מזרחי והחולצה המוכתמת


רמת חן דורשת משחק חוזר
ליאור קלינגר ,10/04/2005

במסיבת העיתונאים דחופה שהתקיימה בצהריים בכפר המכבייה בנוכחות יו"ר הקבוצה, המאמן אלי רבי והקפטנית לימור מזרחי הודיעה הנהלת רמת חן כי ברצונה לעצור את משחקי הפלייאוף ולקיים משחק חוזר בין רמת חן לרמלה וכי תשקול לפנות למשטרה בהאשמת הטיית משחק. "אני משחקת 20 שנה בליגת העל ומימי לא נתקלתי בשיפוט כה עוין במשחק כל כך מכריע" אמרה מזרחי.
טענות קשות הופנו גם כלפי השופט משה ביטון בעקבות התבטאויותיו לאחר המשחק.

יושבת ראש קבוצת מכבי רמת חן, אורה גלזר, קוראת לאיגוד הכדורסל לעצור לאלתר את משחקי הפלייאוף בליגת העל לנשים ולקיים משחק חוזר בין מכבי רמת חן לאליצור רמלה, במקום המשחק הרביעי בסדרה שהיה לדבריה חסר כל ערך ספורטיבי. כך נכתב בפקס שהתקבל במשרדי איגוד הכדורסל הבוקר.


"בצורה כזו אינני מוכנה לסיים עונת משחקים בה השקענו משאבים ומאמצים רבים עקב שיפוט לקוי", אמרה גלזר. "אילולי עיוותי השופטים רמת חן הייתה מנצחת את המשחק וצר לי אך קשה להאמין על סמך העובדות שזה נעשה בתום לב. השופטים הטו את תוצאת המשחק ואני שוקלת בכובד ראש להגיש תלונה במשטרה נגדם על כך. טעויות אנוש קורות וזה מובן לכל, אולם שלוש החלטות מוטעות של צמד השופטים בדקה האחרונה של משחק גורלי זה, הן שהכריעו את תוצאת המשחק כאשר רמת חן הובילה בחמש הפרש עם דקה לסיום".

הטענות של רמת חן מתרכזות בשלוש השריקות הבאות:
 • 1:05 לסיום המשחק שרק דן ילון להפרת חצי של לימור מזרחי, למרות שהכדור נגע בבירור ברגלה של קריסטל רובינסון מרמלה. כדור עובר לרמלה שמצמקת ל65-62.

 • 59 שניות לסיום החליט השופט משה ביטון להוציא את לימור מזרחי בגלל כתם דם שעל חולצתה. החולצה הוכתמה 15 דקות לפני כן. מזרחי חזרה מאוחר יותר אך עם 30 שניות לסיום ביטון הורה לה לצאת שוב. הפעם הוא אמר לה "אני אחכה לך" ובכל זאת חידש את המשחק ואילץ את רמת חן לשחק את 30 השניות החשובות ביותר בעונה שלה ללא הרכזת המובילה.

 • במהלך שהותה הראשונה של מזרחי על הספסל, לטענת רמת חן ז'אקולה ביצעה עבירה ברורה על שירן צעירי ליד קו החוץ אך דן ילון מחליט להעביר את הכדור לרמלה.


 • "מעולם לא קיטרתי אחרי הפסדים והיו לנו לא מעט, תמיד ידעתי לקבלם ברוח ספורטיבית אבל כאשר משחק כולו הוכרע ע"י השופטים ולא על הפרקט אי אפשר לעבור לסדר היום," המשיכה גלזר. "כחברת איגוד הכדורסל אני דורשת ליזום מהלך בו שופטים יצטרכו לתת את הדין על ההחלטות שלהם. לא ייתכן ששיפוט לקוי ומגמתי יוריד לטמיון עבודה מאומצת של קבוצה במשך עונה שלמה. זה לא סוד שגיוס ספונסרים של קבוצות ספורט בכלל ובספורט הנשים בפרט, הוא משימה קשה שתלויה במיקום הקבוצה והצלחותיה. שני השופטים גרמו למכבי רמת חן נזק כלכלי ותדמיתי ארוך טווח ובלתי הפיך. האם זה צודק שרק הקבוצה תשא בנזק הכספי עקב החלטותיהם של השופטים, בעוד הם לא יישאו בעונש כלל? שופט יכול לקבל את מידת הדין בדיוק כמונו."

