חריש עמוק 2- נבחרת הנוער- ההתחלה- חלק ב'
יואב חריש ,12/07/2008

יואב חריש ממשיך להתכונן לאליפות אירופה לנוער עם טור שמהווה המשך לחלק הקודם בנושא ההתחלה של נבחרת הנוער. מה צריכות להיות מטרות נבחרות הנוער ומי צריך לאמן את הנבחרות הצעירות

לאחר טורניר ההכנה בצרפת בשבוע שעבר ושלושת משחקי הכנה נגד נבחרת אוקראינה בארץ, הגיע הזמן לחלק השני בנושא ההתחלה של נבחרת הנוער. טור זה יתייחס ספציפית למה גרם לוח הזמנים השגוי של ליגת לנוער ושל פעילות הנבחרת, מינוי המאמנים, ההנחיות וסימון המטרות שיינתנו ע"י האחראים על הנבחרות, הקריטריונים להצלחת הנבחרת והקשר מנהלים-מאמנים.

מגיעים לנבחרת שבעים ותשושים
השנה, וגם בשנה שעברה, נבחרת הנוער התכנסה מוקדם מהרצוי. העובדה שמשחקי הליגה והפלייאוף נגררו עד לחודש מאי גרמו לראשי הנבחרת להתחיל מוקדם באימונים לקראת האליפות. מעקב אחרי הנבחרת של שנה שעברה גילה שחקנים עייפים ושבעים שלא הגיעו לנבחרת רעננים ורעבים. נכחתי במספר לא מבוטל של אימונים וראיתי איך משפיעה העונה הארוכה של ליגת הנוער וליגת בתיה"ס על שחקני הנבחרת. השנה ליגת בתיה"ס התקיימה במתכונת מצומצמת אבל ליגת הנוער נמשכה לעייפה והביאה לרצף לא רצוי של אימונים ולעומס מיותר על השחקנים המרכזיים. את דעתי לגבי מה צריך להיות לו"ז ליגת הנוער ושילוב השחקנים במסגרת הנבחרת כבר הבעתי בטור הקודם.

הטור הראשון על נבחרת הנוער


מי צריך להיות בצוות האימון של נבחרת נוער?
לאמן שחקנים בגיל נוער שונה מלאמן שחקני בוגרים או שחקנים בגיל נערים ומטה. בעוד שבבוגרים משלבים בעיקר טקטיקה עם חזרה על יסודות, בנערים ומטה עובדים הרבה יותר על יסודות ואז משלבים טקטיקה. בנוער יש שילוב עדין בין הנושאים, לכן חשוב שמאמני נבחרת הנוער יהיו מאמנים שמנוסים באימון נוער וידעו לבצע את השילוב העדין שבין יסודות לטקטיקה. מאמני הנבחרת הנוכחית מנוסים באימון נוער ובשנים האחרונות עבדו גם עם קבוצות בוגרים ואמורים להקפיד על העבודה של יסודות המשחק ולשלב בהדרגה את נושא הטקטיקה כדי להכין את הנבחרת לאליפות אירופה.

פרנקו, זילברשטיין, שניידרמן- עומדים בקריטריונים?

דני פרנקו אימן שנים רבות במחלקות נוער בכלל וקבוצות נוער בפרט (הפועל ת"א, עירוני ר"ג ו'בליך', גליל) ונחשב לאחד ממאמני הנוער הטובים בארץ, כשבשנים האחרונות הוא מאמן בליגת העל לבוגרים.
נדב זילברשטיין אימן שנים רבות במחלקת הנוער של ראשל"צ בכלל ובקבוצת הנוער בפרט, כולל הצלחה גדולה עם ה'גימנסיה הריאלית', ונחשב גם הוא לאחד ממאמני הנוער הטובים בארץ. הוא אימן בוגרים בליגה הארצית והעונה יתחיל את עונתו השנייה כעוזר מאמן בליגת העל לבוגרים.
חן שניידרמן אימן שנים במחלקת הנוער של גבעתיים והוביל את קבוצת הנוער בעונתו הראשונה המלאה כמאמן להצלחה גדולה.
יש עוד מאמני כדורסל מוכשרים וטובים שמתאימים לאימון נבחרת הנוער אבל לא ניתן למנות את כולם והשלישייה הזו קיבלה את המינוי. הניסיון שלהם, כמו גם יכולות האימון, לא אמורים להותיר מקום לספק שאלה מינויים ראויים.

