הראיון: רובן נייברגר מגיע לכדורסל הנשים
שי ברק ,30/11/2012

תכירו את רובן נייברגר, בליגות לגברים כבר אין צורך להציג אותו. עכשיו מגיע לאליצור חולון לנסות להציל את הקבוצה ואולי בדרך לשנות דבר או שניים בענף כדמות מקצועית מבחוץ. ראיון ראשון.

אליצור חולון, ממועדוני הפאר של כדורסל הנשים נמצא כבר מספר שנים בירידה. אחרי 6 אליפויות רצופות בנערות, חברות קבועה בליגת העל, ויצירת שחקניות מובילות לענף באופן עקבי, היא כיום קבוצת תחתית.
חולון פתחה את העונה ברצף הפסדים, גם בנערות המצב לא מזהיר והקבוצה סוגרת את הטבלה לאחר שהפסידה בקרב התחתית במחזור הראשון.
כדי לעצור את הסחף ולצאת לדרך חדשה נדרש היה לעשות "קאט" ושינוי רציני – עם מחשבה מחוץ לקופסא.

רובן נייברגר, הוא אולי הפתרון. נייברגר, שם חדש לחלוטין בכדורסל הנשים מעולם לא עבד במחלקות נשים ומעיד על עצמו שאת עיקר ההכרות עם הענף עשה רק ממעקב אחר משחקים בשידורי הטלוויזיה.
מצד שני, נייברגר, בן 35, הוא מאמן כדורסל ותיק ומנוסה בכדורסל הגברים. נייברגר מאמן כדורסל החל מגיל 18.
בגיל 22 אימן לראשונה נוער בוגרים בחדרה ואת הנוער של לב השרון. נייברגר שימש עוזר מאמן של עודד קטש בגליל העליון, אימן נוער בגליל ובעמק החולה. בהמשך אימן בליגה הלאומית לגברים ובשנה שעברה היה עוזרו של אריק אלפסי בליגת העל לגברים בקבוצת אשקלון.
עם מטען משמעותי של ידע ועם כברת דרך בכדורסל הישראלי, עשה את השינוי והסכים לקחת על עצמו את האתגר- להציל את חולון.


ביום בהיר אחד, כדורסל נשים?
כדורסל נשים זה אתגר, אף פעם לא היה לי חיבור אמיתי עם הענף, שנים שלא צפיתי בכדורסל נשים במגרשים, אך מכיר את הענף והשחקניות מצפייה בטלויזיה.
נוצרה השנה הסיטואציה המתאימה לקחת את התפקיד. ישבתי בבית כשקיבלתי את ההצעה מחולון, וכששמעתי את הביטוי "כדורסל נשים" עלו בי התחושות מהקיץ. במהלך הקיץ האחרון עבדתי במסגרת אקדמיית Basketball Coaching . שם, במהלך העבודה יצא לי לאמן ולעבוד עם הבנות ויצאתי עם חוויה טובה מהאימון. היה חיבור וכיף אפילו יותר מלעבוד עם בנים. מבחינה מקצועית הילדות עבדו ברמת מחויבות ורצינות שלא ראיתי, וברגע שהגיעה ההצעה לאמן את נשים לא פסלתי על הסף. החוויה החיובית נתנה לי את הדרייב.


לא מפחיד המעבר לכדורסל נשים בשלב הזה שהענף נמצא בו?
התייעצתי עם חברים שהתעסקו ומתעסקים בכדורסל הנשים, שמעתי מהם על היתרונות והחסרונות של כדורסל הנשים בארץ. שוחחתי גם עם מאמני כדורסל, ובסוף אחרי ההתלבטות לקחתי את הג'וב.
כרגע אני שמח על ההחלטה שלקחתי. אני נהנה מהעבודה בקבוצה. בענף קיבלו אותי בזרועות פתוחות החל מהשחקניות שבקבוצתי, סוכני שחקניות, שחקניות שאינן מהקבוצה שלי, אני מרגיש ששמחים שמגיעה רוח חדשה לכדורסל הנשים.


כאחד שמגיע נקי לענף, מכדורסל גברים ובלי הרבה מקורות השוואה מה ההתרשמות שלך מהליגה הישראלית?
קשה לי להשוות למקומות אחרים מבחינת הרמה. לליגה מגיעות הרבה שחקניות מה-WNBA, מה שמצביע על רמה גבוהה. סה"כ הליגה מעניינת ושוויונית, להוציא אולי 2-3 קבוצות.