  גלזר אף תובעת להעמיד לדין את השופט משה ביטון בעקבות התבטאויותיו כלפיה לאחר המשחק, הוא קרא לעברה "אין לך מושג, את לא מבינה ואני לא רוצה לשמוע אותך". "לו היה קורא יו"ר לשופט 'אין לך מושג' הוא היה מועמד לדין משמעתי מיידי. אני תובעת שכך יהיה גם במקרה ההפוך. מדובר בתגובה שאינה ראויה לאדם, על אחת כמה וכמה לשופט בליגת העל. אין סיבה שהוא ידבר אלי ככה, אני לא חברה שלו ולא אסכים לקבל יחס שכזה. זו גם לא הפעם הראשונה שעולות תלונות כלפי ביטון לגבי צורת ההתבטאות שלו."


  אלי רבי: "האם לבצע שלוש טעויות במשחק קריטי בדקה האחרונה זה סביר? אולי אני לא מבין כדורסל, אולי בעיטה בכדור מזכה שחקנית בכדור מהצד, אולי חוק החילוף בשתי הדקות האחרונות תקף רק לגברים. אני שואל האם ליגת הנשים מספיק חשובה כדי שיצוותו למשחקים שופטים בכירים?"


  לאחר הצגת הקלטת של הדקה האחרונה במשחק רשות הדיבור עברה למאמן הקבוצה, אלי רבי. "אני רוצה להוסיף כי אחרי האיבוד של ראדה ווידוביץ' והסל של רמלה שהעלתה אותה ל66-65 עם 11 שניות לסיום, לימור הייתה מוכנה לחזור למשחק על כסא המחליפות. המזכירות לא סימנה והמשרוקיות נדמו, לא התבצע חילוף. במחאות בתום המשחק לא הייתה שום תועלת," אמר רבי ופנה ליו"ר איגוד השופטים: "אין לי שום דבר אישי נגד ילון וביטון לדעתי הוא אחד השופטים הטובים ביותר אם לא הכי טוב, אבל ילון אולי לא עמד בלחץ וקיבל החלטות לא טובות. אני רוצה לדעת האם האיגוד שלם עם השיבוצים." גלזר הוסיפה כי לפני הסדרה היא פנתה לאיגוד בבקשה לשבץ שופטים בינלאומיים, שלא נלחצים, לסדרה הטעונה בין רמלה ורמת חן, אך לא זכתה להתייחסות. "יש לנו הרגשה שקודם כל נותנים שופטים טובים לגברים ומה שנשאר מגיע לנשים. יחד עם הקבוצות האחרות נבקש להפעיל שיקול דעת בנושא השיבוץ, ושלא נמשיך להיות העדיפות האחרונה כמו שזה עכשיו".

  "בארבע השנים בהן אני מאמן ברמת חן הגעתי לפלייאוף ולמעט בשנה שעברה, בכל הסדרות אני מרגיש שלשופטים היה חלק בהכרעת התוצאה בסיום", המשיך רבי. "התלוננתי בזמנו, אבל אני משתדל למחות בצורה תרבותית והתשובות הן 'אין תגובה' או 'טופל'. זו ההתייחסות לקריירה שלי כמאמן ולאגודת מכבי רמת חן, וזו הסיבה למסיבת העיתונאים הזו. נגרם עוול לאגודה ולא בפעם הראשונה. קיבלתי בימים האחרונים הרבה ביקורת גם מאנשים מבפנים, קראו לי עדין נפש, למה לא נכנסת למגרש, דפקת על השולחן, זרקת בקבוק מים. אני לא הולך עם הזרם אלא עם האמת שלי. מי שצריך להשתנות זה לא אני. אין תרבות ספורט בארץ, מקשיבים רק לאלימות ולא לאנשים השקטים. גם אם נפסיד עוד 10 אליפויות אמשיך להביע מחאות בצורה ספורטיבית בתקווה שיתייחסו לכך ואני מצפה לאותה מקצועניות והגינות מכל מי שקשור לענף".


