לאומית - נבחרי עונת 08/09
אלירן כהן ,01/05/2009

כמידי שנה, ערכנו באתר "ספסל" את משאל מאמני הליגה הקבוע בשלנו בליגה הלאומית. מאמן העונה, הישראלי של העונה, השחקן הזר של העונה...

הישראלי של העונה
דורי אסף
מכבי אשדוד

במקור, הכתבה הזו הייתה אמורה לעלות עוד לפני הסנסציה המדהימה שחוללה אמש הפועל לב השרון כששלחה הביתה את מכבי אשדוד, אבל כך או כך - אי אפשר להתעלם מהעונה המדהימה שנתן דורי אסף שהובילה את הקבוצה שלו למקום השני בטבלה, עם יתרון ביתיות אופציונאלי עד לליגת העל, יתרון שבסופו של דבר לא יצא אל הפועל. 22 נקודות בממוצע למשחק (מקום ראשון מבין כל הישראלים), 6.3 אסיסטים (שני לתומר חולי), 3.5 ריבאונדים ו- 2 חטיפות. כל אלה אמנם לא הספיקו על מנת לשלוח את מכבי אשדוד לליגת העל, אבל באשר לדורי עצמו - קשה להאמין שהוא לא ישחק שם בעונה הבאה. רק צריך לשפר מעט את בחירת הזריקות ולהוריד את כמות האיבודים (3.6) על מנת ללכת צעד נוסף קדימה.

תשעה מאמנים מתוך 13 (רמי הדר לא יכול היה לבחור בו) סימנו את דורי אסף כ"ישראלי של העונה", כשאחד נוסף בחר בו לחמישיית העונה. ארבעה נוספים בחרו באלירן גואטה ואחד בטל דן. בעונה שעברה, לצורך העניין, שמו אפילו לא הוזכר בקטגוריה. רק מראה לאן הוא עוד יוכל להגיע.
הזר של העונה
אדריאן אוטר
הפועל לב השרון

קצת חבל שהכל כאן מגיע ברוח המשחק של מכבי אשדוד נגד הפועל לב השרון אמש, אבל העובדה שבחירות המאמנים נעשו עוד לפני שנקבעה זהותן של העולות לשלב חצי הגמר, הופכת את העניין למציאותי יותר. לב השרון, ללא אדריאן אוטר, הייתה בכלל אמורה לשחק בליגה הארצית העונה, פחות או יותר עם הסגל הישראלי שהיא מחזיקה השנה. נראה שאוטר, שחיזק את הקבוצה בתחילת העונה אחרי שנחתך מהפועל "מרנין" טבעון, לא ממש הבין מה קורה מסביבו ואחרי תקופת התאקלמות קצרה נכנס לאטרף והכניס אחריו גם את הקבוצה.

23.2 נקודות בממוצע למשחק (שלישי בליגה אחרי האריס ודרייטון), 13.6 ריבאונדים (ראשון), 2.7 חסימות (ראשון) ו- 2.6 אסיסטים לא הותירו ספק בפני לא פחות משמונה ממאמני הליגה שבחרו בו לשחקן הזר של העונה. שניים לו היו דוויט ברואינגטון וסטנלי ברנדי עם 2 קולות כל אחד, כשגם אנדרה האריס וסדריק ג'קסון זכו לקול אחד, כל אחד. למעשה, הפעם האחרונה בה נבחר זר בעונתו הראשונה בלאומית ל"זר של העונה" הייתה אי שם בעונת 2005-2006 עם ג'רמיין הול בהפועל עפולה. זוכרים איפה הוא נמצא עכשיו?
תגלית העונה
טמיר אריאלי
הפועל "מרנין" טבעון

בעונה שעברה היה טמיר אריאלי על תקן סותם חורים בחוק הצעירים במדיה של מכבי חיפה, הקבוצה בה גדל; והשנה, למרות הרצון והדחף הרב לראות מהצד השני את קרלוס ארויו או טימי באוורס, הוא העדיף להמשיך את הפריצה שלו בליגה הלאומית והצטרף לשכנה מטבעון. אריאלי עלה בחמישייה כמעט בכל משחקיה של הקבוצה, שיחק לא פחות מ- 28 דקות, קלע 9.5 נקודות למשחק, מסר 3.6 אסיסטים והיה בהחלט לאחת ההפתעות הנעימות של העונה. 4 קולות קיבל טמיר לתואר "תגלית העונה", כששון ויינשטיין מאליצור מכבי נתניה הדביק אותו עם 3 ואור רון מהפועל לב השרון שנטל 2. חמישה שחקנים נוספים (מוטי מוסקוביץ', אלכס צ'וברוביץ', נועם מטלון, יועד בית יוסף, עמית שמחון) קיבלו קול אחד, כל אחד (כיף להשתמש בזה, תודו).
שחקני ההגנה
יריב רוקני, ערן אסנטי
מכבי אשדוד, אליצור מכבי נתניה