שתיים מהקבוצות האלה (אשדוד ורמת חן) יצא לך לפגוש כבר בשני המשחקים הראשונים שלך, מדובר אכן ברמה גבוהה?
אשדוד היא קבוצה מעולה, עמוקה ומאומנת, גם רמת חן קבוצה מאומנת רואים שהשחקניות יודעות מה לעשות על המגרש, יש אינטליגנציה והבנה של כדורסל. זו הרמה שציפיתי לה פחות או יותר, מאד נהניתי לראות את הקבוצות האלה ובסך הכל גם מרוצה מהעבודה הטובה שעשינו מולן.
למשחק נגד אשדוד הגענו אחרי 2 אימונים בסך הכל, לאור האילוצים שהמצב הביטחוני יצר ובמחצית הראשונה היינו במשחק ותפקדנו טוב בהגנה, יחסית להכנה שעשינו. גם נגד רמת חן היינו במשחק צמוד, וגם אחרי שעשו עלינו ריצה ידענו לחזור ולא נשברנו.


אתה מדבר על ההכנה, בסך הכל קיבלת קבוצה עם שני הפסדים במחורים הראשונים, לא במצב אידיאלי להיכנס לתפקיד חדש.
לא קיבלתי קבוצה שבורה או מרוסקת. באמת התחלנו את העונה לא טוב ובאופן טבעי הראש קצת למטה אבל לא מעבר לזה. מהרגע שהתחלתי נכנסנו מהר מאד לעניינים, הבנות עובדות קשה, קיבלו אותי יפה במובן הזה שנרתמו והראו נכונות והערכה לעבודה שצריך לעשות. במגבלות הקיימות הצלחתי להוסיף כבר עוד אימון לפני משחקים והבנות הראו מחויבות והסכימו מיד לשינוי.


כאחד שמגיע מהגברים, אתה רואה גם בקבוצה שלך את ההיררכיה שמדברים בענף שיש זרות שהן הבסיס והישראליות משלימות, מה התפיסה שלך?
עוד יש הרבה עבודה לעשות בקבוצה שלי כדי שהיא תהייה מגובשת באופן שאני רואה אותה, ואני לא מתכוון לתת לאף אחת את ההרגשה שיש איזושהי היררכיה כפי שאתה מדבר עליה.
יש לנו בקבוצה ישראליות טובות, במגבלות התקציביות הקיימות, ועוד שחקנית אחת שנכון להיום פצועה, במשחקים ובאימונים השחקניות הישראליות 100% מחויבות לקבוצה כך אני מתרשם עד כה.


אתה מרוצה מכמויות האימונים ואיכותן?
צריך לזכור שאני אימנתי מספר שנים גם בליגה הלאומית לגברים, ובהרבה מובנים ליגת העל לנשים מזכירה את הליגה הלאומית לגברים. המצב הכלכלי לא טוב בכדורסל, אז נדרשים לעשות התאמות עם זה אימונים בשעות מאוחרות כדי שהשחקנים והשחקניות ילמדו בשעות היום ואם זה מאילוצים אחרים.
לא מדובר במשהו יוצא דופן שלא קיים במקומות אחרים, כמובן שהייתי שמח לתשעה אימונים בשבוע, אבל מכיר במגבלות ואני חושב שהמחויבות של כולם באימונים שיש, מביאה לתוצאות טובות.עם אריק אלפסי, רובן נייברגראליצור חולון – כמועדון

בחולון נדמה שהפנימו השנה את המצב הקשה אליו האגודה נקלעה, השינויים באיוש היו מידיים ומתוך מחשבה לעתיד. ויטו גיליץ, מאמן הנערות א' וליגת העל בשנים האחרונות קיבל לידיו את קבוצת נערות ב' כדי לבנות מלמטה את הדור הבא של הכישרונות בחולון ועכשיו מאמן כדורסל נקי מדעות קדומות על הקורה בענף כדי להביא משהו חדש לכדורסל הנשים. גם נייברגר מבין לאן הגיע "חולון היתה במשך שנים אימפריה. בשנים האחרונות המצב הכלכלי לא כמו שהיה בעבר, אך זה מועדון עם שם ומסורת. יש מטרה ברורה להוציא את המקסימום ולצבור כמה שיותר ניצחונות כדי להשאיר את הקבוצה בליגה".
כרגע נייברגר מבקש ללמוד את הענף ולא לקפוץ ליותר מדי אתגרים ועל כן, למרות שגם מחלקת הנערות א' בצרות וללא מאמן, נייברגר מבקש להשקיע את כל מרצו בקבוצה הבוגרת.

יתרה מכך, נייברגר בניגוד לאחרים בענף הוא 100% מאמן כדורסל, ללא עבודות נוספות מחוץ לענף, מתכוון להשקיע את כל מרצו בלמידת התחום החדש על מנת להצליח ולעמוד ביעדים שהוצבו לו.