המנהלים מנחים ומסמנים מטרות
המנהלים והאחראים על הנבחרות צריכים להגדיר בצורה ברורה את מטרות הנבחרת והדרך להשגת המטרות. הגדרות אלה לא יכולות להיות מפורשות בכמה צורות, למרות שבכדורסל יש דעות בכל תחום ולמאמנים שונים יש גישות שונות. נבחרת היא לא קבוצה ומטרותיה שונות משל קבוצה. מאמנים שלא יישרו קו עם ההגדרות הברורות לא צריכים לאמן בנבחרת. הקו המנחה יוביל את המאמנים ולא הקו האישי שלהם. המאמנים לא אמורים להיות רובוטים ויוכלו להכניס אלמנטים שהם מאמינים בהם, אולם הדרך העיקרית תהיה מוכתבת ומותנית ע"י המנהלים.

מטרות עיקריות והדרכים אליהן
לנבחרת הנוער, בשונה מנבחרת העתודה ומנבחרת הקדטים, שלוש מטרות עיקריות לדעתי:
אחת- שיפור השחקנים הפוטנציאליים והמצטיינים באופן אישי.
שתיים- הכנת השחקנים למעבר לבוגרים.
שלוש- הישארות בדרג א' והצלחה כנבחרת כולל שילוב של כל השחקנים באליפות בדקות משחק משמעותיות.

מטרה מס' 1: חלק א'- איתור וטיפוח הפוטנציאליים והמצטיינים
בכוונה רשמתי קודם את הפוטנציאליים ואח"כ את המצטיינים ולא להיפך. ייתכן ואותו שחקן פוטנציאלי הוא גם מצטיין, אולם ישנם שחקנים שרואים עליהם שהם פוטנציאל לעתיד וכרגע הם לא בטופ 12 של כדורסל הנוער שלנו. זה לא אומר שצריך לוותר עליהם, להיפך! הם צריכים לקבל תשומת לב מירבית כי הם השקעה לטווח ארוך. מצד שני, ברור שלא נפסח על המצטיינים אבל צריך לשים לב האם השחקנים מצטיינים בזכות הכישרון והם גם פוטנציאל לעתיד או שהם מצטיינים בגלל תכונה גופנית כזו או אחרת ולא בטוח שהם יוכלו להגיע לשלבים הגבוהים ביותר של הכדורסל. מעקב אחרי השחקנים לאורך הליגה בכל מחזור והגעה לכל מגרש (אפילו נוער ארצית אם צריך) יאפשרו מעקב מתמיד אחרי השחקנים וימנעו פספוס של פוטנציאליים, כמו שכבר כתבתי בטור הקודם.

מטרה מס' 1: חלק ב'- קידום השחקנים- הוספת אלמנטים שחסרים וחיזוק אלמנטים חזקים
מצד אחד חשוב לחזק את האלמנטים שהשחקנים מצטיינים בהם, מצד שני חשוב שכל שחקן שמגיע לנבחרת יוסיף לעצמו בתקופת הפעילות בנבחרת (בכל קיץ) לפחות אלמנט אחד שהוא לא הצטיין בו ויבצע קפיצת מדרגה משמעותית בהם. החשיבות של הוספת האלמנטים האלה היא ענקית, בהנחה שלשחקני הנבחרת אין כמעט זמן פנוי לאימונים אישיים. שחקן שמגיע לנבחרת חייב לצאת בסיום הפעילות שחקן יותר טוב משנכנס למסגרת! אבחון האלמנטים החסרים והחלשים של כל שחקן אמורים להיות תפקידם של המנהלים והמאמנים יחד, קידום השחקן ברמה האישית יתבצע ע"י האימונים האישיים (בסגנון הפרוייקט האולימפי) במהלך העונה ובשלבי ההכנה לאליפות.