שני שחקני ההגנה של הליגה, כמה מפתיע ובאמת שמפתיע, מגיעים משתי מוליכות הטבלה בתום העונה הסדירה, נתניה ואשדוד. על יריב רוקני, חבר וותיק בקטגוריה, שלוקח את התואר עונה שלישית ברציפות לא צריכים להרחיב. האיש שנותן הכל מהכל, גם במחיר של עבירות, חבר השנה לערן אסנטי שהצטרף לקבוצת נעוריו במטרה להקפיץ אותה לליגת העל יכל אמנם לצפות לעונה קבוצתית עם סיומת טובה יותר, אבל על ההיסטוריה הזו כבר אף אחד אחר לא יוכל לשלוט. כל אחד מהשניים קיבל 3 קולות ממאמני הליגה, צפריר וולפר דלק אחריהם עם 2 קולות, כששישה שחקנים נוספים (דורי אסף, אדריאן אוטר, בלייק המילון, איתמר רב, ליאור לוי, שון ויינשטיין) קיבלו גם הם, קול אחד. וזה עדיין לא אומר שיש הגנה בליגה הזו, סתם שתכירו.
השחקן המשתפר
נועם מטלון
הפועל עפולה

נראה שהירידה של הפועל עפולה לליגה הלאומית היטיבה לפחות עם מישהו אחד, קוראים לו נועם מטלון, הוא גדל בבני הרצליה, והוא בהחלט הצליח לנצל את הסיטואציה כדי לקחת צעד נוסף קדימה ולהיות שחקן דומיננטי הרבה יותר ברוטציה של שרון אברהמי. 9.6 נקודות בממוצע למשחק, 2.5 ריבאונדים ו- 93% קליעה מהעונשין (שני לגיא קנטור). המפתיע הוא שהבחירה במטלון נעשתה עוד לפני הסדרה נגד נס ציונה, במהלכה הכפיל את כמות הנקודות שלו (20.7 למשחק), שילש את כמות השלשות שלו לערב (3 מול 1) והוסיף 3.3 ריבאונדים לערב.

גם בקטגוריה הזו, כמו בקטגוריית שחקן ההגנה, עלו לא פחות מתשע שמות של שחקנים שונים. מטלון הוביל עם 3 קולות, ערן אסנטי, מוטי מוסקוביץ' ואבי אליהו קיבלו 2 כל אחד ועוד חמישה שחקנים (אוריה גור, דורי אסף, ליעד פורמן, אלכס צ'וברוביץ', מיכאל בדלוב) קיבלו כל אחד קול אחד.
משלימים את חמישיית העונה

אלירן גואטה
אליצור מכבי נתניה

הרבה דיו נשפך השנה על היכולות של הפורוורד הנתנייתי הוותיק (איזה מזל שאף אחד לא מדפיס באמת כל מה שנכתב כאן) וכנראה שהרבה מאוד גם יישפך בעתיד, בתקווה שזה יקרה בליגת העל ולפחות לעונה אחת. 19 נקודות בממוצע למשחק, 8.1 ריבאונדים והרבה מנהיגות שהובילה את נתניה, עמוסת הכוכבים וטעונות הפוטנציאל והכשרון, לאן שהובילה. שישה מאמנים בחרו לגואטה לחמישיית העונה, כשאלה הצטרפו לארבעה נוספים שבחרו בו לישראלי של העונה.

מוטי מוסקוביץ'
מכבי הוד השרון

באופן מפתיע, זכה הסנטר של הוד השרון רק ב- 2 קולות במאבק על תואר "השחקן המשתפר של העונה" אבל זה לא מנע ממנו לגרוף מחצי ממאמני הליגה את המקום בחמישיית העונה (7 קולות) עם תצוגות פשוט פנטסטיות שיהפכו אותו כנראה לאחד השחקנים החמים בעונת המלפפונים המתקרבת. 15 נקודות, 9.8 ריבאונדים ולא פחות מ- 14 דאבל-דאבלים במהלך העונה (הראשון מבין הישראלים) הביאו למוסקו, הכי בצדק שיש, מקום בחמישייה הראשונה.

