נועה ריקנאטי
צילום: מוטי קלינגרעוברת למושב הנהגת
אורלי קלינגר ,17/10/2009

רגע לפני תחילת העונה, עם קבוצה איכותית וציפיות להחזיר תואר או שניים לאליצור רמלה, תפסנו את נועה ריקנאטי לשיחה. על המעבר מתפקיד עוזרת המאמן, על הקבוצה שלה ועל הליגה – בפנים.

נועה ריקנאטי, דמות מוכרת מאד בענף כדורסל הנשים, הספיקה לקחת תארים כעוזרת מאמן עם רמלה אי שם בניינטיז, עם הפועל ת"א ב2006 ולאחרונה עם רמלה כעוזרת המאמן של אלי רבי שם זכתה בשתי אליפויות, שני גביעים והעפלה מדהימה לחצי גמר היורוקאפ. בקיץ האחרון ריקנאטי גם שימשה כסקאוטרית של נבחרת הנשים הבוגרת באליפות אירופה.

אחרי ההפסד בסדרת הגמר לאלקטרה רמת השרון בסוף העונה הקודמת, הודיע המאמן אלי רבי על החלטתו לעזוב את תפקידו ולעבור לאמן כדורסל גברים. ברמלה בדקו אופציות נוספות ולבסוף כעבור כשבועיים מינו את ריקנאטי למאמנת הראשית של הקבוצה.

"האם ציפיתי? אם אגיד שלא ציפיתי, יגידו שאני לא מעריכה את עצמי מספיק. אם אגיד שציפיתי, אז אני מעריכה יותר מדי ובצורה יהירה", אמרה ריקנאטי. "אני מאד רציתי, הרגשתי כבר מוכנה ואני מאד שמחה. אם אלי לא היה נותן לי את הבמה בשלוש השנים האלה, ולא היה חושף אותי ואת מה שאני עושה, זה לא היה קורה", הוסיפה.

במהלך השנים ריקנאטי סיפרה כי היו לה הצעות להפוך למאמנת ראשית בליגה. "אני כל כך הרבה שנים עוזרת מאמן, עם גיחה לגליל ומשחק בודד ברמלה, אז במהלך הקיצים היו הצעות פה ושם מקבוצות. אבל אף פעם לא הייתה לי התלבטות", היא אמרה. די ברור שהכסף שהוצע לא יכל להיות מפתה במיוחד, אבל ריקנאטי אומרת שהיא לא סירבה ממניעים כלכליים. "פעם שאלו את דיוויד בלאט למה הוא לא הולך לאמן. הוא ענה שלהיות עוזר מאמן במכבי ת"א זה יותר מלאמן בקבוצות אחרות. בלי לפגוע באף קבוצה, ברמלה הרגשתי שאני עובדת פול טיים ג'וב, לא הייתי קישוט, עבדתי בתנאים הטובים ביותר וברמות הגבוהות ביותר. זו אגודה שברמת הארגון נותנת את כל הכלים. מי שרוצה ללמוד ולהתנסות ולהתקדם, זה המקום".

גם לגבי השאלה האם היא מרגישה שכאישה יש לה פחות הזדמנויות לאמן בליגה, ריקנאטי השיבה בשלילה. "לא חושבת. אני לא המאמנת הראשית הראשונה. אנחנו פשוט צריכות יותר מאמנות בענף. גם עוזרות מאמן, גם מאמנות בלאומית, ואז זה יקרה".

ערב פתיחת העונה ריקנאטי היא אמנם לא המאמנת הראשונה אבל פרט לאורנה אוסטפלד היא היחידה בליגה, אחרי שבעונה שעברה דליה בושינסקי – מי ששנים הייתה המאמנת השנייה בליגה – התפטרה מאשדוד. העונה יש גם עוזרת מאמן חדשה, תמר מעוז בנתניה. נקווה שהצלחה של שתיהן תביא לכך שלא נצטרך לשאול את השאלה הזו יותר.

נחזור לפרקט. ברמלה כמובן מכוונים לכל התארים, ובנו קבוצה חזקה עם זרות מצוינות. "קודם כל יש התרגשות, אני מאד נהנית מכל האווירה והעניין של לאמן קבוצה", סיפרה ריקנאטי. "לא ממש התחלתי לאמן האמת, כי כמעט לא היו לנו אימונים בהרכב מלא. אני מקווה שכל התכניות שרצות לי בראש בקצב יותר מהיר ממה שאני מדברת יצאו לפועל".

