(צילום: עודד קרני, מנהלת ליגת נשים)


ראיון: איזנברג מסכם עונה
שי ברק ,21/02/2014

החל מהשבוע ובאופן הדרגתי יסיימו קבוצות הליגה את העונה. בשבוע הבא פ"ת ונתניה, בעוד כשלושה שבועות הרצליה וראשון לציון והשבוע הגיעה לסיומה העונה של אליצור חולון. רועי אייזנברג מאמן הקבוצה מסכם בראיון את העונה שהיתה להם.


בעונה שעברה אליצור חולון היתה אחת מהפתעות העונה כשעקפה את רמת חן בשלב הפלייאוף והתברגה במקום הרביעי שהוביל לפלייאוף ולסדרת חצי הגמר נגד אשדוד.
את העונה הנוכחי סיימה חולון רק במקום השביעי, אך למעשה עם מאזן זהה לזה של המקום החמישי כשרק מאזן פנימי נחות השאיר את הקבוצה מחוץ לפלייאוף. לכאורה, אכזבה ביחס לשנה הקודמת אך כשבוחנים את העונה עצמה, השינויים בסגל שהגיעו באמצע העונה, אפשר לומר שהנסיבות המקלות מתקבלות.
רועי אייזנברג חזר העונה לעמוד על הקווים אחרי שבשנה שעברה שימש כעוזר מאמנת ברמת השרון ובנה קבוצה שבחזונו היתה מועמדת לרביעייה הראשונה. גם היום בשיחת סיכום לעונה אומר בדיעבד כי התכנון היה נכון, "התכנון היה בתחילת העונה לחמישייה עם נעמי קולודני בעמדת הרכזת, ויולט אלאמה המתאזרחת ושלוש הזרות שהבאנו, אבל הסיטואציה הביאה לכך שבפועל נעמי ואלאמה לא שיחקו אפילו משחק אחד ביחד. אני בטוח שעם השתיים יחד בקבוצה, לא היינו נופלים מקבוצות כמו רמת חן והיינו מתברגים ברביעייה".


אז איך אתה מסכם את העונה של חולון?
בשורה התחתונה בסך הכל היתה עונה טובה, היה איזשהו משבר בחודש דצמבר ובעונה כל כך קצרה, שנמשכת בסך הכל 4 חודשים, חודש אחד לא טוב הוא משמעותי. באותו החודש פספסנו ניצחון במשחק בנתניה, הפסדנו בגביע ובכך החמצנו את העליה לחצי הגמר ואת הכניסה לפלייאוף.
ההחלפה בעמדת הרכזת טרפה את הקלפים כך שבתחילת חודש דצמבר התחלנו הכל מחדש. גם רבקה רוס שהגיעה היא שחקנית טובה אבל היא ונעמי קולודני שחקניות ששונות במהות שלהן, התחלנו לבנות תרגילים מחדש, לעשות שינויים וזה פגע בנו.
בסופו של דבר ביחס לתקציב ונתוני הפתיחה עשינו תוצאה טובה והחמצנו את הכניסה לשישייה בגלל הפרשים, והיינו מרחק ניצחון או שניים מהמקום הרביעי. לאור התקציב שעמד לרשותנו המטרה היתה להישאר בליגה, אבל אחרי שהצלחנו להחתים שחקניות מובילות ומנוסות אני כיוונתי למקום הרביעי ואני חושב שאם הסגל היה עומד לרשותי לאורך כל התקופה המטרה גם היתה מושגת.
מעבר להישגים והתוצאות, ברמה האנושית זו היתה הקבוצה שהכי נהנתי לעבוד איתה. היו בנות מדהימות בקבוצה מהראשונה ועד לאחרונה, היה חיבור טוב ביניהן, חדר ההלבשה היה בריא, אני יכול לספר שבפעילויות של מפעל הפיס, נאמר לנו בפירוש שעשינו את ההפנינג הכי גדול מכל הקבוצות.


