הלילה: גמר ה-WNBA יוצא לדרך
אורלי קלינגר ,28/09/2009

החלטנו להשתמש בתירוץ ש40% משחקניות החמישייה שיעלו לפרקט ברביעי לפנות בוקר למשחק הראשון של גמר ה-WNBA שיחקו בישראל בשנים האחרונות כדי להביא לכם פריוויו קצר לסדרה שצפויה להיות נפלאה. ניגוד הסגנונות של הפיניקס מרקורי והאינדיאנה פיבר מבטיח גמר יוצא מהכלל – שישודר במלואו בישראל.

אומרים שהגנה מביאה אליפויות, אבל לפי רוב התחזיות בגמר הWNBA, זה לא הולך לקרות. בפינה אחת – הפיניקס מרקורי מציגות את ההתקפה הכי טובה בעולם, בהנהגת המועמדת המובילה לMVP. בפינה השנייה – האינדיאנה פיבר מציגות את ההגנה הכי חזקה בליגה, בהנהגת שחקנית ההגנה של השנה. שתי הקבוצות היו הטובות ביותר בקונפרנס שלהן לאורך העונה כולה, וניצחו סדרה קשה בגמר האזורי כדי להעפיל לגמר. עבור פיניקס, זה הגמר השני בשלוש עונות שכן ב2007 הן זכו באליפות. עבור אינדיאנה, זה הגמר הראשון בתולדות המועדון אחרי שהן נמנעו מהדחה רביעית ברציפות מידיה של דטרויט. הפיבר כאמור שלחו את דטרויט הביתה והמרקורי העיפו את אל.איי – מה שמייצר לראשונה מזה שנים גמר עם שתי קבוצות סימפטיות. אין את מי לשנוא באף אחד מהצדדים, אבל זה בהחלט לא פוגם באווירה.

בחמישייה של פיניקס עולות שלוש שחקניות מוכרות מאד במחוזותינו – טנג'לה סמית' (אקס רמלה ורמה"ש), ליקו ווילינגהם (אקס בני יהודה ומוצקין) וטמיקה ג'ונסון (אקס בנות השרון ובני יהודה) שהגיעה לפיניקס השנה והפכה לרכזת הפותחת ואחת הסיבות שפיניקס היא היום הפייבוריטית לזכות באליפות. בצד השני באינדיאנה נמצא בחמישייה את אבוני הופמן, שזכתה העונה עם רמה"ש באליפות והייתה מאד קריטית בניצחון במשחק המכריע בגמר המזרח.

ההעפלה ההיסטורית של אינדיאנה לגמר המזרח הייתה לא במעט בזכותו של לארי בירד, כוכב הNBA האגדי וכיום מבעלי קבוצת הפייסרס, שקנה וחילק 9,000 כרטיסים ביציע העליון של הקונסקו פילדהאוס. הקהל המקומי הגיע בהמוניו ו18,000 איש דחפו את הפיבר לגמר והתאהבו בקבוצה. בהתחשב באיומי הפירוק שחגים מעל המועדון העונה, קרב האליפות עבור אינדיאנה הוא על יותר מתהילה וטבעת. זה יכול בעצם להיות קרב ההישרדות של המועדון.

פיניקס מצידה לא יודעת לחץ מהו, בטח עם שתי סקורריות קלאץ' מדהימות בדמותן של דיאנה טארוסי וקאפי פונדקסטר. תכף נגיע למאצ'אפ המאד מעניין שיש להן מול אינדיאנה, אבל קודם כל חשוב להבין שהן מהוות את צמד שחקניות המטרה הטוב ביותר בליגה. טארוסי היא מלכת הסלים של הליגה בשלוש מתוך ארבע השנים האחרונות (כולל השנה עם 20.4 נקודות למשחק), והמספרים שלה בפלייאוף מטורפים אף יותר: 23.8 נקודות, 5.2 ריב' ו-4.7 אס' למשחק ב 52% מהשדה כולל 43% מחוץ לקשת. פונדקסטר, הMVP של גמר 2007, הסתפקה "רק" ב19.1 נקודות למשחק בעונה הרגילה וירדה ל16.0 בפלייאוף. אבל בסיומו של משחק צמוד, אין אחד שלא היה רוצה את טארוסי בצד שלו ואם לא היא, אז קאפי.