  לימור מזרחי: "קשה לכולנו להתאושש, הפסדנו בגלל דברים שלא קשורים לכדורסל. אף פעם לא סיימתי עונה עם הרגשה כזו אכזרית ומתסכלת, אני לא יודעת כמה זמן ייקח לנו להתאושש. הלוואי ויצליחו לעקב את סדרת הגמר וליצור תקדים כי מגיע לנו".


  לימור מזרחי סיפרה את השתלשלות האירועים ממקור ראשון. "לצערי, דווקא בשלהי הקריירה אני מוצאת את עצמי מעורבת בשערורייה שכזו. אני משחקת משהו כמו 20 שנה בליגת העל ומימי לא נתקלתי בתצוגת שיפוט כזו במשחק כל כך מכריע. בעשרים שנה קיבלתי עבירה טכנית אחת, אי אפשר להגיד שאני שחקנית אלימה או אימפולסיבית, לא הייתי מעורבת באף שערורייה".

  לגבי האירועים במשחק, סיפרה מזרחי: "לאחר ששרקו לעבירת חצי שלא הייתה, לתומי רצתי לשופט וביקשתי ממנו להפעיל שיקול דעת על מנת לבטל החלטה מאד קריטית. לא רק שהוא לא שינה את ההחלטה, הוא פתאום גילה שקיבלתי מכה 15 דקות קודם לכן והחליט שאני לא יכולה לשחק יותר. הוא הוציא אותי ב-50 השניות הכי קריטיות של העונה. כיבדנו את ההחלטה, קיבלתי טיפול וחזרתי למשחק".

  "לאחר עצירה נוספת ביטון מצא לנכון להוציא אותי שוב עם 30 שניות לסיום. לא הרגשתי שאני מדממת, וכמו שטרייסי (ריד) אמרה הגופייה נראתה כמו שהיא צריכה להיראות בשלב הזה של הפלייאוף. התחננתי בפני ביטון השופט הבכיר להפעיל שיקול דעת, שזו החלטה של משחק, של עונה, אמרתי לו ששיחקתי כך כל המחצית ואף אחד לא התלונן. הוא ניסה להיות בסדר איתי ואמר 'אני אחכה לך'. ניגשתי לפזיוטרפיסטית על מנת לקבל פלסטר להסתיר את המקום, והוא סימן לחילוף. מבחינת החוק היבש זה באמת חילוף אוטומטי כאשר שחקנית מקבלת טיפול אבל איפה שיקול הדעת, מעבר לחוקים? הוא אמר שהוא יחכה לי, אז מה הוא ציפה שאחת השחקניות או המאמן יטפלו בי?"

  "מעבר לכל השריקות שציינו, אני לא יודעת אם זה משחק מכור, קשה לי לחשוב שמישהו רצה בזדון שנפסיד אבל הייתי מצפה מביטון לשלוט במשחק ולהפעיל שיקול דעת. לטעמי, אם בכל זאת היו משאירים אותי על המגרש לא היינו מפסידות. סה"כ היינו צריכות להחזיק כדור ועם כל הצניעות, אין תסריט שמה שקרה היה קורה לו הייתי על המגרש".

  מזרחי נשארה ריאלית לגבי מה שהמחאה תוכל להשיג: "בתוך תוכנו אנחנו יודעים שלא יתנו לנו משחק חוזר כי אין לזה תקדים אבל אי אפשר היה לעבור לסדר היום. כששחקניות לא נותנות תפוקה או ממאמן לא עומד בדרישות ההנהלה הם משלמים את המחיר, מה לגבי שופטים? הם עושים טעויות בלי סוף, לא ניכנס לזה שכל העונה רמת השיפוט בליגה שלנו שואפת לאפס ודברים עוברים לסדר היום".

  "לא מוצא חן בעיניי שכולם מרימים ידיים," הוסיפה גלזר. "נגרם נזק לאגודה ואני לא מוכנה שזה ימשיך כך. כל סוף השבוע קיבלתי עשרות טלפונים מעסקנים, מאמנים ויו"רים וכולם חיזקו את ידי. אם כזה דבר היה קורה למכבי ת"א לא היינו צריכים ליזום בכלל את מסיבת העיתונאים, כולם מיד היו קופצים."
  כתבות אחרונות באתר
  Print


  © כל הזכויות שמורות
  cker();