מטרה מס' 2: הכנת השחקנים לגיל בוגרים והתמקצעות בתפקיד המתאים להם
לא כל שחקן ששיחק בליגה לנוער בעמדת הסנטר צריך לשחק גם בנבחרת בעמדה זו, כנ"ל השחקנים בעמדות הפורוורד. מן הסתם ארצנו לא משופעת בשחקנים גבוהים ולכן יש למאמנים נטייה לתקוע שחקן גבוה מתחת לסל כדי לקלוע נק' ולשלוט בצבע בגיל נוער, בלי מחשבה מה זה עלול לעשות לעתיד שלו בתור שחקן בוגרים (והדוגמאות לכך רבות). החלק העיקרי בהכנת השחקנים לקראת המעבר לבוגרים הוא למצוא לכל שחקן את התפקיד/ים המתאימים לו ולהתאים אותו אליהם. יש שחקנים שיכולים גם בבוגרים לשחק בכמה עמדות, אבל יש שחקנים שמשחקים בתפקידים שהם לא יוכלו לשחק בבוגרים ואם לא יעשו את השינוי עכשיו (אחרי שבליגה לנוער הם לא עשו את השינוי) אנחנו נפגע בהם ובעצמנו.

מטרה מס' 3: חלק א'- גיבוש השחקנים לנבחרת - מינימום הישארות בדרג א'
מטרה זו בעיניי עומדת במקום השלישי ולא הראשון אולם יש כאלה שיגידו שהיא צריכה להיות במקום הראשון ואף מנוגדת למטרות האחרות. חשוב מאוד שהנבחרת תישאר בדרג א'. זה לא רק עניין של תחרותיות, כבוד ויכולת, אלא גם של תקציבים ודברים שמסביב. ייתכן והמאמנים יחלקו עליי בנושא זה ויחשבו שזוהי המטרה החשובה ביותר, שכן אם חס וחלילה הנבחרת תרד לדרג ב' אז הכישלון יהיה רשום על שמם והם ישלמו את המחיר. אני טוען שהכנת השחקנים לקראת גיל בוגרים, התמקצעות שלהם כולל איתור, קידום וטיפוח הפוטנציאליים והמצטיינים לא באים על חשבון הצלחת הנבחרת. אם שחקן מסוים ישחק בכל זמן הפעילות בנבחרת בעמדה שהוא לא יוכל לשחק בה בבוגרים זו טעות לטווח ארוך. אין ספק שחשוב שהנבחרת תישאר בדרג הראשון אבל בשיטת המשחקים הנוכחית בד"כ מספיק ניצחון אחד בשלב במוקדם כדי להישאר בדרג א'.

מטרה מס' 3: חלק ב'- חלוקת דקות משמעותיות, כל השחקנים משחקים
הדרך לניצחון המיוחל עוברת דרך הקניית סגנון המשחק המתאים ובחירת השחקנים (בטור הבא) אולם לא פחות בהיררכיה שיבנה הצוות המקצועי. מרגע שהובטחה ההישארות, ברור שנרצה לסיים במקום הגבוה ביותר אולם אם זה יבוא על חשבון דקות משחק של שחקנים, אפילו כאלה שנלקחו כשחקנים 11, 12, ייתכן ונפספס את המטרה. כל השחקנים שלקחנו אמורים להיות פוטנציאליים לעתיד ועל כן חשוב מאוד שיחוו את המשחקים מול האירופיים ברמה הגבוהה ביותר. היררכיה ברורה אומרת שהשחקנים צריכים לדעת לפני כל משחק את תפקידם במגרש, מתי וכמה פחות או יותר הם אמורים לשחק ומה מצפים מהם. אולם היררכיה ברורה לא צריכה למנוע מחלוקת דקות משמעותיות לכל השחקנים. אין מצב שבגלל שניתן לשחקן מסוים לשחק כל הרבע הראשון (כי החלטנו שהוא צריך לקבל את הבמה) נפסיד את המשחק. תפקיד הצוות המקצועי לבנות את תוכנית המשחק כך שכולם ישחקו והנבחרת תוכל לנצח. חשוב לתת לכל השחקנים דקות משחק משמעותיות ורצופות כדי שיוכלו להשתפר ולהוכיח את עצמם, ולא מקבצים קצרים בהם יותר קשה להם להתבטא. באופן אישי לא משנה לי אם נסיים במקום הרביעי או העשירי וזה לא צריך לקבוע לגבי איכות הצוות המקצועי. יותר חשוב בעיניי שחלק מהשחקנים שלנו יסיימו בטופ של הקטגוריות האישיות של האליפות, כגון יחס אסיסטים-איבודים, אחוזי קליעה וריבאונד, מבלי שזה יבוא על חשבון משחק קבוצתי.

