דרייב אין ספסל - אזרח אמריקאי
ספסל ,27/08/2009

איתן גרין, פרשן הכדורסל האגדי של גלי צה"ל, הביא לנו את אחד מסרטי הספורט הגדולים שבוימו בישראל. הדבר היחיד שטעון בירור זה איך גיא גארנר לא קיבל חוזה בליגה הראשונה.

אזרח אמריקאי

בימוי: איתן גרין
הפקה: מרק רוזנבאום ואבי קליינברגר
תסריט: איתן גרין
מוזיקה מקורית: עדי רנרט
צילום: דני שניאור
עריכה: אנה גורית
שנה יציאה לאקרנים: 1992
ז'אנר: דרמה
אורך: 102 דקות

תקציר: עכבר כדורסל פרובינציאלי, שחולם ארה"ב וכל חייו סובבים את הקבוצה המקומית שנמצאת בליגה השנייה, מתיידד עם זר אמריקאי פצוע, שמגיע לאשדוד בשלהי הקריירה. הקשר המיוחד הנוצר בינם על רקע האהבה המשותפת לכדורסל הולך ומתחזק, במקביל לניפוץ חלומות העלייה של הקבוצה והקרע שנוצר בין השחקן להנהלה, העיתונות והקהל המקומי. הסרט מהווה חלון ראווה לחוליים רבים של הענף ולחיי הבדידות שמציע הכדורסל המקצועני לנוודים האמריקאים.

שחקנים ראשיים:
איצ'ו אביטל - יואל
גיא גארנר - מייקל
אווה חדד - רחל
חיים בנאי - אמנון
דוד ברוך - שמעון
רפי אדיר - יגאל

שחקני משנה: מנשה ורשבסקי, דני רוט, ארט האוזי, גאולה לוי, איילה נוימן, אייל שיראי, מיכל זוארץ, סוליטה רודריגז, צבי קורמן

אנשי הכדורסל המשתתפים: ארט האוזי

טריוויות:
1. "אזרח אמריקאי" היה סרטו השלישי באורך מלא של איתן גרין אחרי "לנה" שיצא ב-1980 ו"עד סוף הלילה" ב-1985.

2. עבור גיא גארנר, כוכב הסרט, הייתה זאת התנסות ראשונה במשחק אמיתי. קודם לכן קיבל תפקיד קטן בלבד כ"גארד" (שומר, כמובן) בפרק מהסדרה "מטלוק". בהמשך הופיע במספר תפקידי אורח בסדרה "ג'אג".

3. איתן גרין שימש במשך שנים ארוכות כפרשן בתכנית הכדורסל של גלי צה"ל, "צעד וחצי".

4. יונתן ריגר, בנו של שימי ששימש כיועץ לסרט ולימים קולנוען בעצמו ושחקן בית"ר בני בבלי, השתתף בסרט כאחד מאוהדיה הצעירים של אשדוד.

5. הקבוצות המשתתפות בסרט כיריבות של אשדוד: הפועל נס ציונה, מ.מ גבעת שמואל, מכבי רחובות, הפועל גת ובית"ר ר"ג.

6. ארט האוזי, ששיחק את רודני, חברו הטוב של מייקל, שיחק בארץ בהפועל ר"ג, בית"ר ת"א, מכבי ר"ג, בית"ר רמלה, מכבי קרית ביאליק ואחרות, ואף התאזרח.

7. בסצינה בה מתארח יואל בביתו של מייקל, צופים השניים בשידור של משחק בין יוסטון והלייקרס מערוץ 2 הניסיוני ויואל מצהיר כי הוא מסוגל לציין בעבור כל שחקן באיזה קולג' שיחק. בין השמות שהוא מזכיר נמנה גם "באק ג'ונסון, אלבאמה" - ששנתיים לאחר צאת הסרט הגיע לשחק בהפועל ת"א. מוקדם יותר מוזכר גם דרק "בנד אייד" צ'יביוס, שבאוקטובר של אותה שנה (1992), נבחן במכבי ת"א כמחליף אפשרי לדיירון ניקס, לפני הבחירה בדייויד אנקראם. בביקורו הבא בארץ, בדצמבר 1996, קלע צ'יביוס 39 נקודות בהפסדה של אפועל ניקוסיה להפועל ירושלים בגביע אירופה.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();