טל דן
הפועל עירוני נס ציונה

אחרי הניסיון הכושל עם הזר טד סוואל בתחילת העונה (איך הצלחתי לזכור את השם, לעזאזל), בחרה עירוני נס ציונה להמשיך ללא חיזוק אמריקאי, בעיקר בגלל שבעצם כבר היה לה אחד שהוא בערך כזה, מבריטניה. הפורוורד שעלה ארצה בגיל 3 כבר היה סגור בקריית אתא בתחילת העונה אבל העדיף להישאר קרוב לבית ולהיות ראש לשועלים מאשר זנב לאריות (אם כי במקרה של קריית אתא זה לא באמת זנב). 17.8 נקודות, 6 ריבאונדים ו- 6 מקולות המאמנים.
היו קרובים:

מי שהסתפקו במקום ב"חמישייה השנייה" (שם נרדף ויותר חביב ביחס ל-"היו קרובים") הם תומר חולי, עוד נציג נתנייתי, שסיים עוד עונה נהדרת מבחינתו עם 9.4 נקודות ו- 7 אסיסטים בממוצע למשחק וגרף 5 קולות.יריב רוקני, ממכבי אשדוד, שגם נבחר לשחקן ההגנה של העונה וסיים (באמת סיים...) עם ממוצעים של 11.6 נקודות 10.7 ריבאונדים ו- 4.1 עבירות בממוצע למשחק, שגרפו עבורו 4 קולות. אבי נניקשוילי, שהיה האיש של הפועל נצרת עילית במהלך הסיבוב השני אותה כמעט והצליח להוביל לשלב חצי גמר הפלייאוף עם 16 נקודות ו- 6.7 אסיסטים שזיכו אותו בשלוש קולות. אבי אליהו, שהיה האיש של הפועל יקנעם/מגידו לאורך כל העונה והחזיק אותה בין זר לזר עם 16 נקודות6 אסיסטים ו- 3 ריבאונדים בממוצע למשחק ושתיים מקולות המאמנים, ו... אורן בן חמו, אורי כהן מינץ, עופר דיגמל, גלעד הירש, עדי פרג, ערן אסנטי, אלכס צ'וברוביץ', טמיר אריאלי וצפריר וולפר, שקיבלו כל אחד קול אחד. פשוט תבחרו אתם... את מי הייתם לוקחים לחמישייה השנייה שלכם. את הראשונה כבר סגרנו.


מאמן העונה
דני נגב
הפועל לב השרון


בהפועל לב השרון בסך הכל רצו לייצג את עצמם בכבוד בליגה הלאומית ולהפיק את המרב מהכרטיס לליגת המשנה בו זכו מההפקר. עם סגל שהתבסס ברובו על שחקנים שכבר הכינו את עצמם פיזית ונפשית לליגה הארצית אף אחד שם לא חשב אפילו בצחוק על פלייאוף עליון אלא בעיקר על מאבקי ההישרדות, אבל לדני נגב, שהגיע למועדון ממחלקת הנוער של בית"ר בנימינה - היו תוכניות אחרות.

למרות הסגל הדליל והצעיר, אפשר לומר שלב השרון נתנה עונה נהדרת במהלכה אף הצליחה לגעת למשך לא מעט זמן גם במקום הרביעי בטבלה, כך שאחרי הכל - קשה להתייחס על הניצחון אמש באשדוד כעל מקרי. נגב לקח את הפרויקט שהונח על כתפיו בידיים, ליכד את חבורת הצעירים שלו לארגון לוחמני ואנרגטי לא פחות מזה שהעמיד שם רובי בלינקו בשנים האחרונות, צירף אליו זר פשוט פנטסטי ורכב כל הדרך לשלב חצי גמר הפלייאוף.

"הבחירה הזו מאוד מחמיאה לי", הוא אומר, בטון די מופתע שלא ברור מאיפה הגיע. אפשר למצוא הרבה סיבות להצלחה של לב השרון העונה, או שלא בהכרח יותר מידי, אבל לנגב, שקטף 4 מקולות המאמנים הבוחרים, יחד עם רמי הדר יקירנו, בו אפילו בחר הוא עצמו ואותו הדיח אמש ממשחקי הפלייאוף, לוקח את התואר בזכות. "אימנתי בעבר הרבה שנים בליגה השנייה, ואחרי שרציתי לקחת כמה שנים של הפסקה הצטרפתי לרמי הדר, חבר מאוד טוב שלי, בבנימינה, שם אימנתי יחד איתו במחלקת הנוער", הוא מספר. "השנה חשבתי לחזור לאמן בוגרים בליגה הארצית, אבל בסוף התברר שעבדו עליי... והגענו לאן שהגענו. הניצחון אתמול היה אחד המשמחים ואחד העצובים שלי כאחד בגלל רמי, הגענו אליו פשוט בלי שום לחץ בניגוד לאשדוד, וזה עזר לנו להשיג את הכרטיס לשלב הבא".

אריק אלפסי שמוביל את נתניה למאזן עונתי כמעט מושלם גרף 3 מהקולות, עופר רחימי, ניר קפלן ונתי כהן קיבלו כל אחד קול אחד.נבחרי העונה 2008

נבחרי העונה 2007

נבחרי העונה 2006

נבחרי העונה 2005


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();