חזרה לקשר מנהלים-מאמנים
ההחלטה על מינוי צוות מקצועי לנבחרת לא צריכה להיות תלויית תוצאות של טורניר אחד או אפילו משחק אחד. מנהלים שמבהירים למאמנים שהם נבחרו בגלל שהם טובים ולא בגלל הצלחה נקודתית כזו או אחרת יוציאו מהמאמנים את המיטב בתחום גידול וטיפוח השחקנים. לדעתי הצוות המקצועי צריך לקבל מראש הודעה על מינוי לשתי קדנציות לפחות, ללא קשר לדרג הנבחרת. כמובן שבמקרים חריגים תופסק עבודת הצוות, אבל אלה יהיו בתחום יחסי האנוש, בתחום קידום השחקנים ובתחום יישום הנהלים והמטרות שניתנים ע"י המנהלים.

להוריד לחץ
נבחרות ישראל שייכות לדרג א' ואמורות לשרוד בד"כ בדרג א'. אולם ברור לכולם שזה גם עניין של מחזורים וייתכן מחזור חלש שעלול לרדת לדרג ב'. אם המאמנים יקדמו את השחקנים הפוטנציאליים במחזור זה ויעשו אותם שחקנים יותר טובים שמתאימים לבוגרים אז הם הצליחו בעבודתם. צריך לבחון כל מחזור לגופו ואת היריבות שמולו, אולם בעיניי המטרה האחרונה שצריכה להיות בנבחרת הנוער (והקדטים) היא הישגים קבוצתיים. יותר חשוב שהשחקנים שלנו יהיו באופן אישי בטופ של קטגוריות המשחק באליפות בעודם מתמודדים מול האירופיים. המנהלים צריכים להבהיר ולהצהיר שלא תוצאות קבוצתיות יקבעו אם הצוות ימשיך, למרות שברור שאין בזה לוותר על ניצחון בכל משחק. הדרך לניצחונות תהיה ברורה ולא תבוא על חשבון קידום השחקנים.

בטור הבא:
החלק השלישי של ההתחלה- בחירת השחקנים, נושאי העבודה באימונים וסגנון המשחק.