הקבוצה, כפי שאמרת, עברה לא מעט שינויים, מלבד החלפת הרכזת אלאמה הגיעה רק בשלב מתקדם של העונה, בין לבין צרפת לתקופה קצרה את רויטל כרמון, ועוד שינויים נוספים, קשה לייצב קבוצה בצורה הזו....
אתחיל את התשובה מהסוף. רויטל כרמון רשומה כשחקנית של המועדון אז למעשה לא נחשבה כהעברה. במהלך העונה נוצרה הזדמנות לצרף אותה, היה לה חופש בלימודים וחשבנו שהיא תוכל לעזור לנו, בדיעבד היא לא כ"כ הצליחה להשפיע בגלל החזרה הקצרה שלה אחרי תקופה שלא שיחקה, לא הספקנו לחבר אותה לקבוצה. את ויולט באמת חשבנו להביא קודם אבל לא הסתדר בגלל המכללה והלימודים שלה. היא הגיעה רק בחודש דצמבר, למעשה אחרי שנעמי כבר עזבה. לקח לה זמן להתאקלם בקבוצה וראינו אצלה שיפור רק בחודש האחרון, כשנותרו שלושה משחקים לסיום, כשנותרו לנו מפגשים עם אשדוד ורמת השרון ביניהם והבנו שאם לא ננצח שני משחקים לפחות כנראה שלא נהיה בפלייאוף, התקבלה ההחלטה להעביר את אלאמה לרמלה מתוך מחשבה לטווח הארוך. ויולט חתומה במועדון לשלוש עונות ומתוך הסתכלות קדימה לא נכון ששחקנית שרק נכנסה לכושר תסיים את העונה בפברואר. רמלה פנתה אלינו וחשבנו שלהעביר את השחקנית לקבוצה כזו יעשה רק טוב מצד אחד אנחנו מספיק טובים כדי לא להסתבך בתחתית ומצד שני תינתן לה ההזדמנות להמשיך ולשחק עד סוף חודש אפריל.

על השינוי ברכזת, אני לא רוצה לדבר יותר מדי מה היה שם, אבל אין ספק שזה פגע בנו, נעמי היתה הלב של הקבוצה, גם שחקנית טובה וגם היה לה חלק גדול בחיבור בין הבנות, רבקה ללא ספק תרמה לנו והיא שחקנית טובה גם היא, אבל המשבר שנוצר בשיא העונה נבע בעיקר מהשינויים.
עם זאת, צריך להסתכל על נקודה חיובית בסגל שלנו השנה, אנחנו ורמלה הקבוצות היחידות בליגה שלא עשו השנה שינויים בזרות. בליגת על נשים מאמן צריך להיות גמיש מאד לשינויים ואני חושב אבל שהבניה כן היתה נכונה, והשלד מהפתיחה נשאר כולל הזרות, כאמור.


אחרי כל השינויים וכשהקבוצה התייצבה בחלק האחרון של העונה, נוצרה סיטואציה שאיפשרה לך לקדם הרבה שחקניות צעירות. חלקן בוגרות המועדון וחלקן אתה הבאת. איך שהעונה התקדמה אתה מרגיש שאולי היה מקום לתת להן יותר דקות בשלבים המוקדמים של העונה?
הבאתי לקבוצה את עלית כהן, שכמעט ולא קיבלה הזדמנויות בעונה שעברה ועכשיו הרבה אנשים שלא ידעו עד פתיחת העונה מי היא, מדברים עליה. גם בתחילת העונה עלית שיחקה הרבה דקות והיתה טובה, אחר כך באה איזו ירידה ובסוף שוב חזרה להיות משמעותית. גם שני זר אביב, שכמו שאתה אומר, שיחקה בסוף הרבה דקות, קיבלה הזדמנויות בתחילת העונה ויש לה חלק גדול בניצחונות שלנו על רמת חן וראשון לציון כשקלעה סלים חשובים שם.
בתחילת העונה גם שיחקה אצלנו ספיר שריג, שהיתה לא רעה, אבל עם ההגעה של אלאמה ראינו שזה ייפגע בדקות שלה והחלטנו להשאיל אותה לקבוצה אחר.

אני יכול לסכם ולומר שמאד נהנתי לעבוד עם הבנות הצעירות ושאני יכול להצטער שלא הצטרפו עוד 2-3 בנות שרצו מאד לבוא במהלך העונה, אבל כבר ניצלנו את מכסת העברות של הקבוצה מה פגע באפשרות.
"ברמה האנושית היו לי שחקניות מדהימות, שלוש הזרות היו משכמן ומעלה" (צילום: עודד קרני, מנהלת ליגת ווינר נשים)

איך זה לסיים את הליגה כבר באמצע פברואר?
לי היה קצת עצוב בעיקר כי, כמו שאמרתי, מאד נהנתי השנה עם הקבוצה. אני חושב שהשנה בצורה אולי הכי קיצונית שיטת החלוקה ל-6 קבוצות ו-3 פשוט לא הוכיחה את עצמה.
דווקא חודש פברואר הוא המשמים ביותר, אנחנו נסחפנו לקרב התחתית בין פ"ת לנתניה שאין לו כל משמעות עבורנו, ואף על פי כן אני חושב שהופענו בצורה הכי ספורטיבית.
לראשל"צ והרצליה כבר אין על מה לשחק, אולי חוץ מעל המיקום במשחק אחת נגד השניה, רמלה עם הניצחון על אשדוד כנראה הבטיחה את המקום הראשון בליגה ולרמת חן ורמת השרון שהן במקום 3-4, אני בטוח שלא ממש משנה את מי לפגוש כשגם לא ברור איזו יריבה עדיפה, כך שבחודש הקרוב המשחקים למעשה חסרי משמעות בשלב כה מתקדם של העונה.