בשורותיהן של הפיבר משחקות שתיים מהשומרות הטובות ביותר בליגה, שחקנית ההגנה של השנה טמיקה קאצ'ינגס וקייטי דאגלס שהגיעה מקונטיקט בעונה שעברה והפכה את אינדיאנה למועמדת לאליפות. אין עוד קבוצה בליגה עם מאצ'אפ טוב יותר לכוכבות המרקורי המסוכנות. בשני מפגשי העונה הרגילה בין הקבוצות קאצ'ינגס הצליחה להחזיק את טארוסי על 15 נקודות למשחק בלבד וייצרה בעצמה 21.0 נק' לערב, כאשר כל קבוצה ניצחה בחוץ. היכולת של קאצ'ינגס ודאגלס למנוע מהכוכבות של פיניקס להשתלט על משחקים היא המפתח הגדול ביותר של הפיבר, בעיקר במשחקים צמודים.

מעבר לצמד הכוכבות, בשתי הקבוצות יש לא מעט שחקניות שיכולות להיות האקס פקטור. בפיניקס יש את השחקנית השישית של העונה, הרוקי דאוונה בונר, ואת האוסטרלית המצוינת פני טיילור שבהחלט יכולה לפתוח בכמעט כל קבוצה בליגה. גם היד של טנג'לה סמית' משלוש (הובילה את הWNBA העונה) והיכולת של טמיקה ג'ונסון להכתיב את הקצב המהיר במשך 40 דקות יהיו קריטיות. בצד השני אינדיאנה תצטרך לקבל תפוקה מהסנטרית תמי סוטון בראון ומאבוני הופמן שיצטרכו להוריד קצת לחץ מקאצ'ינגס. מהספסל תעלה הרכזת הרוקי בריאן ג'נוארי שיכולה לשנות את המומנטום.

בעונה הרגילה פיניקס ייצרה 16 נקודות יותר למשחק מאינדיאנה (92.8 לעומת 76.7), ובפלייאוף התמונה לא השתנתה בהרבה. אבל כמעט כל קבוצה שמשחקת נגד פיניקס פתאום מגלה שגם היא יכולה לייצר 90 נקודות לערב, כמו שקרה לאינדיאנה בשני מפגשי העונה הרגילה, ובדיוק מכאן נובעת האופטימיות במחנה מהמזרח. נגד פיניקס, אחוז קליעה נמוך פחות כואב כי יש הרבה יותר זריקות מבדרך כלל. בנוסף ההגנה של פיניקס, מין אזורית משונה שנקראת rover defense עם ארבע ששומרות אזורית בעוד טארוסי משוטטת לבדה ואחראית רק על לבוא לעזור, יכולה גם היא לסייע לאינדיאנה לשים יותר כדורים ברשת. זה בטח יהיה שינוי מרענן מהאישית האגרסיבית של דטרויט.

אז האם טמיקה קאצ'ינגס הנפלאה, השחקנית שעובדת הכי קשה בשני צידי המגרש, תזכה להניף את הגביע ולהציל את המועדון שלה? או האם קור הרוח של טארוסי הקילרית יאשש עוד יותר את הציטוט המפורסם "We have Diana Taurasi and you don't"? את התשובות נתחיל לגלות ביום רביעי לפנות בוקר בפיניקס. תהנו.

לוח המשחקים (כל המשחקים בשידור ישיר בחינם בwnba.com)
#1 – בפיניקס, 3 לפנות בוקר, 30 לספטמבר (שידור מוקלט בESPN ב9 בבוקר)
#2 – בפיניקס, 3 לפנות בוקר, 2 באוקטובר (שידור מוקלט בESPN ב9 בבוקר)
#3 – באינדיאנה, 22:00 ב4 באוקטובר (שידור מוקלט בESPN ב5 באוקטובר ב9 בבוקר)
אם יהיה צורך:
#4 – באינדיאנה, 1:30 לפנות בוקר ב8 באוקטובר – ישיר בESPN
#5 – בפיניקס, 3 לפנות בוקר ב10 באוקטובר – ישיר בESPN

*לוחות השידורים של ESPN עלולים להשתנות


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();