קלקלו את החג
ארז מיכאלי ,10/12/2004

דווקא בחג המכבים, היתה זו לובליאנה הסימפטית אשר יצאה כשידה על העליונה. לאור יכולתה של מכבי בשבועות האחרונים ( להוציא התצוגה נגד פזארו ) היה ברור שההפסד הראשון במסגרת אירופית יגיע.


מכבי הגיעה למשחק ללא וויצ'יץ'. אין ספק בדבר חשיבותו הגדולה של וויצ'יץ' עבור מכבי, במיוחד במשחק ההתקפה. בהעדרו, אין למכבי משחק בין גבוהים שהוא אחד מיסודות ההתקפה שלה ואחד מיתרונותיה הגדולים במשחק עומד. אולם לא על וויצ'יץ' לבדו קמה ונופלת מכבי. עם תומאס חולה, הקו הקדמי נראה לפתע שדוף כשרק באסטון הפעלתן וגרין נותנים גוף. אשתדל לא לטחון קמח טחון אבל זה בדיוק סוג המשחקים שאותם מנצחים דרך ההגנה. בהעדר כלי התקפי כמו וויצ'יץ', ההגנה היתה אמורה לנצח למכבי את המשחק, אך מה יש לצפות מקבוצה שגורמת לא.א.ק אתונה להראות כמו הארלם גלובטרוטרס ? שתהפוך במחי שבוע אחד לבאד-בויס של שנות ה-80? ההגנה של מכבי גרמה לקבוצה של 75.6 נק' למשחק לקלוע נגדה 93 נק' ועוד בערב עלוב של 57% מהקו.

עוד מספרים שיסבירו את הרפיסות? בבקשה. לובליאנה זו קבוצה שקולעת בממוצע 48% ל-2 ו 31% ל-3, נגד מכבי- 61% ל-2 ו 50% ל-3. הסלובנים ניצחו בשל בחירת זריקות טובה. בניגוד לטבעם זרקו הסלובנים לשלוש רק ארבע-עשרה פעמים (לעומת 24 זריקות בממוצע בחמשת הקודמים). בניגוד לאתונאים שבוע קודם, אשר זרקו שלשות גם כשמכבי היתה ללא קו קדמי, הפעם חרגו הסלובנים מתוכניתם הרגילה והלכו פנימה כמעט בכל הזדמנות. לכן האחוזים הטובים ל-2. השלשות שלקחו היו חלק מזרימת המשחק ( הנעת כדור כיאה לאקס-יוגוסלבית ) ולא שלשות בכוח תחת לחץ. עד כה נתנה מכבי לקבוצות נגדם שיחקה, זריקות די חופשיות משלוש מתוך הנחה כי שלשות לא ינצחו משחק. לובליאנה סירבה לשחק את המשחק הזה, הלכה פנימה והביכה את מכבי בכל הזדמנות. כלומר, ההגנה של מכבי חלשה לא רק באמור לגבי יציאה לקלעי חוץ אלא גם לגבי חדירות פנימה ונראית לא מתואמת בהתכווצות פנימה ויציאה החוצה. עקב אכילס בהגנה של מכבי הם הגארדים ( מלבד פארקר ). אותה חבורה חביבה ומכניסת אורחים אמורה להוות קו ראשון וקשה עבור שחקני היריב ולא חבורת מלווי שיירות אשר סומכים על המטריה האווירית של באסטון או גרין.
למה אתה מתפרץ עליהם ככה אתם שואלים? הנה דוגמא. איך ניתן להסביר שבשבוע שעבר במשחק נגד אתונה יצאו באסטון ותומאס בחמש עבירות ווויצ'יץ' ביצע שלוש משלו טרם פציעתו וכל זה במשחק בו זרקו היוונים 30 שלשות?! אולי גרשון צריך לחזור עם הגארדים לנערים ב' ולהראות להם כיצד שומרים, בכל מקרה הם לא צריכים להראות כמו מדריכים בכירים בקורס לנימוסים והליכות.

מלבד הכשרון העצום שיש למכבי, הדבר שאמור להכריע לה משחקים מסוג זה הוא הספסל. משום מה חסרונו של וויצ'יץ' ומחלתו של תומאס גרמו לספסל של מכבי להראות חיוור מתמיד. את המשחק פתחו שני שחקני ספסל, יותם ( טוב ) פתח במקום טל ( איכה? ) ויניב במקום ניקולה. הלפרין כבר מכיר את המערכת ויודע שגרשון קצר סבלנות. גרשון לא נותן לשחקנים להתחמם, הוא רוצה תוצאות. טל, קומאטוס וגרין לא סיפקו לו סיבות לגאווה. בהעדר שרירים בצבע וכלי התקפי כוויצ'יץ', הספסל היה אמור לחפות אך כשל. 13 נק' בלבד תרם זה הצהוב לעומת 29 זה הירוק ( באזדאריץ' המצוין עם 22 נק' ). מה שאמור היה להיות מקור עוצמה, הפך מקור לחולשה.

לסיכום, בימים כאלה שבהם ההתקפה חורקת, ההגנה יחד עם שפן מהספסל אמורים לנצח את המשחק. ההגנה של מכבי טעונה שיפור ושום שפן לא ניצל את הדקות שוויצ'יץ' הותיר אחריו. לובליאנה שיחקה מצוין משני צדי המגרש וחשפה נקודות תורפה אצל אלופת אירופה. כדאי מאוד שמכבי תתחיל לשייף ולחדד את משחק ההגנה שלה כדי שלא יהיו תסבוכות במשחקי השלב השני ובמיוחד במשחקי ההצלבה.
כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
חפשו את האשהגומרים הולכיםיכול להיות שזה נגמר ?סיכום שלישויהי ביום ההואאותה הגברת בשינוי אדרת אדם בעקבות גורלושושלתיום ממוצעעידן התמימות "עסקונה" מפסידים אבל אופטימייםהפסידו לעצמםהגנה לא היתה פהפוליסת ביטוחדרוש: ניהול מקצועיעונת מבחןהגביע הקדוש© כל הזכויות שמורות
cker();