כתבות אחרונות באתר
Printארכיון טורים
חריש עמוק: מה שווה טקטיקה בלי בוקסאאוט?חריש עמוק: טוב רכז ישראלי מסקורר זרחריש עמוק: ניצחונות זה מדבקחריש עמוק - פירוק לגורמיםחריש עמוק: נגמר לפני שהתחילחריש עמוק חוזר - דבר לא השתנהיש ריח מוזר באווירחריש עמוק 4 - לקראת אליפות אירופה לנוערחריש עמוק 4- גברים אחד-אחדחריש עמוק 4 - לקראת גמר הנוערחריש עמוק 4 - פיינל פור הנוערחריש עמוק 4- ראשל"צ בגליל למשחק הגומליןחריש עמוק 4- גליל לוקחים את הראשון בראשון ערב הגמרים - הסיפור שאינו נגמרחריש עמוק 4 - גבעתיים הבטיחה את ההישארות חריש עמוק 4 - החתול שמר על השמנתחריש עמוק 4- הגוף גבר על הנפשחריש עמוק - פתיחת ליגת העלחריש עמוק 4 - ההתקפה המרשימה של יהודחריש עמוק 4- מטרו מנצחים את זיו ומרקסחריש עמוק 4 - הגומלין גם של ק"שחריש עמוק 3 - לקראת גמר הפיינל פורחריש עמוק 3: לקראת מכבי - גלילחריש עמוק 3- גמר במעמד צד אחדחריש עמוק 3 - הערב גמר הנוערחריש עמוק 3- לקראת פיינל פור הנועררעיון שראוי להימדד לאורך זמןחריש עמוק 3- המהפך המדהים של רעננהחריש עמוק 3 - ערב הגביעים ותוספות קטנותחריש עמוק 3- האיגוד דאג לספורטיביותחריש עמוק 3- הנקמה של בנימינהחריש עמוק 3 - מכבי מעפילה לגמרחריש עמוק 3- לקראת הגומלין של קרב הענקיםחריש עמוק 3- אכזבה מקרב הענקים הראשוןחריש עמוק 3 - קרב הענקים הראשוןחריש עמוק 3 - הגמר החשוב באמתחריש עמוק 3- ימי בנימינה נבלמוחריש עמוק 3- ניצחון כפול לר"ג על חולוןחריש עמוק 3 - מכבי פעם שלישיתחריש עמוק 3 - דרבי ראשל"צי מרתקחריש עמוק 3- ועדת המשמעת של משרד החינוךחריש עמוק 3- סיכום הסיבוב הראשוןחריש עמוק 3- מחזור אחרון של הסיבוב הראשון חריש עמוק 3 - המשך הגביע והדרביחריש עמוק 3 - משחקי עונה בגביעחריש עמוק 3 - חולון לראשונהחריש עמוק 3 - חיפה מנצחת בנתניהחריש עמוק 3 - ההצלחות של ראשל"צ וכפ"סחריש עמוק 3 - יומנם של טישמן ובוכמןחריש עמוק 3- הגדולות שרדו את המוקשיםחריש עמוק 3 - צהוב שולטחריש עמוק 3 - הרצליה וגבעתיים מרשימותחריש עמוק 3- הדר יוסף לא האיר פנים לראשוןחריש עמוק - פתיחת ליגת העלחריש עמוק 3 - סיבוב ראשון בגביע המדינה לנוערחריש עמוק 3 - עונה חדשה בפתחחריש עמוק 2: סיכום נבחרת הנוערחריש עמוק 2- נבחרת הנוער מתחילהחריש עמוק בקיץ - מחנה אימונים אישייםחריש עמוק 2 - נבחרת הנוער - ההתחלהחריש עמוק 2 - אולסטאר נוער 2008חריש עמוק - לקראת הגמרחריש עמוק - חולון נגד נהריה"חריש עמוק" - לקראת מכבי נגד בני השרוןחריש עמוק 2- עוד הר הוליד עכברחריש עמוק 2 - היכונו לגמר הגדולחריש עמוק 2 - מכבי בעוד גמרחריש עמוק 2 - ירושלים בגמרחריש עמוק 2 - ר"ג מול ירושליםחריש עמוק 2 - מכבי מול גבעתייםחריש עמוק 2 - סיכום עונת הנוערחריש עמוק 2- הפייטרים מהעמק נכנעוחריש על הלאומית- קצת משחק והרבה צעיריםחריש על הלאומית - שתי קושיותחריש על הלאומית - יבנה וחיפה הולכות למשחק שלישיחריש על הלאומית - הגארדים הכריעוחריש על הלאומית - שתי קושיותחריש עמוק 2 - גבעתיים בפיינל פורחריש עמוק - לקראת משחק 2 בגבעתייםחריש על הלאומית - מי שצריך יותרחריש עמוק 2 - שוב הדרום שולט ?