עמית תמיר בקאל-ברקליישראלים במכללות - עולם הולך ונעלם
ספסל ,30/10/2008

ליגת המכללות האמריקאית עומדת להיפתח בקרוב אבל כמות הישראלים המגיעה לשם הולכת ויורדת עם השנים. שלומי פרי, שמתגעגע לימים שישב בלילה ועקב אחרי עלילות ישראל שיינפלד ברייט סטייט ועמית תמיר בקליפורניה, מנסה לנתח את הסיבות לירידה ומתייעץ עם שניים שמבינים.

ליגת המכללות האמריקאית אמורה להיפתח בקרוב והנציגות הישראלית ביבשת הכדורסל הגדולה הולכת ומתמעטת עם השנים. שני ישראלים בלבד ישחקו בדיויז'ן 1. יניב סימפסון יתחיל שנה שלישית במונמאות' ונעמה שפיר תעשה את עונת הבכורה שלה בטולדו כשהיא למעשה המצטרפת היחידה המשמעותית השנה.

כמה שחקנים ישראלים בודדים משחקים בליגת המכללות השניה. עידו כהן יתחיל עונה שניה במרסיהרסט ואליו מצטרף בחור בשם ניב צינדלר. גידי מירושניק ואלכס קביטניצקי ישחקו עונה שלישית בנורת'ווד ולא ברור לנו עדיין עם רועי בוכבינדר ימשיך בווירג'יניה יוניון. אלינור אבני מתחילה עונה שניה בארה"ב, לבנת אלון ויעל פלג קיבלו מלגות במכללות קטנות. דניאל דקל ולימור פלג ממשיכות באלסקה אנקוראג'

הצטרפות שחקנים ישראלים למכללות יורדת בשנים האחרונות בעיקר בגלל ההגבלות והפיקוח של ה NCAA על כניסת שחקנים עם עבר מקצועני לליגת המכללות. שחקן ישראלי ששיחק בליגת העל או בליגה הלאומית פסול לשחק בדיויז'ן 1 ועם כניסתו לדיויז'ן 2 הוא צריך לפי חוקי ה NCAA לשבת עונה אחת בחוץ. הג'וניור קולג'ים לא מושכים ישראלים בשל רמתם הנמוכה יחסית..

ישראלים ניסו בעבר לדחות את השירות הצבאי כדי לצאת לקולג', אבל זה הופך קשה יותר ויותר. אלה שלא מצליחים לעשות זאת נשארים בארץ ולרוב משחקים בליגה הראשונה או השניה במהלך הצבא, מה שפוסל אותם מלצאת למכללה עם שחרורם. חלק מאלה שמשחקים בליגה מקצוענית לא ממש מודעים לזה שהם פוסלים את עצמם מלצאת לקולג'ים.

סקוט גראנוביץ' , מי שעזר לישראלים רבים למצוא מכללה בארצות הברית מספר: "מספר הישראלים המגיעים לקולג'ים ירד מכיוון שחוקי ה NCAA הפכו את העניין להרבה יותר מסובך לשחקנים אירופאיים עם נסיון מקצועני. לישראלים זה עוד קשה כפליים בגלל המחוייבות לצבא ובגלל הפיתוי לשחק בליגה מקצוענית בזמן הצבא, מה שמקנה לך שירות צבאי קל בדרך כלל. שחקנים צעירים בדרך כלל לא חושבים קדימה ובכך שהם משחקים בליגה מקצוענית פוסלים את עצמם מלהגיע למכללות.
יותר בנות הגיעו למכללות בשנים האחרונות, בגלל שיותר קל להן להשיג דחיית שירות או שחרור מוקדם. יש תמיד שחקנים שמנסים להסתיר את עברם המקצועני מה NCAA אבל גם זה הופך קשה יותר ויותר, בטח לשחקנים היותר טובים."

סקוט ממשיך ומספר "אני ממשיך ומקבל אותו מספר של טלפונים ואי מייל של ילדים והורים המבקשים מידע על המכללות, מרבית מהשחקנים כבר שיחקו כדורסל מקצועני ופתאום מבינים שעשו טעות וכעת הם לא יוכלו לשחק בקולג'. יש שחקנים שחושבים על קולג' כבר לקראת סיום הלימודים שלהם בתיכון, אבל או שהם לא מקבלים שחרור מהצבא, או שהם נכנעים לחיזורים של סוכנים ומאמנים ישראלים שמשכנעים אותם שקולג' לא ישפר אותם"

בעבר כוכבים צעירים כמו מוטי דניאל, תומר שטיינהואר, דורון שפר, נדב הנפלד, ליאור ארדיטי, אסף ברנע, אורי כהן מינץ ולאחריהם שחר גורדון, עמית תמיר, חיים שמעונוביץ' ואיציק אוחנון יצאו לקולג' ונהנו מהחוויה המדהימה. יניב גרין היה הראשון שנפסל מלשחק במכללות לאחר שהתגלה עברו המקצועני. שני שחקני הנוער הטובים האחרונים שיצאו לקולג' הם ניב ברקוביץ' וגל מקל, לשניהם היתה זו חוויה קצרה. ברקוביץ' חזר אחרי 7 משחקים בלבד, גל מקל שיחק עונה וחצי וחזר ארצה למכבי, מה שאולי מעיד על האופי של השחקנים הצעירים בעידן הנוכחי.

בשנתיים האחרונות, מלבד מקל, אף שחקן נוער בולט, לא יצא לקולג', כל אחד מסיבותיו. רובם משחקים בליגה הלאומית ונפסלים לצאת לקולג' אחרי שחרורם מהצבא.

אבל ופה מגיע אבל גדול. לא רק הצבא והחוקים המחמירים של ה NCAA מונעים מהישראלים להגיע למכללות. הנה דבריו של דודי אדלר, עוד אחד שעזר להרבה ישראלים למצוא מילגה מעבר לים וגם שיחק שם בעצמו. שאלנו אותו מה הגורמים לירידת מספרם של הישראלים המגיעים למכללות ותשובתו מעוררת מחשבה
"התשובה מאד מאד פשוטה...רמת הכדורסל של הגברים ירדה משמעותית בשנים האחרונות...שחקנים שמשחקים בליגה השנייה והליגה הארצית הולכים אחורה והם פשוט לא מספיק טובים לליגת המכללות הראשונה (למרות שהם חושבים שהם כוכבים). שחקני נבחרות וליגת על מעדיפים ללכת על הכסף ולא על המכללות כמו פעם...לא ברור לי ממש איך מבוססת ההחלטה שלהם.
לעומת זאת הנשים עדיין מאד אטרקטיביות ויש להם יותר הזדמנויות אבל הן פחות נוטות לנסוע לארה"ב וחבל"

אני רוצה קולג' - מה עושים ?

לחצו כאן לאתר של דודי אדלר


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();