרש קטן מ-20 נקודות לעומת 18 משחקים שהסתיימו בהפרש הגבוה מ-40 נקודות (7 משחקים מעל 60 הפרש!). אם פעם ליגת התיכונים היתה חגיגה בבתי הספר, שמביאה את כל השכבה ולפעמים את כל בית הספר לעודד ולצפות בכדורסל נשים, היום המשחקים פרוסים על פני כל השבוע בימים משתנים, מול יציעים ריקים ואפשר להבין אותן, מי יכול לצפות במשחק רבע גמר שמסתיים בתוצאה 117-34, או במשחקי חצאי הגמר שההפרש הממוצע בהם הוא 46 נקודות?

ביום חמישי שמים הכל בצד, השחקניות הגדולות ביותר בליגה (ומהגדולות לגילן בענף בכלל) יעלו לפרקט במלחה ויספקו את ההצגה הכי טובה שחלמנו לקבל, כשעל הקווים ה-מאמנים שבונים את הענף (יוני דנישבסקי ואורן לם מול זיו ארז) על הכרטיס הכי יוקרתי לאליפות התיכונים הבין לאומית. באשר לעתיד ... תשעת החודשים הקרובים הם זמן נהדר לנתח את מה שהיה ולחשוב על פורמט חדש כשיש 4 תיכונים ראויים (אפשר להוסיף את עמק חרוד והיובל הרצליה) ועוד כאלה שבשבילן חצי שנה של טורניר הוא עונש והתוצאות בהתאם.
אוסטרובסקי רעננה חוגגות את החזרת הגביע, בעונה שעברה (צילום: פרטי, רעננה)אוסטרובסקי רעננה:
זוכת העונה שעברה רוצה לשמור על התואר. לאוסטרובסקי היתה שושלת מפוארת של זכיות, אז הגיעו שנתיים של הפסדים בחצי הגמר ובעונה שעברה במאזן מושלם חזרה לבמה המרכזית והניפה את הגביע באותו האולם ב"מלחה". למעשה השנה שעברה היתה החימום, כולם יודעים ש"השנה הזוגית" היא החשובה, זה שנערכת בה אליפות העולם לתיכונים וזכייה בתואר שווה לכרטיס יוקרתי לטורניר. אוסטרובסקי צריכה להסתכל על היריבה ולהבין שהזכיה בעונה שעברה לא אומרת הרבה, כשהגימנסיה לפני שנתיים הגיעה כאלופה והפסידה בגמר לסינדרלה מקריית שרת. שחקניות רעננה מגיעות אחרי הכנה כמעט אידיאלית. לפני שנה זכו בתואר והמשיכו לדאבל בליגת הנערות (גביע ואליפות) כולן על היריבה מראשל"צ, את העונה הזו פתחו עם מאזן מושלם ובליגת הנערות ניצחו 70:43. 3 שחקניות שלהן הספיקו לצבור השנה ניסיון בליגה המקצוענית לנשים מול שחקניות זרות בהן של אשדוד והרצליה והשיא- שבוע ההכנה במחנה אימונים בסרביה.
בשביל תירוש, אורבך וסירקיס הזיזה ליגת העל את המשחק שהיה קבוע בין מכבי רעננה לא.ס. רמת השרון – ועכשיו כל שנשאר להן הוא לעלות לפרקט ולשמור על התואר.

הדרך אל הגמר:
זה כמעט מביך לומר שהמשחק הצמוד ביותר של אוסטרובסקי הסתיים ב-20 הפרש, היה זה ניצחון טכני על אורט כרמיאל (20-0) מעבר לכך בכל פעם שעלו לפרקט ניצחו בהפרשים גבוהים יותר. המפגשים הקשים ביותר היו נגד היובל שהעפילה לחצי הגמר, במשחק החוץ ניצחה אוסטרובסקי ב-29 הפרש (59:30) ובבית אחרי מחצית ראשונה צמודה הצליחו לנצח 79:40. מעבר לכך המשחקים האחרים הסתיימו במעל 40 נקודות הפרש.
ברבע הגמר פגשה רעננה את בליך רמת גן שחזרה לליגת העל מהאליפות הארצית וגברה עליה פעמיים בהפרש ממוצע של 48 נקודות. בחצי הגמר נגד הקבוצה השלישית בטיבה, תיכון עמק חרוד, ניצחה אוסטרובסקי בחוץ 79:42 והשלימה את המלאכה בבית בשידור ישיר בטלויזיה, 88:47.