חריש עמוק 2 - סיכום ערב הגמריםחריש עמוק 2 - מפתחות לגמר הנוערחריש עמוק2 - המסורת של חולון ניצחהחריש על הלאומית: אפילו לא אימוןחריש עמוק 2 - ביקור בקרית טבעוןחריש עמוק2 - סיכום שוויצרירידה לצורך עלייה?חריש על הלאומית - האור והלהטחריש עמוק 2 - רעננה מחוץ לפלייאוףחריש על הלאומית - עוד נצחון כזה ואבדנוחריש עמוק 2 - קל בנתניה, קשה בפלייאוףחריש על הלאומית - השליטה של נתניהחריש עמוק 2: כשעופר פגש את מרדכיחריש עמוק - ירושלים ניצחה בת"אחריש עמוק - הגיע הזמן לירושליםחריש עמוק: על פספוסים ואיזוריותחריש עמוק 2 - איפה ההגנה ?חריש עמוק 2 - מראשון לרחובותחריש עמוק 2: משחק העונהחריש עמוק 2 : הפסד ראשון לרמת-גןחריש עמוק 2 - גמר בתי הספרחריש עמוק 2 - זמן מצ'אפחריש עמוק 2 - הדרבי של עירוני ט'חריש עמוק 2 - פיינל פור בתי הספרחריש עמוק 2 - היה גם משחקחריש עמוק 2 - דיווח משדה הקרבחריש עמוק מסכם סיבובחריש עמוק 2 - הפשטות גברה על התחכוםחריש עמוק 2 - הפלישה לנהלל חריש עמוק 2 - דרבי שרוניחריש עמוק 2 - הצגה ראשונה טובה, הצגה שניה פחותחריש עמוק 2 - לגביע טור משלוחריש עמוק - רעננה מול גלילחריש עמוק - הרכבת מהעמק והקטר מהרצליהחריש עמוק 2 - צריך לדעת לקבל מתנותחריש עמוק 2: גבעתיים הביסה בראשוןחריש עמוק 2 - ר"ג מושלמת בראשון לציוןחריש עמוק 2 - שלושה משחקים במחזור אחדחריש עמוק - לקראת העונהחריש עמוק - חשיפה לצפון כפול שתייםחריש עמוק חולהחריש עמוק 2 יוצא לדרךחריש עמוק: זה באמת משנה?חריש עמוק: לקראת ירושלים - בני השרוןחריש עמוק: לקראת מכבי - גלילחריש עמוק - והפעם טור רגוע במיוחדחריש עמוק: רשמי גמר הנוערחריש עמוק: לקראת גמר הנוערחריש עמוק: רשמי הפיינל פורחריש עמוק מחמם את הגזרהחריש עמוק - נוקאאוט בהרצליהחריש עמוק: המשחק השלישיחריש עמוק - לקראת משחק 2 בנוערחריש עמוק - טל רונן מנע גניבהחריש עמוק - פלייאוףחריש עמוק - פרוייקט הגבוהיםחריש עמוק - לקראת גמר הגביע לנוערחריש עמוק מוציא קיטורחריש עמוק - משחק העונה בנעריםחריש עמוק: דוקטור ג'קיל ומיסטר חרישחריש עמוק - משחק עונה עאלקחריש עמוק - חולון בדרך לגמר הנוערחריש עמוק: לקראת חצי גמר הנוער הערבחריש עמוק - משחק האליפות של הגלילחריש עמוק: כללי התנהגות לשחקני ספסלחריש עמוק - מראשון להרצליהחריש עמוק - שני משחקים במחיר אחדחריש עמוק - קאן, קאופמן וכל השארחריש עמוק: הפתעה אין, טור ישחריש עמוק: שוב אותו סרטחריש עמוק: דרבי גביעחריש עמוק - סוגר סיבוב בפ"תחריש עמוק - הצחקתם אותו !חריש עמוק - משחק העונה בנעריםחריש עמוק - ביקור בשרוןחריש עמוק - החשיפה לצפון נמשכתחריש עמוק: חשיפה לצפוןחריש עמוק: מכבי ת"א - גבעתייםחריש עמוק : חולון - רמת-גןחריש עמוק: חולון ובאר-שבעחריש עמוק - על המחזור השני בליגה לנוער© כל הזכויות שמורות
cker();