למועדון שלך יושב ראש מהאנשים החזקים בענף, איך אתה התרשמת ממננו?
על מנחם (וידהורן, ש.ב.) שמעתי המון דברים טובים. הוא איש של מילה שמכיר את המקצוע על בוריו אחרי 30 שנה בעסק. נפגשתי איתו והיה "קליק וחיבור", אנחנו רואים עין בעין את הדברים החשובים לי, את ההתנהלות של המאמן אל מול הקבוצה ומול ההנהלה.
בשבועיים שאני בקבוצה כל מה שדרשתי קיבלתי, יש בעיות קשות של מתקנים בחולון אבל הקבוצה שלנו לא נתקלת בזה, יש תמיד אולם מוכן, מים חמים במקלחות ותנאים נוחים להתמקד באימון ובהכנה המקצועית.
יש מנהל קבוצה שמחובר מצוין ועוזר כך שאני מתרכז רק בכדורסל.


אתה מדבר על דרישות שקיבלת, מה לגבי הסגל? ביקשת לערוך בו שינויים?
כשישבתי עם מנחם בפגישה הראשונה, שהיתה ארוכה ובמשך כמה שעות הוצגו בפני כל האילוצים, מהתקציביים ועד האישיים של השחקניות שחלקן סטודנטיות ויכולות להגיע רק למספר מסוים של אימונים. כשהגעתי לקבוצה נאמר לי שזה הסגל ואיתו צריך לנסות להישאר בליגה.
בסך הכל חושב שמדובר בסגל טוב, אך אחרי שבועיים ראשונים הגשתי להנהלה בקשות וכוונות עם שינויים שאני חושב שנדרשים וכרגע הכדור אצלם, מקווה שיצליחו לגייס את הכספים לשינויים.


איך החיבור עם המחלקה הצעירה?
האמת שהמצב של הקבוצה והתפקיד החדש דרש ממני הרבה מאמצים כדי לייצב את השורות ולבנות את תוכנית העבודה, הזמן לא משחק לטובתי כרגע, כך שטרם יצא לי ללכת למשחקי הנערות של האגודה, אבל אין ספק שכבר בתקופה הקרובה אעשה זאת.
עם ויטו גיליץ יצא לי לשוחח, שיחת חולין חברית, לא דיברנו מקצועית עדיין, אבל אני מכיר אותו כאיש של כדורסל ותיק בענף ועוד איעזר בו.


כאחד שמגיע מכדורסל הגברים, בטח לצד מאמנים כמו קטש ואלפסי וכאחד שעבר במועדונים גדולים ומתוקשרים, אתה לא מפחד להיעלם אחרי שנה בכדורסל הנשים?
אני לא מפחד להיעלם. אחד הדברים בענף שחסרים יותר מכל, זה אכן חשיפה. יש שידור אחד של משחק אחד ולטעמי זה לא מספיק. גם בעיתונות הכתובה ובאינטרנט לא מסקרים מספיק את הענף.
ובנוגע להיעלמות, כבר 15 שנים אני בענף כדורסל הגברים ומכירים אותי שם, אני מקווה שבסוף השנה גם בכדורסל הנשים יכירו אותי. אנשים לא נעלמים.


איך מביאים אנשים לכדורסל הנשים?
כרגע אני מנסה להתעסק בכדורסל, אבל בהחלט כמאמן בוגרות אנסה לייצר קשר עם מחלקת הנערות שיבואו למשחקים ושיהיה חיבור בינן לקבוצה הבוגרת. מדובר בתהליך שלוקח זמן, גם השחקניות הזרות יהיו צריכות ללכת למשחקי נערות, מדובר בהדדיות שיוצרת את החיבור הזה ואנסה ליצור אותו בקבוצה. אך לכל דבר יש זמן, אני מאמן נשים בסך הכל 14 ימים.


מהן השאיפות שלך העונה?
קודם כל להנות, ובתור מאמן כדורסל ואיש תחרותי, כדי להנות צריך לנצח ולהציג כדורסל טוב. המטרה הראשונה היא להישאר בליגה ובגביע להגיע כמה שיותר רחוק. כיוון שמשחקי הגביע עוד לא התחילו, אנחנו מגיעים מאוזנים ואם אפשרות להפתיע.
אני מודה על ההזדמנות שניתנה לי על ידי מנחם שלקח מאמן אלמוני בכדורסל הנשים ונתן בי את האמון. אני סמוך ובטוח שבסוף העונה כשיסכם אותה, יבין שעשה החלטה נכונה.


ומה לעתיד?
כרגע אני מאמן בנשים, הנה מאד מהאתגר ומהנישה החדשה והמעניינת שנפתחה בפניי. כאשר תסתיים העונה אקבל החלטות, אם אחליט שאוהב את הענף אשאר בתחום ובכל הכוח, גם תמיד קיימת האפשרות לחזור לאמן גברים, אבל בדינמיקה של הכדורסל אי אפשר לדעת מה ילד יום, אז קודם כל לסיים את העונה הזו הכי טוב שאפשר.

כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();