צ'אלאר, מהסמלים של טורקיה (FIBA)


אימפריה בהתהוות
ליאור חי צדקה ,22/09/2016

במקביל לשלבי ההכרעה בליגת WNBA ההולכת ומסתיימת, נפתחות אט-אט הליגות האירופאיות. ליאור חי צדקה מביא את סיפורן המעניין של הקבוצות ששווה לשים לב אליהן השנה, והראשונה - יאקין דוהו, שבעונתה השניה בליגה הטורקית הבכירה מאיימת להפוך לאחת הטובות והמסוכנות באירופה.


בעונתה השנייה בלבד בליגה הבכירה בטורקיה, יאקין דוהו מאיימת להפוך מפלצת כדורסל במונחים מקומיים ובמונחים אירופאיים. הקבוצה, אשר מייצגת אוניברסיטה הממקומת בניקוסיה (בחלק שנמצא תחת שליטה טורקית) הצליחה להניח את ידייה על שלוש מגדולות שחקניות נבחרת טורקיה שהיו שייכות משך שנים לשתי הקבוצות הגדולות במדינה, החתימה שתי זרות מהטובות בליגה האמריקאית והביאה ארבע בוסמניות מהבכירות ביבשת. היא תשחק העונה ביורוקאפ, אך בשל מיקומה הנמוך בליגה הטורקית בעונה שעברה ובשל דירוגה הנמוך בפיב"א, תצטרך להתחיל את דרכה כבר במקודמות המפעל.

אוניברסיטת יאקין דוהו (Near east university) הוקמה בשנת 1988 בניקוסיה ע"י דוקטור סואט גונסל, מומחה לפסיכולוגיה טורקי- קפריסאי. האוניברסיטה, אשר ממוקמת בניקוסיה, נמצאת בחלק של הרפובליקה הטורקית ולכן אינה שייכת לקפריסין. לקראת עונת 2015/16, החליטו ברפובליקה הטורקית (אשר מחשיבה את עצמה מדינה נפרדת מטורקיה) להקים שתי קבוצות בליגה הבכירה, הגדולה והעשירה יותר היא יאקין דוהו אשר מייצגת את האוניברסיטה הגדולה בניקוסיה הטורקית. השנייה, קבוצה קטנה וצנועה יותר, אשר תקרא גליסטירנלר. הרעיון היפה והתקציבים הגדולים, גרמו לראשי הכדורסל בטורקיה להסכים למהלך ולשתי הקבוצות להשתלב כבר בשנתן הראשונה בליגה הבכירה. שחקניות כמו לינדזי הרדינג, טיפאני הייז, אנה דאבוביץ', אלכס בנטלי, אליסה תומאס, פריאה אבדי ואחרות הגיעו לשתי הקבוצות, אך כגודל הציפייה, כך הייתה גם האכזבה. בזמן שיאקין דוהו התמקמה במרכז הטבלה, גליסטירנלר הסתבכה בתחתית. האחרונה החליטה לעשות שינויים וניצלה את התפרקותה הכלכלית של אורדספור בשביל להביא את קורטני ונדרסלוט שהתגלתה לימים כמשיח של הקבוצה הטורקית והובילה אותה עד למקום השמיני בליגה בסיום העונה הרגילה ולהפסד 2-0 ברבע הגמר לפנרבחצ'ה. יאקין דוהו מצידה, החלה להדרדר במורד הטבלה והביאה אחת, ילנה לושנקה שמה, בשביל להציל את הקבוצה ולסחוב אותה למעלה. אך למרות יכולות מופלאות של הזרות, המחסור בשחקניות מקומיות סבירות השפיע על הקבוצה שסיימה רק במקום האחד עשר בליגה המקומית.קורטני ונדרסלוט


בשל הצלחתה של טורקיה במפעלים האירופאים זה שנים, היא רשאית לשתף עד שמונה קבוצות ביורוליג וביורוקאפ. גליסטירנלר, כמובן, קפצה על המציאה והחליטה להשתתף במפעל בינלאומי. בשל רצונה של הרפובליקה הטורקית לשווק את האוניברסיטה הגדולה והבינלאומית שלה (בה לומדים אלפי סטונדטים מ78 מדינות שונות בעולם) הוחלט לשנות את שמה של גליסטירנלר ל"יאקין דוהו אוניברסיטה" ואת שמה של הקבוצה שנקראה כך במקור ל"אוניברסיטה ג'ירנה" השייכת גם היא לרפובליקה המדוברת.

השתתפותה של יאקין דוהו ביורוקאפ, עזרה למנהלי הקבוצה לגייס סכומי כסף גדולים ולקרוא תיגר על שתי הקבוצות הגדולות במדינה. המהלך הראשון היה להשאיר לעונה נוספת את בעלת הבית מהעונה הקודמת ובהתאם לכך, קורטני ונדרסלוט משיקאגו חתמה לשלוש עונות נוספות בקבוצה. השלב הבא היה התחזקות בשחקניות מקומיות בכירות. באהר צ'אלאר, אחד מהסמלים הגדולים של גלאטסראי ושל נבחרת טורקיה, עברה לקבוצה. כשאחריה ערקו מפנרבחצ'ה אולג'יי צ'אקיר, שחקנית העתיד של נבחרת טורקיה וקלינטרה הוליסוורת', המתאזרחת הותיקה של פנר ושל הנבחרת הלאומית. קיילה מקברייד ואנג'ל רובינסון הגיעו מנדנזה הרוסית, סגנית אלופת אירופה. את הסגל הבכיר יסגרו אנה ואידה ההונגריה שהייתה חלק משמעותי בעונה הענקית של אטאי (סיימה במקום השני בליגה והגיעה לגמר הפלייאוף) אלין אלדנבריק השוודית, נבנה יובאנוביץ' הסרבית ומרב איידן הסופר מוכשרת. יחד, הן ינסו לעשות את הבלתי יאמן ולקחת את האליפות מפנרבחצ'ה הגדולה ואת המפעל המשני באירופה, שהולך להיות קשה במיוחד העונה. ראשי הקבוצה מצהירים כי עבורם זו רק ההתחלה ושואפים להיות הקבוצה הגדולה בטורקיה ואחת מהקבוצות הגדולות ביבשת כבר השנה, אבל קודם לכן הם צריכים לעבור את אוניברסיטה איסטנבול במוקדמות היורוקאפ.


יום בחיי קיילה מקברייד

כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();