רמלה תסתמך העונה על מקבץ זרות איכותי במיוחד, בדמותן של דיאנה ג'קסון המוכרת והמוערכת, נואל קווין המגוונת עם הדרכון הבולגרי יקר הערך, אשלי פאריס שתנסה להוכיח שהיא לא פחות טובה מאחותה, והגארדית הרומניה אנקוטה סטונסקו. "אני מרוצה מהשחקניות שבחרנו בקפידה. לא תמיד מה שאת רואה את מקבלת, אבל לפחות עד עכשיו ממה שראיתי, קיבלנו את מה שחיפשנו".

מבחינת הישראליות ריקנאטי תהנה משירותיהן של אינה גורביץ' ואורטל אורן שממשיכות מהעונה שעברה, שימרית גיגי שמגיעה אחרי עונה מצוינת בבנות השרון, והצעירות לימור פלג ומאיה איסרוב. יהיה מעניין לראות איך גורביץ', אורן וגיגי ישתפו פעולה כאשר על הנייר שלושתן בערך באותה עמדה ומצפות לדקות רבות. "הן לא באותה עמדה", טוענת ריקנאטי.

"אורטל משחקת 1-2, אינה 2-3 וגיגי 3-4", אמרה. גיגי? 4? "כן. התרגילים שלי עובדים ככה שה4 שלי תמיד עם הפנים לסל והיא יכולה לעמוד על קו ה3. לא מסתובבת בצבע ועושה פוסט אפ", אמרה ריקנאטי שגם פרגנה לישראליות הצעירות שלדעתה עוד יקבלו הזדמנות.

לרמלה בהחלט מצפה עונה קשה בליגה צפופה יותר מאי פעם. "זו השנה הראשונה מזה הרבה מאד שנים, את תל כביר עוד לא ראיתי, שאין קבוצות חלשות בליגה", אמרה ריקנאטי. "אין באנקרים השנה, היו שנים שהיו קבוצות שנגדן תמיד ידעת שאת מנצחת או תמיד ידעת שאת מפסידה. השנה אין את זה. שיחקתי נגד ירושלים, ראיתי את הפועל ת"א, שהיו קבוצות קטנות בשנים האחרונות. ירושלים בנו קבוצה מצוינת, יהיה מאד קשה לחזור משם עם ניצחון", סיכמה.

"עכשיו זה תלוי בנו לעמוד בלחץ. תמיד יש לחץ ברמלה, פשוט כי רוצים את כל התארים", אמרה ריקנאטי. "זה לחץ בריא, זה נותן לשחקניות מוטיבציה אחרת. יש כל הזמן את הרצון הזה להתקדם ולהצליח, אני מאד מקווה שזה ידביק את אלה שלא היו כאן מעולם והן יבינו מה זה אליצור רמלה".

שתיים שכבר מבינות טוב מאד מה זה אליצור רמלה הן הקפטנית אינה גורביץ' והזרה דיאנה ג'קסון, ששיחקה נגד רמלה בגמר הפלייאוף ב06/07. בסיום המשחק החמישי של הסדרה, אחרי שרמלה זכתה באליפות, התרחשה תקרית מיותרת במגרש החנייה. דיאנה ג'קסון, אחת הזרות הנעימות שפגשנו שבמהלך הסדרה חטפה מרפק מאינה גורביץ' ישירות לפרצוף, ירדה מהאוטובוס של האדומות ושלחה בוקס לאפה של גורביץ'. את ההמשך התקשורת הוציאה מכל פרופורציה, המשטרה התערבה, הWNBA המבועתת השעתה את ג'קסון לכל העונה, גורביץ' הגישה תביעה אזרחית ממנה ירדה לבסוף, לימור מזרחי גישרה בניהן ובוצעה סולחה.

"צריכים לעשות מזה סרט", אמרה ריקנאטי על היחסים בין ג'קסון וגורביץ'. אם יעשו, לפחות הוא יהיה אמין יותר מהסרט שעשו מהאגרוף. "הן כל כך דומות באופי, היה כל כך קל להן להתחבר בשנייה שDJ הגיעה משדה התעופה ונכנסה לחדר ההלבשה. כל כך קל להתחבר לDJ וכל כך קל להתחבר לאינה שזה היה נראה כאילו הן תמיד היו חברות. אינה ידעה כמובן כשרצינו להביא את DJ, היא אמרה לי 'את תראי, אנחנו נהיה החברות הכי טובות'. הן שתיהן כאלה מנהיגות, נעימות ומצחיקות שהחיבור בניהן היה בלתי נמנע".

אם גורביץ' וג'קסון לא יהיו הדבר היחיד שיתחבר ברמלה, יכול מאד להיות שגורביץ' עוד תניף את התואר הראשון של ג'קסון.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();