סגל שחקניות:
נדמה שאין עוד מילים להוסיף על העונה של שיר תירוש עד עכשיו, גם אין מה להוסיף על התצוגה שלה בגמר בעונה שעברה עם 23 נקודות. המנהיגה והשחקנית החשובה ביותר של אוסטרובסקי מגיעה בכושר טוב והרבה מאד תלוי בה, אך היא לא לבד והשחקניות שלידה יכולות להוביל את התיכון לגביע גם ביום לא גדול שלה. כבר הזכרנו ששלי סירקיס וליעד אורבך זכו לדקות בכורה בליגת העל וגם להן עונה טובה בנערות והן יכולות להיות שובר שוויון במשחק הפנים של אוסטרובסקי מול הגימנסיה, אך למי שתפקיד לא פחות מכריע השנה היא הרכזת איילה רוט, שאמנם צעירה בשנה אך כבר הראתה שאפילו לפני שנה היו לה היכולות להנהיג ולנווט שהשתכללו בשנה שחלפה מאז. שירה עתיר וגלי קונטס הן המשלימות את הרביעייה עם יכולות קליעה גבוהות מבחוץ.

מאמנים: יוני דנישבסקי ואורן לם
אל יוני דנישבסקי שכבר זכה בחמש אליפויות בתיכונים עם אוסטרובסקי הצטרף לפני 3 שנים אורן לם ויחד זכו באליפות הראשונה שלהן בעונה שעברה. הם מהמנוסים בליגה, על השחקניות שגידלו מבוססות נבחרות ישראל הצעירות, קבוצות ליגת העל ובקרוב גם נבחרת ישראל הבוגרת. לם הוא גם מאמן נבחרת האתנה ג'וניור.גימנסיה ריאלית ראשון לציון:
הפרויקט של זיו ארז נמשך ומתעצם. בשנה הראשונה שהגיעה לגמר זכתה הגימנסיה הריאלית בתואר כשגברה על מקיף ז' אשדוד. מאז הגיעה לגמר עוד פעמיים אך הפסידה לקריית שרת ואוסטרובסקי ולמעשה זו הופעתה הרביעית ברציפות בגמר ליגת התיכונים, בתקווה לשחזר את הזכיה עם טל יעקב, שיר לוי ושקד טייר. בשנה השניה שהגיעה הגימנסיה לגמר, בשנת 2014, השחקנית הצעירה, אז בכיתה י', הדר חדד סיימה כקלעית הבולטת עם 15 נק' וגם הורידה 7 ריב'. בעונה שעברה חדד שוב היתה הקלעית הבולטת עם 18 נק' ו-11 ריב' אך שוב לא זכתה להניף את הגביע הפעם זה צריך להיות שונה. למה? בעיקר כי לרגע הזה נבנה הדור השני של הגימנסיה, זה שאחרי יעקב ולוי. כמעט כל שחקניות הקבוצה שהופיעו בגמר שעבר יופיעו גם בנוכחי, כך שכעת הן בוגרות ומנוסות יותר. לחדד, יקיר, שפולוב ומיכאליץ תצטרף השנה גם דניאל קארש המוכשרת שתוסיף עוד אלמנטים לקבוצה שתתבסס על שחקניות ה-י"ב שיודעות שהפעם זו ממש ההזדמנות האחרונה שלהן לזכות בתואר ועל הדרך לחוות את טורניר ה-ISF.

הדרך אל הגמר:
מאזן מושלם, בהפרשים אסטרונומיים. הגימנסיה הצליחה לנצח את כל יריבותיה בהפרשים של מעל 50 נקודות בכל המשחקים כשבמחצי הגמר נגד היובל מהרצליה ניצחו 74:19 ובגומלין 79:27. למעשה היריבה היחידה שהצליחה להקשות על הגימנסיה היתה עמק חרוד שפגשה אותן פעמיים בשלב הבתים ובשניהם התוצאה היתה ניצחון ב-14 הפרש מהנמוכים שהיו בליגה השנה (62:48, 53:39). למזלן של הגימנסיה ההגרלה סידרה שהיריבה מהצפון תתמודד נגד רעננה ומאז נגד קרית שרת וקרית אונו בשלב הבתים ומול באר טוביה ברבע גמר טיילו בקלות לקראת ה-משחק של העונה.