מה כן היה עובד בליגה של 9 קבוצות? אני חושב ששלושה סיבובים. 24 משחקים, כך כל הליגה משחקת עד סוף מרץ, כשבסיום האחרונה יורדת ורביעייה הראשונה תלך לפיינל פור. במצב כזה יש עוד חודשיים לשחק, אפשר היה לעשות שינויים ולהתחזק ואפילו לחולון עוד היתה הזדמנות להיכנס לרביעייה. אני חושב שאם בעונה הבאה יהיו 10 קבוצות, גם צריך שיטה שונה, אחרי 2 סיבובים פלייאוף 1-8, וסדרה בין האחרונות על הירידה. יש לא מעט מקרים שבהם לקבוצה במקום 7-8 היה מאצ'-אפ טוב עם הראשונות והיו סדרות מעניינות והפתעות.


אז איך אתה מסכם את הליגה בסך הכל? הרמה ביחס לשנים קודמות, השינוי בכמות הזרות....
הליגה היתה טובה, היא התחילה טוב מאד , כמו שאמרתי, בגלל השיטה עכשיו יש קצת ירידה אבל הפיינל פור יהיה מרתק כשאי אפשר לדעת מי תהיה האלופה.
השנה יש בליגה זרה אחת פחות ואני לא חושב שזה פגע ברמה. יש ישראליות צעירות שקצת מתגלחות על הזקן של הקבוצות אבל זה חלק מתהליך והדרך לייצר יותר שחקניות. ברמת חן ובראשון לציון יש כמה בנות עשו התקדמות גדולה וגם אצלנו כמו שדיברנו קודם. השחקנית שנכנסו לתודעה השנה יהיו משמעותיות יותר בשנה שעברה וביחד עם הגל של המתאזרחות האמריקאיות שהחל להגיע והוא עוד יגדל, הליגה שומרת על הרמה שלה.
מבחינת העניין בליגה, אנחנו הצלחנו לעמוד בכבוד ואף להוביל במחצית נגד אשדוד ורמלה, ניצחנו את רמת חן ורמת השרון וכמונו גם ראשל"צ, הרצליה ואחרות, קבוצות מרכז הטבלה עשו צרות והליגה השנה היתה צמודה ומעניינת.


לדעתך, ההחלטה על הפחתת מספר הזרות הוכיחה את עצמה?
בסופו של דבר זו החלטה טובה, עם כל זה שמגיעות לליגה זרות איכותיות וטובות היתה ירידה ברמה של הישראליות בשנים האחרונות ואולי עכשיו זה נעצר. אני לא חושב שהבעיה היתה רק במספר הזרות, בתקופת המתאזרחות מברית המועצות היה עוד פחות מקום למקומיות בקבוצה ועדיין צמחו שחקניות, אבל אם השינוי הזה מביא איתו שינו אצל הצעירות המקומיות אז זו בהחלט החלטה נכונה.


כמי שמאמן את הבוגרות וגם במחלקה הצעירה לאן אליצור חולון הולכת?
אפשר לחלק את התשובה לשתיים. בכל הנושא של המחלקה הצעירה יש הרבה עשייה. בשנים האחרונות הבנייה מלמטה קצת נעצרה ונעלמה והשנה נעשים מאמצים גדולים לחזק את היסודות. גיא קוכלסקי בחולון החל בבנייה שם, אני עובד עם המחלקה הצעירה בתל אביב, יש הרבה בנות במחלקה ואני מקווה שנחזור לראות שחקניות יוצאות מהמחלקה לקבוצה הבוגרת. השנה לא היתה לנו בחולון איזו בר גילינסקי, כזו שגדלה, אבל ננסה להגיע למצב שכל שנה תצא "יהלום" שאפשר לצרף אותה לקבוצה הבוגרת.
לגבי הקבוצה בליגה העל, כל עוד לא יבוא לקבוצה ספונסר יהיה לחולון את התקציב מהיותר נמוכים ועדיין גם העונה הצלחנו לבנות סגל טוב בתקציב לא גדול, כך שאנחנו נמשיך לכוון להיות גורם משמעותי בליגה גם בשנים הבאות.


מה הלאה?
כרגע עוד כלום לא סגור. בימים הקרובים אשב עם מנחם (וידהורן, ש.ב.), יש רצון להמשיך ואם הכל ילך כמו שצריך נגיע להבנות ונמשיך הלאה לעונה נוספת.

כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();