"אנחנו המכבי ת"א של הליגה השנייה"
ספסל ,25/06/2009

מוטי אמסלם, יו"ר מ.כ הבקעה, פותח את עונתו ה-25 כראש המערכת באלופת הלאומית, נהנה מכל רגע, מודה לחברים לדרך ולא מפחד להצהיר: "במידה ונזכה במקום הראשון הפעם נעלה לליגת העל".

"המרכז הזה (לידר) בו משחקת הקבוצה מקדים את זמנו במדינת ישראל ב-50 שנה. איפה תראה קומפלקס כזה מושלם עם אולם כדורסל מטופח יחד עם חדרי כושר, בריכות שחייה, סאונה, זה וינגייט קטן" ככה החל יו"ר הבקעה, מוטי אמסלם, את השיחה איתו.
אמסלם צודק בכל מילה, הקומפלקס המרשים שנבנה במשך 10 שנים בגני תקווה אכן מקדים את זמנו במדינתו הלוקה במתקנים מתאימים ומזכיר מקומות אחרים בעולם. "כרגע האולם מכיל 1,100 מקומות ואנחנו בודקים אפשרות להגדיל אותו כבר העונה ל-1,600. יש פה כל מה שקבוצה ברמה הכי גבוה צריכה".

אמסלם נמצא בכדורסל כבר למעלה משלושה עשורים, היו אנשים שהלכו איתו במהלך הדרך ועזבו, היו כאלה שגם חזרו, אבל הוא תמיד נשאר שם, שומר על הקבוצה של אזור, הבקעה. "אני כבר 25 שנה בעסק. התחלתי עם גבעת שמואל בליגה א', טיפסנו וטיפסנו ובעונת 93/94 הגענו לליגת העל. עונה לאחר מכן עיריית גבעת שמואל יצאה מהעסק כמו שקרה ללא מעט קבוצות ואז הגיעו דורון הרציקוביץ ומיקי ברקוביץ' שלקחו את הקבוצה עליהם. אחרי שנתיים שהם פרשו החלטתי אני לקחת את הבייבי עליי ולמעשה עד השנה האחרונה שדורון הרציקוביץ חזר הקבוצה הייתה עליי". למרות שבמהלך השנים העול הכלכלי של החזקת קבוצה בליגת העל נפל בעיקר עליו אמסלם לא חשש לרגע שזה ייפגע במשפחתו כמו שקרה לא מעט פעמים לאנשים אחרים שהשקיעו את כל כולם בענף התובעני. "אני לא רוצה להיכנס לסכומים אבל השקעתי בקבוצה את כל מה שהיה לי גם על מחיר סיכון המשפחה שלי. מי שנדבק לג'וק הזה לא יכול לעזוב."

יש עוד מקורות הכנסה לקבוצה?

"אנחנו לא מקבלים תקצוב עירוני מטורף. אנחנו לא כמו ראשל"צ, ר"ג ועוד קבוצות שמקבלות מיליונים מהעירייה. הסכום הכולל שהיינו צריכים לקבל משלושת העיריות יחד (גבעת שמואל, קריית אונו וגני תקווה) היה 900 אלף ₪, לגברים ולנשים יחד, אבל מה לעשות שהעניינים לא בדיוק הסתדרו כמו שכולנו רצינו והתמיכה הייתה חצי ממה שסוכם במקרה הטוב"

אבל יש לכם את התקציב הגבוה בליגה, מאיפה מגיע הכסף?

"אני כבר לא לבד בעסק. בעונה שעברה חזר אלינו דורון הרציקוביץ שעוזר לנו המון. אין קבוצה כמו גבעת שמואל בארץ. אין שחקן שיכול להגיד שאיחרו לו במשכורת ב-24 דקות לא 24 שעות. בשמיני בחודש הכסף בבנק. זה לא רק שחקנים, זה גם ספקים וכל הדברים הנלווים. את זה צריך להגיד גם לזכותו של דורון שלמעט הכסף הביא גם את יכולותיו הניהוליות מעסקיו השונים".