סגל שחקניות:
הדר חדד כבר הזכרנו ואמרנו, השחקנית שכמעט במו ידיה השאירה את נבחרת הנערות בדרג א', במשחק בלתי נשכח, זו שכבר ערכה הופעת בכורה בליגת העל השנה ומובילה את ראשל"צ היא גם זו שעדיין לא זכתה בתואר וגיל הנערות מתקרב לסיומו, היא תרצה להניף את הגביע. מי שיעזרו לה הן מיקה יקיר שהתאוששה מפציעה שהשביתה אותה בקיץ ובתחילת העונה, ניקול מיכאליץ שגם היא בעלת יכולת קליעה נהדרת ואנה שפולוב שהיתה טובה מאד בגמר הקודם. דניאל קארש, הצעירה שמסומנת להיות מובילת הדור השלישי של ראשל"צ מקווה להתחיל את השושלת עם זכיה בתואר ומשלימה את חוד החנית הקלעית, גאיה סלס שנתנה הופעה מרשימה בנבחרת הקדטיות.

מאמן: זיו ארז
אי אפשר להגזים כשאומרים שזיו ארז בנה אימפריה בראשל"צ. האיחוד בין מכבי להפועל, בנה שתי קבוצות לאומית מובילות והיצע בלתי נגמר של צעירות הגדלות בעיר היין. את נבחרת בית הספר מגדל בהדרגה, השחקניות המובילות היום כבר היו משמעותיות בקבוצה בכיתה י', אך הכיוון היה להכשיר אותן לרגע הגדול בכיתה י"ב. אחרי הזכיה הראשונה ב-2013, ושני הגמרים בעקבותיה לזיו ארז חסר רק הישג אחד, אליפות ISF עם הבנות (אחרי שעשה זאת בעבר עם נבחרות הבנים), זו השנה שצריך להשלים בה את ההישג שעוד חסר לו.
האם השנה יקדימו את אוסטרובסקי? (צילום: מנהלת אליפות בתי הספר)על המשחק:
בליגת הנערות ההולכת ודועכת, רעננה וראשון לציון הן שני עוגנים נהדרים. לא בכל שנה בחצי עשור האחרון הגיעו לגמרים או זכו בתארים, אבל היו האגודות המובילות, הצמיחו את רוב שחקניות הנבחרות הצעירות וסיפקו משחקים בלתי נשכחים. הן הלכו והשתלטו על הענף עד לכדי שבעונה שעברה השתיים נפגשו בכל הגמרים, תיכונים, נערות א' ונערות ב'. גלבוע מעיינות/עמק חרוד ורמת השרון/רוטברג הן שם קרוב, מאיימות ולפעמים מפתיעות (כמו גביע נערות ב' אשתקד), אבל כשמדברים על קלאסיקו בשנתיים האחרונות מדובר בשתי אלה.
לכן, אין עוד הפתעות בין הקבוצות. המאמנים מכירים אחד את השני כמעט מתוך שינה, השחקניות שיחקו האחת נגד השניה קרוב ל-20 פעמים בשנתיים האחרונות. בין לבין הספיקו לצבור נסיון בין-לאומי, נסיון מקצועני נגד ולצד זרות ועכשיו הן נפגשות על התואר האחרון שלהן בבית הספר רגע לפני שיסיימו את הלימודים בגמר שמצופה ממנו להחזיר את הכבוד לליגת התיכונים.

רבע שני מדהים בשנה שעברה סגר למעשה את הגמר עוד לפני ההפסקה. הרבע הראשון עוד היה צמוד והסתיים ב-5 הפרש, רק שאז רעננה רצו 32-7 ועלו ליתרון מדהים 47:17 שהפך את המחצית השניה לכזו לפרוטוקול, לגמנסיה היתה שנה להפיק לקחים כדי שהגמר הזה יראה אחרת.

המאצ'-אפ דומה לזה של השנה שעברה. ראשל"צ שכוחה הוא בקליעה מבחוץ תקווה לתפוס יום טוב יותר מזה שהיה להן בגמר שעבר ותנסה לשחרר את חדד וקארש לכמה שיותר מהלכים התקפיים שיביאו אותן קרוב לטבעת. ברעננה ינסו להפעיל את שחקניות הפנים אורבך וסירקיס שאשתקד היו פחות יעילות ויקוו שמלחה ימשיך להאיר להן פנים מחוץ לקשת כמו בשנה שעברה כשבמקום דגן ואדם הפעם צריכות להיות שם עתיר וקונטס עם הנקודות מבחוץ יחד עם תירוש.

הימורים? קשה להעריך, הניצחון הגדול של רעננה בליגה יכול להתברר כמבלבל (בעונה שעברה ראשל"צ היתה זו שניצחה בסיבוב המוקדם). מעניין לראות גם איך ישפיע עומס המשחקים והמסגרות ומה מצב הבריאות של השחקניות המובילות. אבל אם לסיים בהמלצה, אל תחמיצו!

כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();