צילום: עודד קרני


אחת על אחד: ברניס מוסבי
ספסל ,31/01/2014

רענן צרפתי יצא לפגוש את ברניס מוסבי לקראת השבוע המכריע הצפוי לה ולקבוצתה, רגע אחרי הניצחון על נתניה ולקראת יום ראשון הגדול שייקבע האם מוסבי וחולון בפלייאוף העליון או שנשארות בחוץ. שיחה על כדורסל ומה שמסביב.

===מאת: רענן צרפתי===


במסגרת תרומתי הצנועה לאתר הכדורסל 'ספסל' פגשתי השבוע את ברניס מוסבי (29,1.85), שחקנית אליצור חולון והמבוגרת האחראית בקבוצה הצעירה שבנה רועי אייזנברג. ברניס הייתה מלכת הסלים בספרד, כיכבה במכללת ביילור, נבחרה במקום השישי בדראפט של 2007, שיחקה ב-WNBA ויש לה רצון עז לאמן ולקדם שחקניות ישראליות צעירות באמצעות מחנה אימון.
בנימה אישית, אני מאוד מקווה שקברניטי הענף ימצאו את הדרך להיעזר בה ושמחנה כזה אכן יקרום עור וגידים.
לאור ניסיונה הרב והרזומה המרשים שלה וכמובן, היכולת הגבוהה על המגרש, החלטתי להיפגש איתה ולשמוע את תובנותיה על הכדורסל בארץ. לברניס יש עצות מועילות כיצד צריך לעבוד עם נערות, היא מדגישה את חשיבות ההיבט המנטאלי במשחק הכדורסל וממליצה על אסטרטגיה למשיכת קהל למגרשים.
מעבר לקריירה המוצלחת שלה ככדורסלנית, ברניס אוהבת לשיר, מדגמנת מדי פעם והשחקניות החביבות עליה היא טמיקה קאצ'ינגס וסמיקה רנדל.


אם היית אחראית על גידול וטיפוח כדורסלניות צעירות בישראל, איזה דגשים\היבטים היית מנסה להעביר והיכן לדעתך ניתן לשפר את העבודה עם נערות צעירות?
אומנם לא ראיתי אימוני נערות, אבל לפי מה שראיתי במשחקי הליגה שבהם שיחקתי מול שחקניות צעירות, אכן יש מקום לשיפור רב. בהיבט המקצועי, צריך לעבוד יותר על הדברים הבסיסיים, לא רק קליעה, אלא גם שליטה בכדור ולפתח את יכולת החדירה לסל. לדעתי צריך להקדיש יותר זמן ללימוד ולתרגול של יסודות המשחק, עמידת מוצא, מסירה נכונה, עבודת רגלים וכדרור. בנוסף שחקניות צריכות להיות יותר מהירות וזריזות וצריך להתאמן גם על האלמנטים האלה.


איזה ערך מוסף היית מנסה להקנות להן מלבד ההיבט המקצועי?
הייתי עובדת גם בקטע המנטאלי, ברגע שאתה משנה את המנטאליות אתה יכול לשנות הכול. אנשים לא מבינים מה הפן המנטאלי חשוב במשחק הכדורסל. שחקנית צריכה להיות חזקה ולהאמין בעצמה ולא לפחד מאף אחת. אם לדוגמה יש שחקנית שלא גבוהה מספיק, אז היא חייבת לפתח דברים אחרים, כמו מהירות ותעוזה. הייתי מנסה להעניק להם ביטחון. שחקנית צריכה להיות בטוחה בעצמה, שהיא יכולה לשחק מול כל אחת, ישראלית, אירופאית , אמריקאית בלי שום פחד, ולהיות אגרסיבית. השינוי במנטאליות בשילוב של עבודה על יסודות המשחק יוכלו לשפר שחקנית בצורה ניכרת.


השנה את מכהנת כמבוגרת האחראית\האחות הגדולה בקבוצה, איך זה עבורך?
זה אתגר ללא ספק. זה עושה אותי לשחקנית טובה יותר, בעיקר בגלל שאני צריכה למצוא את הדרך הטובה ביותר כיצד להסביר וללמד ולהיות סבלנית יותר כלפי שחקניות שבקבוצה.
למעשה, אני צריכה ללמוד איך ללמד.