בית הלחמי. החל את הקריירה אצל אמסלם

"פחדנו לעלות לליגת העל"

בעונה שעברה נתנה הבקעה עונה נהדרת, סיימה במקום הראשון את הליגה הסדירה (מאזן 7-19) ולמעט תקלה קטנה מול אליצור רמלה ברבע גמר הפלייאוף היא שייטה לה אל עבר אליפות הלאומית. מן הראוי היה שלאחר הזכייה תעלה הקבוצה לליגת העל, אך לא כך היו פני הדברים. הנהלת הקבוצה החליטה חודש לאחר סיום העונה כי היא מוותרת על הזכות לשחק בליגה הראשונה לא מסיבות כלכליות אלא מסיבות מקצועיות. מה הכוונה סיבות מקצועיות? אמסלם מסביר. "צריך לעלות לליגת על מסודר שזה לא יהיה משהו חד פעמי. אצלנו כבר בשנה הראשונה של הקמת המועדון הזה עלינו לליגת העל, הנשים עלו לליגה הלאומית וחמש קבוצות מהנוער גם כן עלו ליגה. הכול בא בפתאומיות וזה הפחיד אותנו. מה גם שהיו לנו "זנבות" מתקופת גבעת שמואל ולא רצינו לעלות לליגת העל עם חובות עבר. לא רצינו לפתוח עמותה חדשה כמו שהרבה קבוצות עושות בארץ כדי לשים את החובות בצד. וזאת הייתה הסיבה מדוע העדפנו להישאר העונה בלאומית"

ומה יקרה העונה אם תזכו באליפות, לא תעלו?

"אם ניקח העונה אליפות אני מאמין שהפעם נעלה לליגת העל. הבאנו זר כמו ברדפורד שעולה כמו 50% מהזרים בליגה יחד ועוד יישאר לך עודף, זה אומר הרבה. אם תשים לב אני ירדתי בקריירה שלי שלוש פעמים ליגה אבל עונה לאחר מכן ישר עליתי חזרה. אנחנו קבוצת ליגת על לגיטימית. הגענו פעם אחת לארבע הגדולות, הגענו לגבר גביע המדינה גם".

שמגיעים לביקור בקבוצה אי אפשר שלא להתרשם מהסדר והרצינות שיש בבקעה. מאפי שמש המנכ"ל שדואג לעניינים הטכניים ועד לאחרון העובדים שאחראי על הלוגיסטיקה. התנאים שמקבלים שחקנים בבקעה שונים מהתנאים אותם מקבלים עמיתיהם ברוב הקבוצות בליגה השנייה. "הגישה שלי היא שונה. הצלחה עולה כסף. כל המתקן פה כולל התנאים הנוספים שאנחנו מעניקים לשחקנים אין דברים כאלה בלאומית. זה רמה של ליגת על ויותר מזה. יש לנו מנכ"ל (אפי שמש) במשרה מלאה, בלאומית לא מבינים את הדברים האלה, קבוצות המומות מאיתנו, אבל אין מה לעשות אם רוצים להצליח חייבים להשקיע".
בלא מעט מקבוצות הליגה חלק מתקציב הקבוצה נבנה על הכספים שמתקבלים ממחלקות הנוער. כלומר הכסף שהילד משלם עבור השתתפות בחוג של המועדון. אמסלם חושב שזה לא נכון ומסביר איך זה עובד בבקעה. "אנחנו לא מרוויחים כסף ממחלקת הנוער שלנו. המחלקה מופעלת ע"י לידר (החברה שמפעילה את האולם של הקבוצה), לנו אין התעסקות כלכלית בנוער רק מקצועית. פה חנן קרן מנהל מקצועית את מחלקת הנוער. אני גם מאמין שאי אפשר להרוויח ממחלקת נוער, קבוצה שמצליחה להרוויח על חשבון הילדים עובדת על ההורים. אי אפשר להרוויח שיש לך כל כך הרבה הוצאות מסביב. אולם, מאמנים, מנהל מקצועי וכל מה שנלווה. לדעתי זה מצוין שלא מרוויחים כסף בקטע הזה כי יותר חשוב לחנך את הילדים".


חנן קרן. גם הוא במערכת של הבקעה

"הליגה הלאומית מהנה הרבה יותר מליגת העל"

אמסלם חווה למעלה מעשור בליגה הראשונה. הגיע לשלבים מכריעים גם בגביע וגם בליגה. ועם כל ההתלהבות של קבוצה בליגת העל את העונה החולפת הוא לא יישכח להרבה מאוד זמן. "עם כל ההילה של ליגת העל בשנה שעברה נהניתי יותר ממה שנהניתי בכל התקופה שאני בעסק. הליגה הלאומית זה משהו מיוחד, הישראלים הצעירים זה היה פשוט תענוג. אני לא מתבייש להגיד את זה. אני מרגיש שאנחנו סוג של מכבי ת"א בליגה השנייה".

