מפסידים אבל אופטימיים
ארז מיכאלי ,11/02/2005

ארז מיכאלי לא נלחץ מההפסד לברצלונה ונוגע בנקודות אותן מכבי צריכה לשפר כדי להגיע לפיינל פור.

מכבי ת"א יכולה לצאת מעודדת מהמשחק מול ברצלונה.
עם פארקר ביכולת חלשה, שופטים גרועים עד ביתיים וללא עניין מיוחד במשחק, היא הפסידה על חודו של סל. זה לא שאין מה לתקן - יש מספיק, אבל בסיכומו של עניין מכבי טובה יותר מברצלונה ואם השתיים יפגשו בפיינל-פור היא יכולה לשמור על אופטימיות זעירה. משחק הפנים של ברצלונה מושתת על פוצ'קה לבדו כשנבארו ובודירוגה אמורים לספק את הנקודות ( מבפנים ומבחוץ ). הכלים שיש למאמן הספרדי מצוינים אך מול קבוצה כמו מכבי לא בטוח שיספיקו.
בסופו של משחק מכבי הפסידה וזאת בשל גורם מרכזי אחד- ריבאונד. כמה טיפוסי שהסל שהפסיד למכבי את המשחק נקלע מריבאונד התקפה של פוצ'קה. מכבי העונה היא לא קבוצת ריבאונד גדולה. ברצלונה לוקחת בממוצע כשלושה ריבאונדים בהתקפה יותר ממכבי אך במשחק הזה הפער היה עצום- 22 של הספרדים לעומת 6 בלבד של מכבי. פלא שמכבי הפסידו ועוד מריבאונד התקפה?
נתון סטטיסטי נוסף שבולט לעין מהמשחק הוא מספר האסיסטים הנמוך של מכבי ( 9 )ביחס לממוצע ( 17 ). זאת הודות להגנה ספרדית הדוקה אשר הקשתה על מכבי לפתח את משחקה המהיר ובלמה כמעט כל ניסיון למתפרצת או למשחק מעבר בו מכבי רגילה לנפק אסיסטים. שני הנתונים האלה בלוויית שיפוט ברמה נמוכה וחוסר חשיבות מסוים הביאו להפסד הרביעי.
פארקר לא היה במשחק. נכון, השמירה עליו היתה הדוקה ואגרסיבית אך גם הזריקות הרגילות שלו לא בדיוק נכנסו. פארקר שסוחט 6 עבירות בממוצע למשחק סחט נגד ברצלונה רק שתיים הודות לשופטים. הוא שיחק 39 דקות אך צדק פיני כשהשאיר אותו על המגרש בכדי שיתיש את ההגנה הספרדית ויתרום למשחק ההגנה ( יותר מקומאטוס, למשל ).
טל בורשטיין היווה נקודת אור. הוא קיבל אשראי מגרשון והעניק תרומה משני צדי המגרש. לאחר חודשים לא מרשימים אולי זה המשחק שיחזיר את טל לעניינים. מלבד המספרים היפים ניכר היה שהוא משחק עם בטחון עצמי.
דיון תומאס הוא שחקן חשוב מאוד במכבי. הוא מנוסה, חסר אגו ויעיל מאוד בדקות שהוא מקבל. במשחק הזה הוא קלע 9 נק' אך תרומתו רבה יותר. הוא מחפה על החורים של הגארדים בהגנה ובעיקר עושה את הדברים הנכונים בזמן הנכון כמו למשל חדירה על פוצ'קה שהולידה סל ועבירה לקראת סוף המשחק. בינתיים הוא ודרק שארפ הם הספסל של מכבי וזו נקודה שעל מכבי לשפר בדחיפות לקראת המשך העונה. הלפרין מקבל דקות במשורה; גרין משחק כל משחק אך תרומתו פוחתת ככל שמתקדמת העונה; שלף על אף הכושר הטוב שהפגין בינואר הוא עדיין על תקן אופציה מועדפת להוצאת כדורי חוץ כשיש שנייה על השעון וקומאטוס משחק ללא בטחון עצמי. עם ספסל שדוף ורעוע שכזה מכבי עלולה להסתבך בהמשך, במיוחד במשחקי ההצלבה. כדי להחזיר את השחקנים האלה לכשירות אפשר לתת להם לשחק 30-35 דקות במשחקי הליגה והגביע הבאים עלינו לטובה. לא יקרה למכבי שום נזק אם תפסיד לגליל או לראשון בליגה אך בלי הספסל החורף הולך להיות קשה יותר עבור מכבי.
נקודה נוספת שעל מכבי לשפר היא הריבאונד והכוונה בשני צדי המגרש. מכבי באופן עקבי נוהגת לקחת פחות ריבאונדים בהתקפה מיריבותיה. הנה דוגמא מחמשת המשחקים האחרונים: ברצלונה 22 מכבי 6; מכבי 7 לובליאנה 7; מכבי 7 אתונה 15; פזארו 11 מכבי 7; מכבי 9 וילרבאן 12. למכבי קו קדמי אדיר. זה קו קדמי חכם ( וויצ'יץ' ), אתלטי ( באסטון ) ומנוסה ( תומאס ) ובתוספת עזרה של פארקר וגרין שעולה מהספסל, מכבי אמורה לשלוט בריבאונד משני צדי המגרש אך לא כך. מכבי מרשה ליריבותיה לזרוק הרבה משלוש. ריבאונד משלשה הוא לרוב ריבאונד רחוק שאמור להילקח על-ידי הגארדים. המשחק נגד ברצלונה הוא דוגמא מצוינת. הספרדים קלעו רק 4/24 לשלוש, כלומר, הרבה כדורים חוזרים עפו רחוק. הגארדים של מכבי לקחו תשעה ריבאונדים ( כולל פארקר וכולל יום טוב של בורשטיין עם חמישה ). אגב, הגארדים הספרדים לקחו עשרה ריבאונדים כשמכבי 2/12 לשלוש. ריבאונד הוא תוצאה של מאמץ קבוצתי ושחקני החוץ כמו הפנים אמורים להשתתף במאמץ.

עוד נתון מעניין הוא המתאם המלא בין היות שאראס הקלע המוביל בכל ארבעת הפסדיה של מכבי העונה ביורוליג. ממוצע האסיסטים שלו בהפסדים הוא 3.75 לעומת 5.4 בנצחונות. כלומר, שיקלע אך יתרכז יותר בניהול משחק ומסירות.

שיפור הריבאונד יחד עם התאוששות הספסל תעשה למכבי חיים קלים יותר במשחקי הבתים החדשים, ההצלבה ובהמשך, הפיינל-פור.כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
חפשו את האשהגומרים הולכיםיכול להיות שזה נגמר ?סיכום שלישויהי ביום ההואאותה הגברת בשינוי אדרת אדם בעקבות גורלושושלתיום ממוצעעידן התמימות "עסקונה" הפסידו לעצמםקלקלו את החגהגנה לא היתה פהפוליסת ביטוחדרוש: ניהול מקצועיעונת מבחןהגביע הקדוש© כל הזכויות שמורות
cker();