התחלתן את העונה עם נעמי קולודני, והיא לא המשיכה. קבלתן את ויולט אלאמה והיא שוחררה לאחר זמן קצר, אלו שתי שחקניות חמישיה משמעותיות. אני יודע שאת מספיק מנוסה ובטח תאמרי לי שזה חלק מהספורט המקצועי, אבל איך הרגשת לגבי השחרורים האלה?
כמו שאמרת זה חלק מהספורט. ברור שהן שחקניות טובות ואנחנו מתגעגעות אליהן שתיהן חסרות לנו מקצועית. אבל אני מסתכלת קדימה ומנסה לעשות את המוטל עלי על הצד הטוב ביותר. התפקיד שלי זה לשחק ולהתרכז במי שכן נמצא.


נכון , אבל בכל זאת את ספורטאית מקצוענית ששואבת סיפוק, מניצחונות...
יכול להיות שלשחקניות אחרות זה אולי הפריע יותר, לי לא. אני בן אדם שתמיד מסתכל קדימה ותמיד אופטימי ושואפת לבוא לכל משחק ולשחק הכי טוב שאני יכולה , לא משנה מול מי ולא משנה עם מי. אלו שיקולים של ההנהלה. אני מספיק זמן בכדורסל בכדי להבין שדברים כאלה קורים ושיש אילוצים. אני לא מתעסקת בזה בכלל. חוץ מזה, זאת גם הזדמנות לשחקניות אחרות להתעלות."צריך לעשות בישראל יותר פעילויות בקהילה ולהעמיק את הקשר בין השחקנית לקהל. יש הרבה אנשים שיגיעו בגלל הקשר האישי ובגלל ההיכרות האישית. הן יבואו ויראו כמה אנחנו עובדות קשה ויכירו אותנו גם כבני אדם ולא רק כשחקניות כדורסל"

נבחרת במקום השישי בדראפט של 2007 זאת אומרת שבאותה שנה היית אחת משש השחקניות הצעירות המבטיחות בעולם. מה הרגשת כשנבחרת והאם לאור המקום הגבוה שנבחרת, ציפית להצליח יותר ב-WNBA?
זה היה מדהים, שמחתי מאוד, לא רק בשבילי אלא גם בשביל המשפחה. הרגשתי שהעבודה הקשה השתלמה ושהגעתי לאן שרציתי. זה נתן לי בטחון ביכולת שלי. לגבי החלק השני של השאלה,
יכול להיות שהייתי צריכה לעבוד עוד יותר קשה, לעבוד יומם ולילה בכדי להשתפר ולהתחזק. באתי מהמכללה ולא הבנתי שבשביל להיות כוכבת גם במקצועניות צריך לעבוד קשה שבעתיים. אני מאשימה רק את עצמי. בדיעבד, הייתי גם צריכה יותר להאמין בעצמי שאני יכולה לשחק גם בעמדה 3 וגם בעמדה 4. יצא לי לשמור על השחקניות הטובות בעולם והרגשתי שאני מתמודדת מולן בצורה טובה.


ובארץ את משחקת בעמדה 5.
אני אומנם לא חשבתי שאשחק חמש, אבל אין לי שום בעיה עם זה. התמודדתי עם שחקניות גדולות וגבוהות ממני. אני לא פוחדת לא משחקניות גבוהות ולא משחקניות חזקות. אני מאמינה בעצמי ותמיד אעלה לשחק בלי פחד ובלי רגשי נחיתות גם אם אשחק מול דיאנה טוראסי. אני משחקת מכל הלב ותמיד מאמינה ביכולת שלי.


השנה את מדורגת במקום ה-17 בנקודות ( 14.3 למשחק) ובמקום החמישי בכ"ח (9 למשחק). קצת מפתיע עבור מי שהייתה מלכת הסלים בספרד. האם הממוצעים האלה מספקים אותך?
קלעתי הרבה נקודות בקריירה ואין לי בעיה לקלוע, השאלה מה הקבוצה צריכה ואיך אני עוזרת לה לנצח. עושים עלי דאבל וטריפל טיים ובמצב כזה ברור שאני לא אזרוק על שלוש שחקניות. אני לא שחקנית אנוכית. אני תמיד חושבת על טובת הקבוצה. בשלב הזה של הקריירה לא מעניין אותי כמה נקודות אני קולעת. לגבי הריבאונד, אני מצפה מעצמי ליותר. יש לי ביקורת עצמית גבוהה ותמיד אני שואפת להשתפר.
Photo by: Shawn Brooks

