כהן סבן. קרוב לפרישהנאבד לנו בין הידיים
ספסל ,31/10/2013

עדי כהן סבן (19, 1.78) שנחשב לאחד הרכזים הטובים לגילו בארץ ואף נמנה בעבר על סגל נבחרת הנוער והעתודה, סובל מהתנכלויות מצד מפקדיו לצבא שלא מאפשרים לו לצאת לאימונים ומשחקים. למעשה כבר כמעט שנה שהירושלמי הכישרוני לא נגע בכדור ועתידו לוט בערפל. אוהד גרייבסקי יצא לבדוק איך זה קרה ולמה אף אחד לא עוזר לו.

---מאת אוהד גרייבסקי---

תום מעיין הוביל בקיץ האחרון את נבחרת העתודה באליפות אירופה דרג א', זאת עובדה. לא יותר מדי אנשים ספרו את הרכז הישראלי/קנדי שיצא לשחק בסיטון הול בתחילת העונה שעברה, למרות שלא הגיע להסדר עם שלטונות הצבא ואף נחשב במשך השנה לעריק. בסופו של דבר התערבות של איגוד הכדורסל הובילה לכך שמעיין גויס עם חזרתו מארה"ב וזאת כדי שיוכל להיות חלק מהסגל של שרון דרוקר לאליפות. מאוחר יותר אף סייעו לו בשדרות יהודית להשיג אישור לצאת שוב מהארץ להשלים את קריירת הקולג'ים שלו בניו ג'רזי.

למה הסיפור הזה קשור לסיטואציה הנוכחית של עדי כהן סבן (19, 1.78), בוגר מחלקת הנוער של הפועל ירושלים? מהסיבה הפשוטה ששניהם היו באותו מצב, רק שכהן סבן סבל מפציעה שהוציאה אותו מהקאדר של דרוקר לאליפות וגרמה לכך שאפילו מעמד של ספורטאי פעיל הוא לא קיבל. בשנה האחרונה הישראלי בן ה-19 מוצא את עצמו משרת בגדוד לוחם של פיקוד העורף, ובשל כך לא יוצא לאימונים ובטח לא למשחקים. כולם מודעים למצב, אבל כנראה שלאף אחד לא אכפת, כי הוא כבר סיים גיל עתודה ולא יכול יותר לעזור לישראל באליפויות אירופה, בשונה מתום מעיין.

מכורח המציאות שלנו במזרח התיכון אנחנו מחויבים לשרת בצבא. טובי בנינו עוזבים את החיים הרגילים שלהם על מנת לתרום למולדת במשך זמן ממוצע של שלוש שנים. עם זאת, צה"ל נותן לספורטאים, מוזיקאים ועוד כאלה עם כשרון את הפריווילגיה לשלב כמה שאפשר בין השניים. כך יוצא שלא מעט מהכישרונות הצעירים שלנו מצליחים לשלב, כמה שניתן בין השירות הצבאי ובין חלומם להיות כדורסלנים.

המקרה של עדי כהן סבן יוצא דופן. הוא גדל במחלקת הנוער של הפועל ירושלים, עבר את כל הגילאים במחלקה האדומה והיה חלק חשוב בקבוצת הנוער שזכתה בגביע המדינה לפני שנתיים. קבוצה בה שיחק אדם אריאל, חברו הטוב של כהן סבן, שעושה חיל בשבועות האחרונים במדי הקבוצה הבוגרת. הרכז נחשב לאחד השחקנים הטובים בארץ לגילו, זומן לאימוני נבחרת הנוער ואף יצא עימה למסע ההכנה לקראת האליפות ב-2011. לצערו פציעה רגע לפני הנסיעה לאליפות מנעה ממנו להיות חלק מהנבחרת.


מעיין. הפכו עולמות בשבילו

עם סיום גיל הנוער עבר לשחק בקבוצת הבוגרים של הפועל ירושלים, הושאל לפסגת זאב מהליגה הארצית כדי להשתפשף ואף זומן לאימוני נבחרת העתודה. בתסריט זהה לקיץ הקודם, גם הפעם כהן סבן נפצע ונמנעה ממנו הזכות לייצג את המדינה באליפות אירופה. בסוף 2012/13 קיבל הצעות מהליגה הלאומית, אך נאלץ להתגייס לצבא כי לא הצליח להסדיר את ענייניו מול המערכת הצבאית. "ניסינו מספר רב של פעמים לסדר את נושא הספורטאי הפעיל של עדי מול הצבא אבל בכל פעם דחו אותנו" אומרים במשפחתו.

מי שלא מכיר את כהן סבן ויודע עד כמה הפוטנציאל שלו גדול יגיד שמדובר בעוד מקרה של "בכיינות", ספורטאי שרוצה לוותר על הצבא לטובתו האישית, אבל בוגר מחלקת הנוער של הפועל ירושלים הוא בדיוק ההפך ממה שאתם חושבים. "עדי סבל משתי בעיות מרכזיות שמפריעות לו מול הצבא" אומר איתן בן אליעזר שאימן את הרכז בעבר. "הבעיה הראשונה היא שהוא יליד דצמבר ונאלץ תמיד להתמודד בנבחרות הצעירות מול שחקנים הבוגרים ממנו, מה שמנע ממנו להימנות על הנבחרות הצעירות לאורך השנים. הבעיה השנייה היא שאבא שלו הוא לא איש בעל יכולות פוליטיות או עסקניות, בשונה מהרבה שחקנים אחרים שקיבלו מעמד של ספורטאי פעיל למרות שהם נמצאים היום בדיוק באותו מצב כמו עדי".

"כל מי שזכה לאמן את עדי או לשחק נגדו יודע על איזה אישיות מדהימה יש לו. עדי הוא קפטן אמיתי, שחקן שכל מאמן רוצה לצידו". ממשיך בן אליעזר. את מה שאומר מאמנו לשעבר ניתן לקחת ישירות לשרותו הצבאי. כהן סבן היה בטוח שיהיה ניתן לפתור את הבעיות מול הצבא אם יצטיין בטירונות ויראה להם שהוא חייל טוב שרוצה לעשות שירות כמו שצריך, אבל במקביל לקבל ממפקדיו את הזכות להמשיך בקריירת הכדורסל שלו. עדי זכה להיות חייל מצטיין בפלוגה בה שירת, במקום לעשות בעיות כמו לא מעט חיילים ולקבל הטבות מצה"ל שלא פעם מעדיף לא להתעסק עם חיילים בעיתיים. "מדובר באבסורד" אומרים במשפחתו. "בשל העובדה שהיה חייל מצטיין הצבא מסרב לתת לו לשחק כדורסל ולהגשים את חלומו. מה עדיף שהיה עושה בעיות כל הזמן כמו לא מעט ספורטאים אחרים ואז היו מוותרים לו?"

תגובת איגוד הכדורסל: "איגוד הכדורסל פועל על פי קריטריונים שקבע מנהל הספורט. הראשון הוא הופעה בנבחרת ישראל והשני הוא לשחק באחת משתי הליגות הבכירות לבוגרים. בשלב זה עדי לא עומד באף אחד מהקריטריונים האלו כדי לקבל מעמד של ספורטאי פעיל. אם אחד משני הקריטריונים האלו ישתנה, האיגוד ישמח לפעול כדי לסייע לשחקן".

*נכון לכתיבת שורות אלו לא נתקבלה תגובה הן ממשרד הספורט שאחראים על ועדות הספורטאים המצטיינים/פעילים ולא מדובר צה"ל.


אריאל. חברים טובים תסריטים שונים


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();