יש בכלל לחץ בליגה הלאומית?

"קודם כל נרצה להצליח. יש מקומות שאומרים לחץ אבל אצלנו שמים את כול הדברים על השולחן. תהיה לנו ארוחת ערב של פתיחת העונה ושם נגדיר לשחקנים את המטרות שלנו. המטרה שלנו היא אחת ויחידה, להצליח לפחות כמו בעונה שעברה, מקום שני זה כשלון מבחינתנו".

עם סיום העונה החולפת ולאחר שהתברר כי דרור כהן עוזב לעמדת עוזר המאמן בהפועל י-ם החליט אמסלם למנות את חנן הירשוביץ (33) למאמן הקבוצה. הצעד הזה הפתיע לא מעט אנשים נוכח הכספים הרבים שהושקעו בקבוצה וההחלטה ללכת על מאמן צעיר שאומנם אימן מספר שנים בליגה אבל הוא לא מותיקי המאמנים בלאומית מסתמנת כנקודת התורפה של הבקעה. אמסלם מסביר את המהלך. "חנן גדל פה במועדון, היה עוזר מאמן של עופר ברקוביץ בליגת העל. את האמת שבעונה שעברה הוא ודרור כהן הגיעו לישורת האחרונה מבחינת תפקיד המאמן, עשינו שיחות עם שניהם ובסוף החלטנו על דרור. זה היה הגיוני שאחרי שדרור יעזוב הוא ייקח את המושכות. זה נכון שהניסיון שלו בליגה הלאומית לא יותר מדי גדול אבל אני מאוד מאמין בו. זאת קבוצה שלא מעט מאמנים מליגת העל רצו להיות בה אבל החלטנו על חנן כי לדעתי יש לו את מה שצריך כדי להיות מאמן מוביל. את אריאל בית הלחמי, אורן אהרוני ודרור כהן לקחנו בלי שהיה להם בכלל ניסיון ותראה איפה הם היום. זה נכון שצריך גם ביצים בשביל ללכת למהלך כזה אבל אני שמח שעד היום לא טעיתי בקטע הזה של המאמנים."

ומה יקרה אם תתחילו בצורה לא טובה את העונה?

"אתה יודע מה ההבדל בינינו לבין קבוצות אחרות בליגה? למאמנים אצלנו יותר קל מאחרים. יש פה מערכת שעומדת מאחוריו ואין לו בעיה של תמיכה לעומת הרבה קבוצות אחרות בליגה"


דרור כהן. הפתיע בעזיבה לי-ם

בתחילת הקיץ החליטו באיגוד הכדורסל על מספר שינויים על מנת לשדרג את הרמה בליגה. חוק הצעירים בוטל באופן סופי ובנוסף הוחלט כי מהעונה הקרובה ישחקו שני זרים בכל קבוצה. לא מעט קבוצות התרעמו על הגזרות החדשות. יו"ר הבקעה שלוקח חלק גם באיגוד הכדורסל (משמש כסגן יו"ר האיגוד) חושב שהכול לטובה ונותן עוד מספר תובנות לגבי הליגה מנקודת מבטו ונותן תקווה לעתיד הליגה הלאומית. "אני אוריד רגע את הכובע של יו"ר הקבוצה ואדבר איתך מהצד של איגוד הכדורסל. היה לי חלק לא קטן בשידור משחקי הליגה בעונה שעברה. אני אומר לך שהאיגוד מתכוון להשקיע המון בליגה הזאת. שי שני וכולם מבינים שזאת הליגה הבכירה שלהם אחרי שהמנהלת לקחה את ליגת העל. אנחנו עובדים על ספונסרים חדשים בליגה, רוצים לעשות אותה יותר מסחרית ויותר מקצועית. בערוץ הספורט מאוד נהנו לשדר את הליגה העונה והם רוצים מאוד להמשיך ולשדר אותנו".

ולסיום, עד מתי תישאר בבקעה?

"אני לא רואה את עצמי עוזב את הקבוצה בזמן הקרוב. זה הבייבי שלי ואין סיבה שאעזוב. כמו שאמרתי אני מאוד נהנה כאן ואם נהנים אז למה לעזוב. מה עוד שצירפתי שותפים לדרך שעוזרים לי מאוד ומביאים לי כוחות חדשים בכל פעם שאני מדבר איתם, אז ככה שאני פה לעוד שנים רבות"כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();