השנה כל קבוצות הליגה, למעט רמלה וחולון החליפו זרות, בינהן זרות עם רזומה ב-WNBA, האם זה משהו שאתן האמריקאיות מדברות על זה? זה לא נראה לך שהיד קלה על ההדק בכל מה שקשור לחילופי שחקניות חיזוק?
אני לא יודעת מה הסיטואציה עבור כל קבוצה ולמה קבוצה מסוימת מחליפה שחקנית בשחקנית אחרת. זה שיקולים של ההנהלה. לפעמים אנחנו תוהות למה שחקנית מסויימת הוחלפה, אבל בזה זה נגמר, לגבי התדירות הגבוהה של החילופים אני לא יודעת.


מי לדעתך תזכה השנה באליפות?
תן לי לחשוב... שאלה קשה לאשדוד יש שחקניות מאוד מוכשרות אבל לרמלה יש כימיה קבוצתית נהדרת, כל אחת יודעת את מקומה בקבוצה והן משחקות ביחד בצורה מאוד יפה. אני לא יודעת מי מבין שתי הקבוצות האלה יזכו אבל אני בטוחה שיהיה מעניין.


במסגרת השאלה הקבועה שלי: אם מחר ברניס מוסבי תמונה לקומישינר של הליגה, באיזה צעדים היא תנקוט בכדי להביא כמות נכבדה יותר של צופים לאולמות?
באמת התאכזבתי מכמות הקהל זה משהו שחסר לי. שיחקתי במדינות שמאוד התגאו בתרבות הספורט של הנשים. הישראליות עובדות מאוד קשה ומגיע להן לשחק מול קהל רב יותר. אם הייתי בעמדת השפעה, הייתי עושה פרסום רב יותר. אני יודעת שזה קשור לתקציב אבל עדיין צריך לפרסם עוד ועוד. אולי צריך לעשות עוד יותר פעילות בקהילה, לא רק בבתי ספר, אלא גם במקומות אחרים. חשוב להעמיק את הקשר בין השחקנית לקהל. יש הרבה אנשים שיגיעו בגלל הקשר האישי ובגלל ההיכרות האישית. הן יבואו ויראו כמה אנחנו עובדות קשה. ויכירו אותנו גם כבני אדם ולא רק כשחקניות כדורסל.


וחוץ מכדורסל איזה עיסוקים נוספים יש לך?
אני מדגמנת ומקדמת מוצר שנקרא Kinky Straight Knots שזה מוצר בריאות/טיפוח לשיער, אני משתמשת בזה ומקבלת מחמאות מכל עבר. אני גם מתעסקת באופנה ורוצה לעצב קו אופנה של בגדים. אני אוהבת אנשים ואוהבת את החיים ובכלל, אני אדם שנעים במחיצתו.
Photo by: Jennifer Pottheiser/NBAE/Getty Images

תגובות:
רועי אייזנברג מאמן אליצור חולון: ברניס שחקנית מקצוענית ומוכשרת שכיף לאמן. זאת השנה שאני הכי נהנה לאמן, בין היתר בגלל ברניס. היא משקיעה את כל כולה ועלתה לשחק בכמה משחקים כשהיא פצועה. היא מאוד אוהבת להיות כאן ואפילו התעניינה אם תוכל לשחק או להתאמן עם הנבחרת הלאומית. היא משרה אווירה טובה מאוד בקבוצה ומשתדלת להדריך את השחקניות הצעירות. התרומה שלה לקבוצה רבה, הן בהיבט המקצועי והן בהיבט החברתי. אני חושב שאם היא תעבוד עם שחקניות צעירות הן ירויחו הרבה.

עלית כהן שחקנית אליצור חולון: ברניס היא שחקנית מוכשרת מאוד עם ניסיון רב. לפני כל זה, היא בחורה חברותית, מצחיקה ובולטת מאוד בקבוצה בגלל האופי הנוח והמיוחד שלה. היא מביאה את האישיות שלה לאימונים ולמשחקים וזה מתבטא באנרגיות חיובויות ובכבוד הרב שהיא רוכשת לכולם, מהמאמן ועד לשחקנית הצעירה ביותר.

כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();